Madrid derby, hat-trick syurrel și alte evenimente de weekend - fotbal

Cel mai bun meci din weekend

Madrid "Atletico" și "Real" au ținut un meci din etapa a 26-a a exemplelor spaniole pe "Vicente Calderon", oferindu-ne unul dintre cele mai bune jocuri din sezonul european. În această întâlnire a fost totul: luptă, dramă, multe goluri. Dar câștigătorul echipei nu a fost determinat, ceea ce este probabil natural.

Mai puțin de trei minute după fluierul de plecare, Karim Benzema a adus "cremă" înainte. Cu toate acestea, secțiile lui Diego Simeone nu și-au pierdut capul și, chiar înainte de pauză, nu numai că au recuperat, ci și au venit. Golurile pentru "saltea" au marcat Koke și Gaby.

Este de remarcat, de asemenea, liderul atacurilor de la Atletico, Diego Costa, care a încercat cel mai bine să-și conducă echipa la victorie. Un brazilian naturalizat a amenințat adesea porțile lui Diego Lopez, dar nu și-a putut deschide poarta. Deși este demn de remarcat faptul că arbitrul de mai multe ori trecute cu vederea încălcări ale normelor privind os, într-o singură scenă, el ar putea chiar atribui o sancțiune, dar nu a făcut-o.

Echipa Carlo Ancelotti a părăsit înfrângerea cu opt minute înainte de sfârșitul timpului regulamentar grație unui gol Cristiano Ronaldo, transferul rezultat la care a dat Gareth Bale. Portughezul a marcat cel de-al 23-lea gol al sezonului și a întărit liderul în cursa sportivilor, iar Welshman a devenit primul jucător al sezonului, care a reușit să înscrie 10 goluri și să facă 10 asistență.

Această remiză a fost pe deplin utilizată de Catalan Barcelona, ​​care a învins Almeria la Camp Nou 4-1. Blue-granetul a ajuns pe locul al doilea în clasament, venind foarte aproape de "Real". Se poate spune că cursa de campionat din Pyrenees este în plină desfășurare.

Eroul de weekend

Londra "Chelsea" a petrecut prima jumătate a meciului de Premier League engleză cu "Fulham" nu este cel mai bun mod. Pentru primele 45 de minute de „albastru“ a reușit să creeze un cuplu de momente periculoase, care, nu este surprinzator, „ruinate“, de Fernando Torres.

În pauză, Jose Mourinho a rămas în vestiar timp de doar câteva secunde, fiindcă a spus doar câteva cuvinte "plăcute" echipei sale, lăsând jucătorii singuri cu gândurile lor. Destul de ciudat, această tactică a funcționat.

A doua jumătate a întâlnirii a fost o echipă complet diferită, care a dus la Andre Schurrle, care a creat un hat-trick. Germanul a devenit un adevărat erou al duelului. Trebuie, de asemenea, să îi acordăm un omagiu lui Eden Azar, care a efectuat două asiste.

Caracterul puternic de voință a permis lui Chelsea să păstreze conducerea în campionatul Angliei, sporind diferența de la cel mai apropiat urmăritor la patru puncte.

Campionii de weekend

Se pare că nimic nu îl poate opri pe Juventus de la Torino să devină campion italian pentru a treia oară consecutiv. "Old Lady" a făcut un nou pas spre Scudetto, câștigând de la "Milano" la "San Siro" cu un scor de 2: 0.

Cel mai interesant lucru este că torinienii nu au arătat jocul campion, care era așteptat de la ei. Mai degrabă, dimpotrivă, au jucat unul dintre cele mai grave jocuri ale sezonului. "Rossoneri" au arătat mult mai bine, dar ca întotdeauna i-au risipit momentele, pentru care au plătit o penalizare în minutul 44, când golful a fost marcat de Fernando Llorente. În cele din urmă, intriga ucis Carlos Tevez, care a marcat al doilea gol în scopul lui Christian Abbiati în minutul 68.

"Roma" și "Napoli", cei mai apropiați urmăriți de Juventus, au pierdut puncte, oferind de facto clubului din Torino un titlu de campionat, pentru că a câștiga 11 puncte în runda rămasă este aproape imposibilă.

Chiar și antrenorul principal al AC Milan Clarence Seedorf a recunoscut că acum Juventus poate opri rezervorul, observând că echipa sa continuă să se dezvolte și să crească.

Confuzia din weekend

Joc foarte interesant în ceea ce privește obiectivele deținute „Eintracht“ din Braunschweig și „Borussia“ Mönchengladbach. Reuniunea sa încheiat cu un scor de 1: 1, ambele goluri fiind înscrise de către portari în scopul propriu.

Totul a început cu eroarea gărzii iraniene a porții lui Eintracht Danil Dafari, care nu a reacționat pe terenul din colțul din Raffaela, ca urmare a faptului că proiectilul de joc a zburat în plasă.

Eu nu stau în datorii, și Marc-Andre ter Stegen, care pare a fi prea relaxat după examenul medical în catalană „Barcelona“. Portarul de 21 de ani a făcut o greșeală grosolană, trimițând mingea în propria plasă, în imposibilitatea de a face față transferului propriului fundaș.

"Borussia", astfel, a alunecat pe locul șapte în clasament. "Eintracht" se află încă în ultima poziție.

Derby weekend

Meciurile dintre "Paris Saint-Germain" și "Marseille" au numit-o cu desăvârșire derby-ul francez. Opoziția echipelor de fotbal din aceste două orașe a fost inițial destinată să devină cea mai importantă din Franța.

Nu este un secret că Parisul și Marsilia sunt cele două mari orașe din țară. Locuitorii din Ile-de-France și Provencal nu s-au iubit niciodată. Nu este surprinzător că opoziția dintre Paris Saint-Germain și Marsilia a devenit ceva mai mult decât un meci.

Așa sa întâmplat că în momentul în care capacitățile acestor echipe nu sunt egale. Paris Saint-Germain nu este doar liderul Ligii Franceze 1, ci și un posibil concurent pentru victoria în Liga Campionilor. "Marcel", în același timp, se confruntă cu o altă criză și până acum nu poate pretinde decât un loc în Europa League.

Deci, meciul "Paris Saint-Germain" - "Marseille" a avut loc la "Park de Prens" în noaptea de duminică până luni. Cu toate acestea, așa cum era de așteptat, Provencalii nu au putut oferi rezistență adecvată echipei Laurent Blanc.

Parizienii au obținut trei puncte datorită obiectivelor lui Maxwell și Edinson Cavani și s-au întărit, în primul rând, profitând de înfrângerea "Monaco" din "Saint-Etienne".

• Expendables Farfan
  • Reacția presei în beneficiul marcatorului peruvian într-un meci cu "Copenagen"