18 Rugăciuni pentru biserica voastră

Este relativ ușor pentru toți să se roage pentru ei înșiși, pentru familiile și prietenii lor. Dar cum putem învăța să ne rugăm pentru bisericile noastre locale?

Ați observat vreodată, citind Biblia, cu ce rugăciuni vii și profunde apostolul Pavel se roagă pentru biserică?







  • Pentru biserica din Tesalonic, el se roagă astfel :. „De aceea ne rugăm necurmat pentru voi, ca Dumnezeul nostru să vă găsească vrednici de această chemare și să împlinească orice dorință de bunătate și de muncă de credință în putere ...“ la (1 Tesaloniceni 1:11, a se vedea, de asemenea, 1 Tesaloniceni 3: 9-13).
  • Pentru biserica din Colose: „De aceea vedem și noi, din ziua în care am auzit, nu încetăm să ne rugăm pentru tine și cere ca să fiți plini de cunoștința voii Lui, în orice înțelepciune și pricepere duhovnicească; Ca voi să umblați demni de Domnul spre toată plăcut, rodind fiecare lucrare bună și crescând în cunoașterea lui Dumnezeu ... „(Coloseni 1: 9-10.).
  • Apostolul se roagă pentru biserica din Efes: „da în mod constant mulțumiri pentru tine, amintindu-ne în rugăciunile mele, ca Dumnezeul Domnului nostru Isus Hristos, Tatăl slavei, să vă dau un duh de înțelepciune și de descoperire, în cunoașterea Lui“ (Efeseni 1: 16-17., vezi de asemenea 3: 14-21).
  • El intervine, de asemenea, pentru comunitatea din Filipi (Phil 1: 9-11), alte biserici, și, bineînțeles, au existat mult mai multe astfel de rugăciuni decât cele înregistrate în Biblie.






Efortul

Este relativ ușor pentru toți să se roage pentru ei înșiși, pentru familiile și prietenii lor. Dar cum putem să învățăm să ne rugăm mai buni și consecvenți pentru bisericile noastre locale?

Pe de o parte, trebuie doar să începem să facem acest lucru și să încurajăm pe alții să se roage așa.

Pentru a vă ajuta, vă ofer 18 subiecte de rugăciune despre biserica locală. Nu sunt la fel de saturați ca Paul, pentru că am vrut să fie simpli și scurți, ca pe Twitter. Cu toate acestea, puteți imprima acest articol și vă rugați pentru două sau trei dintre următoarele paragrafe pe zi. Puteți face acest lucru pentru săptămâna viitoare, când rămâneți în liniștea singurătății sau, invers, la masa de masă împreună cu familia.

Cine știe, poate într-o zi în Cer, vom vedea un rezultat bun al rugăciunilor acelor credincioși care au abordat în mod deliberat cererea pentru biserica lor.

Ce să te rogi?

Poate că nu am inclus ceva în această listă? Apoi rugați-vă pentru acest lucru și împărtășiți-l! Aceasta este cu greu o "listă oficială" exhaustivă a celor 18 cele mai importante rugăciuni. Numai ceea ce se gândea un tânăr în timp ce stătea în scaunul său de birou.

Principalul lucru pentru noi este să începem să ne rugăm în mod mai deliberat pentru bisericile noastre și să încurajăm și pe alții să facă același lucru.

18 Rugăciuni pentru biserica voastră







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: