10 Semne ale adevăratei credințe

10 semne de credință adevărată

O persoană care nu acceptă cuvântul că el este un credincios sau o confirmare orală de care este necunoscut, există o persoană, care nu este cunoscut, este el un musulman sau nu, pentru a fi un credincios, dacă el este de a fi văzut în comisia de rugăciune cu Jamaat.







Adevărul Iman - o confirmare a adevărului inimii și recunoașterea cuvintelor că toate mesajele și soluții, care sunt transmise de către Profetul Muhammad ( „alaihi wa sallam!) De la Allah, și că este în mod clar (în mod clar), legate de religie, sunt adevărate și corecte. Imamii celor două secte islamice cu Ahlu-Sunna al-Maturidi și al-Ash'ari cred că pentru manifestarea adevărului Iman suficient de inimă de confirmare. De asemenea, potrivit lui Imam al-Maturidi, confirmarea cuvintelor este necesară doar pentru a lua decizii lumești. Deoarece Iman, de fapt, se referă la inimă și la conștiință. Din acest punct de vedere, Sharia adevărat Iman - este în mod liber și de bună voie confirmă inimile principiilor și prevederilor religiei adevărate, Profetul nostru a trecut, credința că un profet este adevărat, și cuvintele sale - adevăr divin.

În acest caz, singurul pilon al lui iman conform lui Shari'ah este confirmarea adevărului de către inimă. O persoană în inima căreia există o astfel de convingere fără ezitare și îndoială este un credincios în viață și în fața lui Dumnezeu Atotputernic.

Recunoașterea cuvintelor a confirmat adevărul inimii nu este baza sau un alt pilon al Iman, care face parte din Iman, și nu o condiție pentru autenticitatea credinței. Dar, în aceste cazuri, atunci când ceva este luat de inima, poate realiza numai atunci când acest lucru exprimând cuvinte, și în caz contrar, aveți întrebări, „un musulman dacă el sau musulman?“, Pentru decizii banale de utilizare necesare pentru a confirma adevărul cuvintelor. Prin urmare, în aceste cazuri, ei spun: „Iman - este confirmarea adevărului cuvintelor și a inimii,“ adică, pentru a explica ce lucruri mentale și ascunse pot fi realizate numai în cazul în care mesajul cuvintelor. În consecință, persoana care a confirmat inimile adevărata unitate a lui Dumnezeu și proorocirea lui Mahomed, a crezut în el, fără ezitare și îndoială, este un credincios, chiar dacă el nici nu a confirmat nici nu a recunoscut-o în cuvinte. În măsura în care, dacă după aceea devine musulman, dar nu își manifestă în exterior apartenența la islam, nu va fi tratat ca Islamul. De exemplu: El însuși nu se poate căsători cu o femeie musulmană și după moarte nu poate fi îngropat într-un cimitir musulman.

O persoană care nu acceptă cuvântul că el este un credincios sau o confirmare orală de care este necunoscut, există o persoană, care nu este cunoscut, este el un musulman sau nu, pentru a fi un credincios, dacă el este de a fi văzut în comisia de rugăciune cu Jamaat. Pentru că, după cum împlinirea rugăciunii cu adunarea este cult, specific pentru musulmani care se roagă namaz cu congregația este considerată o dovadă clară și un semn de confirmare și manifestare a adevărului Iman inimii.

De la Abu Sa'eed al-Khudri (! Allah sa fie multumit de el) este că Profetul ( „alaihi wa sallam) a spus:„Dacă vezi cum o persoană va merge de multe ori la moschee, mărturisește despre faptul că el este un credincios. Pentru ca Allah Atotputernicul spune: „Numai el animă moscheile lui Allah, care crede în Allah și în Ziua, care se roagă, plătește Zakat și se tem de nici unul, dar Allah ...“

Dovada că singurul pilon al imanului este confirmarea adevărului de către inimă este după cum urmează:







1 - Mulți cercetători interpretează versetul coranic, „Nu ne va crede“, care este în sură „Yusuf,“ și reprezintă cuvintele fraților Yusuf rostite împotriva Ya'qub ca „N-ai confirmat adevărul nostru“, au explicat acest lucru prin faptul că aceasta este o necesitate legată de limba arabă.

2 - Vorbind despre ipocriți (ipocriți) următoarele cuvinte:

"O Messenger! Să nu se laude acei oameni și evrei care caută să mărturisească necredința și să spună cu gura lor: "Noi am crezut", deși inimile lor nu credeau ". Allah Atotputernic a spus că Iman este o confirmare a adevărului inimii și că nu există niciun folos în comunicarea limbajului iman.

3 - Într-un alt verset se spune: „Pe care Dumnezeu dorește să instruiască pe calea cea dreaptă, și că El deschide inima (piept) pentru Islam“; un alt verset ne spune că cuvântul necredinței celui care a fost forțat să blasfemie (necredința), nu va dăuna Iman său în inimă, se spune: „Mânia lui Dumnezeu va cădea asupra celor care renunță la Allah o dată crezut, - nu celor care au fost forțați să facă acest lucru, în timp ce în inima lui a rămas credință fermă, ci pe cei care și-au deschis sânii pentru necredință. Ei au mare chin pentru ei "

4 - Și despre munafiq care nu credeau cu inima lor, dar spuneau că au crezut, următoarele cuvinte sunt citate: "(Beduini) Arabii au spus:" Noi am crezut ". Spuneți: "Nu ați crezut. De aceea spuneți: "Am devenit musulmani". Credința încă nu a intrat în inima ta. "

5 - Și dintre cei care vor petrece eternitatea în cer, iar cei care ajung Allah mulțumire și să fie mulțumit de Allah, are următorul cuprins: „Aceștia sunt cei ale căror inimi Allah a scris credință (aprobat) și i-au întărit cu un spirit de la El.“

6 - Pe de altă parte, diferite hadis-uri acordă atenție convingerii inimii în akyd (iman); Cazul care a avut loc cu Osama bin Seid confirmă acest lucru. Prin Osama (! Allah sa fie multumit de el) este transmis: (! „Alaihi wa sallam)„Într-o zi Mesagerul lui Allah ne-a trimis o campanie cu o singură unitate de cavalerie. Dimineața am atacat clanul Al Hurak al tribului Juhaina. Am abordat unul dintre ei. El a spus: "Nu există Dumnezeu decât Allah (La ilaha illa)". Dar l-am omorât. Dar, după aceea, am înțeles în inima mea îndoială și i-am spus profetului (pacea și binecuvântările lui Allah să fie asupra lui) despre asta. Trimisul lui Allah (pacea și binecuvântările lui Allah fiind asupra lui) a exclamat: "A spus el" La ilaha illaLhlah "? Și l-ai omorât după aceea? "Am spus:" O, Trimis al lui Allah! Dar, de fapt, el a rostit aceste cuvinte numai din cauza fricii de arme ". Pe aceasta Mesagerul lui Allah ( „alaihi wa sallam!) A spus:«Deci, de ce nu taie inima lui pentru a vedea adevărul, a spus el, sau nu!»El a repetat aceste cuvinte, atâta timp cât nu am avut dorința de a lua Islamul (numai) în această zi. "

Din acest hadith este clar că Iman este confirmarea adevărului în inimă.

7 - Într-un alt hadis autentic, care este condus de Anas ibn Malik (Allah să fie mulțumit de el!) Profetul spune: „Cu adevărat inima omului se află între degetele lui Allah, și dacă El vrea, El îl va ghida pe calea cea dreaptă, și dacă El vrea apoi să ia departe de la calea cea dreaptă „în continuarea Mesagerul lui Allah citiți următorul Dua:“ O, Allah, inima care deține (într-o altă tradiție: O, Allah, răsturnând inima), să consolideze inimile noastre la religia lui ".

8 - În plus, există multe legende că fiecare persoană în a cărei inimă este Iman cu muștar într-o dimensiune de cereale, boabe de grâu și de particule mici, în cele din urmă provin din iad și să vină în rai, și că, în Iman inima va deveni cauza mântuirii omului. Într-una dintre aceste tradiții din Abu Sa'eed al-Khudri este ca Mesagerul lui Allah a spus: „După ce deținuții din Paradis vor intra în Paradis, iar locuitorii Iadului vor merge în iad, Allah va spune:“ Adu cei care au la inimă a fost credință chiar și pentru greutatea semințelor de muștar. "

9 - Într-o tradiție din Abu Hurayrah (poate Allah să fie mulțumit de el), se spune că într-o zi un grup de oameni din rândul tovarășilor le-a spus Trimisului lui Allah:

- Într-adevăr, uneori ne simțim în noi înșine că chiar și să-l pronunțăm considerăm păcat.

- Chiar ai simțit asta?

La aceasta Profetul a spus:

- "Acesta este adevăratul Iman" și a arătat că Iman este o calitate inerentă inimii.

10 - Oamenii care recunosc opinia unanimă că Iman - o confirmare a adevărului inimii, sunt o dovadă a faptului că, în vremuri de oameni precursoare forțate neîncrederii (negare), și oameni prost considerat credincios, apărarea de părere că nu va fi nici un beneficiu prin faptul că Iman va fi confirmat de limbă dacă inima este plină de necredință și că pronunțarea cuvintelor de necredință nu va afecta Iman în inimă; au încercat să explice problema, după cum urmează: La fel ca în versetele și Hadith a stabilit în mod clar că Iman - este o caracteristică de calitate a inimii, ar trebui să fie o confirmare a adevărului. Allah, care a stabilit religia, a adresat arabilor limba lor. Dacă Sharia sensul de „Iman“ diferă de sensul său lingvistic, musulmanii s-ar fi dat unele explicații, precum și explică valorile și conceptele de rugăciune și zakat Sharia.

Ce crezi despre asta?

Vezi și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: