Spartacus a devenit copa del sol

Moscova „Spartak“, în primul meci al turneului sezon a avut loc la spaniol Copa del Sol a învins suedez „Malmo“ cu un scor de 2: 1 și a mers la sferturile de finala.

Următorul adversar este Rosenborg.

Copa del Sol
1/8 finale

premiul pentru primul și al doilea loc - 600 și respectiv 400 mii coroane suedeze - împărțit în jumătate (o coroană în prezent este de aproximativ 4.6 ruble).

Cu toate acestea, regulamentele în astfel de concursuri - un lucru non-permanent, mai ales în primele lor desene. Turneul a, care a fost conceput inițial pentru pregătirea pentru sezonul, în principal, echipe scandinave - anul trecut, toate, dar CSKA și „Miner“, reprezentat de Suedia, Norvegia și Danemarca - acum extins foarte mult limitele sale geografice. În Spania a venit, printre altele, polonez „Vistula“, română „Rapid“ și „Sportul“ Cehă „Victoria“. Ucraina de data aceasta a fost reprezentată de două cluburi - "Carpați" s-au alăturat "Miner". Este logic ca numărul echipelor participante să se dubleze în același timp. În plus, grupurile au fost înlocuite de play-off - toate încep de la finalele 1/8. Cu toate acestea, cel puțin trei echipe de meciuri sunt garantate în detrimentul așa-numitelor întâlniri reconfortante. Este adevărat, dintr-un anumit motiv, regulamentele nu prevăd un meci pentru locul al treilea.

Meciul de start moscoviți a avut loc împotriva campionului de 16 ori al Suediei "Malmö". Acum acest club este cunoscut în special pentru faptul că Zlatan Ibrahimovic și-a început cariera profesională în acest domeniu. și o dată, în 1979, "Malmö" a jucat în finala Cupei Campionilor, unde a pierdut din pădurea Nottingham.

Compoziția "Spartacus", pe joc arata ca acest lucru: Andrey Dikan, Marek Suchy, Nicolas Pareja, Marcos Rojo, Evgeny Makeev, Aiden McGeady, Emin Mahmudov, Nikola Drincea, Dmitri Kombarov, Alex, Artem Dzyuba. Meciul a început într-o rată destul de scăzută, și, ca un întreg, „explozii“ nu au fost prea multe, este logic doar pentru jocurile informale în afara sezonului, la scurt timp după începerea formării. Niciuna dintre echipe nu a creat adevărate șanse de scor și acest curs calm al jocului a fost întrerupt în numai 23 minute. Jimmy Durmaz. câștigând viteza pe flancul stâng, a văzut că pe partea opusă a terenului nimeni nu îl ține pe Guillermo Molins. și ia dat un transfer excelent. Rookie „Spartacus“ Marcos Rojo, în zona care sa dovedit a Molins, în acest moment pentru un motiv sa mutat mai aproape de centru, astfel încât Guillermo a intrat în mod liber suprafața de pedeapsă și împușcat în colțul din stânga jos al porții de Andrei Dikan.

Cu toate acestea, în detrimentul egalizator practic instantaneu la Dmitri Kombarov, probabil, cel mai activ jucator „Spartacus“, în prima jumătate a anului, încă o dată împușcat în pedeapsa în plasă, și au fost răsplătite eforturile sale - Markus Halsti. încercând să întrerupă transferul, în subcategorie a intrat mingea în gol.

Spre sfârșitul jumătății, McGeady a urcat, dar al doilea gol a fost construit din nou de Kombarov. Ulrich Vincent. Fundașul danez Malmo, a permis cu ușurință lui Dmitri să se bată pe el însuși, luând poziția greșită înainte de a intra în zona de penalizare, iar rusul a făcut din nou camera de-a lungul porții. De data aceasta, niciunul dintre apărătorii nu la întrerupt într-o subcategorie, iar mingea a ajuns la Dziuba, care la trimis de la contor să-l ducă la plasa goală. Sa intamplat deja in minutul 43, astfel incat in curand echipa a luat o pauza.

În ciuda faptului că regulile turneului permit să facă până la cinci substituții într-un meci, doar unul a avut loc în timpul pauzei și chiar în Malmö. Între timp, suedezii nu au încercat să iasă din modul lor de a uniformiza scorul. „Spartacus“ au atacat mai mult și mai inventiv și „Malmö“ sa bazat în mare măsură pe turnare și labagii rapide jucătorii săi. Tabloul de bord nu se grăbea să se schimbe, iar la jumătatea jumătății din ambele echipe a fost înlocuit. Valery Karpin a lansat primul Fedor Kudryashov de pe flancul de apărare - în timp ce Pareja a părăsit terenul, și Rojo sa mutat la centru. Apoi a venit pe teren, Alexander Sheshukov și Jano Ananidze, înlocuind Nicola Drinchicha și Alex - ambele au plecat să joace astăzi, destul de sincer, nu a mers. Brazilianul bate pe poarta slab, apoi inexactă, iar Drinchich nu se potrivea prea mult în ansamblul echipei. De asemenea, Karpin a dat o piesă lui Pavel Yakovlev. care a înlocuit Dziuba, și Cyril Kombarova - el a mers în loc McGeady.

Zece minute înainte de sfârșitul timpului la Jeannot a fost o bună șansă de a câștiga avantajul „Spartacus“, într-un cont, dar elegant, a jucat în colaborare cu Mahmudovym nu este suficient de lovitură finală precisă - cutie de admisie traseu Emin, Jeannot a încercat să transfere portar și Tuck mingea în colțul din stânga al golului, dar cochilia de fotbal a mers puțin spre stânga golului.