Spartacus "a devenit câștigătorul copa del sol - fan clubul oficial Spartak

Spartacus

Meciul final pentru locuitorii din Cartagena a fost un eveniment. Pentru prima dată în turneu, acestea nu au fost calculate în zeci sau sute, ci în mii. Și în standuri erau mulți copii.

Și pentru prima dată în joc, autobuzul Copa del Sol Spartak a fost însoțit de o escortă de poliție, formată din doi motocicliști. Calea de la otleya până la stadion a durat doar cinci minute. Câmpul din Cartagena nu era de o calitate foarte bună, ci de mare. Aproape ca "Camp Nou". Este curios că nici Valery Karpin, nici Igor Ledyakhov, când erau jucători de fotbal, nu au jucat aici. Uită-te la jocul final al „Spartacus“ a venit nu numai fanii nostri, dar, de asemenea, antrenor, „Anji“ Andrey Gordeev, precum și campioană a URSS în roșu și alb Yevgeny Kuznetsov. A zburat în Spania pentru un seminar de coaching și nu a ratat ocazia de a-și bucura propria echipă.

Rivalul de la Spartak a fost destul de serios. „Copenhaga“ - campion nouă timp Danemarcei, în ultimii trei ani a crescut constant în propria lor țară mai întâi. În trecut, scandinavii Liga Campionilor din grup, înainte de Kazan „Rubin“. Și la acest Copa del Sol Daneș clasat pe primul loc în grupul de La Mange învins Donetsk "Miner" (2: 0) și suedeză "Kalmar" (1: 0) și după un egal cu "Anji" (1: 1) obținându-se Rezidenti Makhachkala într-o serie de sancțiuni post-meci - 2: 4.

Înainte de pauză, cea mai notabilă figură pe teren era Emenike. Având un sprijin bun din profunzimea câmpului în fața lui Bilyaletdinov, Ari și Zhano, nigerianul a ținut în tensiune constantă apărarea adversarului.

În rândurile "Copenhaga", care au jucat apărarea contra contraatacilor, înainte de pauză, sa aflat și un african - extrema stângă din Senegal Pap Diouf. Acesta a fost cel care, în minutul 31, a avut o șansă să înscrie golul, când a făcut o lovitură periculoasă din vara de metri de la unsprezece - mingea a zburat peste bara transversală. La sfârșitul primei reprize, Diouf a fost din nou în poziția ucigașului din zona noastră de penalizare, dar în ultima clipă Suhi a sosit la timp pentru a obține mingea de pe picioare.

Spartacus

În a doua repriză, roșu și alb ar fi dublat rezultatul. În minutul 55, echipa noastră a avut o frumoasă combinație multi-way, care a fost completată de o lovitură la capul lui Bilyaletdinov, după o înălțime clasică a lui Ari.

Din păcate, Diniyar nu a avut destul de mult pentru a-și deschide contul pentru scopurile sale pentru "Spartacus". Și trei minute mai târziu a trebuit să înscrie Ari calibrat după o pasă Emenike brazilian a sărit la o întâlnire cu portarul, „Copenhaga“, dar, din păcate, a rupt nesofisticat.

Și în ultimele zece minute Spartak a avut ocazii reale de a elimina toate întrebările despre câștigătorul meciului, fără a aștepta un final nervos. În primul rând, după un pas solo magnific, Bilyaletdinov a ezitat cu lovitura lui Dziuba și apoi Emenike nu avea suficient să taie capul cu mingea în colțul din apropiere.

Și când cortina întâlnirii danezii au încercat să recupereze și au pus în scenă o adevărată furtună a porților noastre, Dikan a apărut cu toată gloria. De două ori el se aruncă fără teamă la picioarele rivalilor săi și, odată ce a făcut un joc minunat de salvare, a tras mingea cea mai complicată de sub bara transversală. Bravo, Andrew! Bravo, echipa!