10 moduri de a face viața mai strălucitoare și mai interesantă - viața mea

Cronica evenimentelor din lume Știri fierbinți din întreaga lume Versiunea completă a site-ului

Pentru oamenii creativi, o viață monotonă și previzibilă - un coșmar, scrie Chronicle.Info cu referire la Telegraph.





Nu este un secret pentru cineva că oamenii creativi sunt acuzați de energie, fac ceva neobișnuit. Ele sunt foarte fericite numai atunci când pot da aerisire fanteziilor lor și pot lucra pe lucruri inspirate. Dar, din păcate, ritmul modern al vieții obligă mulți oameni creativi să-și desfășoare activitatea de birou de cinci ori pe săptămână, de dimineață până seara. Cu alte cuvinte, chiar și cele mai creative minți nu sunt atotputernice atunci când vine vorba de o rutină zilnică plictisitoare. Este foarte ușor să intri, dar nu e ușor să ieși din ea. Dacă sunteți o persoană creativă, atunci cel mai probabil înțelegeți perfect ceea ce este în discuție acum. Pentru ca această poveste tristă să nu vă afecteze, am decis să oferim câteva sfaturi care vă vor ajuta cu siguranță să vă mențineți spiritul creativ și să vă diversificați viața de zi cu zi.







Nu vă fie frică să vă exprimați. Creativitatea nu este exprimată atât în ​​profesie cât și în caracteristicile unei persoane. Este minunat dacă lucrați ca un designer sau un scriitor, dar ceea ce face o persoană cu adevărat creativă este atitudinea sa față de miniaturi. Deci, nu vă fie frică să vă exprimați la locul de muncă. Cumpărați-vă un scaun neobișnuit, dar confortabil, decorați-vă locul de muncă, schimbați imaginea de pe desktop. Dacă sunteți stricți în acest sens, amintiți-vă că uneori regulile oferă și mai multă libertate. Găsiți o modalitate de a vă exprima creativitatea urmând regulile locului de muncă - de ce să nu proiectați minunat masa de prânz sau să redenumiți pictogramele de pe desktop? Poate sunt niște trivia, dar în detalii - toată puterea.

10 moduri de a face viața mai strălucitoare și mai interesantă - viața mea

Acordați atenție mediului înconjurător. Nu este necesar să vorbim despre impactul pe care mediul îl are asupra noastră. Dacă nu doriți să vă faceți munca mai deprimantă, înconjurați-vă cu oameni cu care sunteți încântați să fiți. Cu alte cuvinte, asigurați-vă că oamenii cu care vă comunicați vă inspiră să deveniți mai buni ca munca și aspectul dvs. și modul de viață. Tu nu vei observa cum vei începe să te schimbi. Mediul potrivit al oamenilor interesanți nu vă va lăsa să vă împușcați în rutină.

10 moduri de a face viața mai strălucitoare și mai interesantă - viața mea

10 moduri de a face viața mai strălucitoare și mai interesantă - viața mea

Schimbați vehiculul. Rutina consumă mulți oameni chiar înainte de a ajunge la locul lor de muncă. În fiecare zi același traseu, din care nu ne așteptăm la surprize. Dar acest interval de timp vă poate percepe energia! Încercați să schimbați vehiculul: schimbați autobuzul pe metrou, oferindu-vă o sarcină mentală pentru a observa toți oamenii în verde. Dacă aveți ocazia, mergeți la o bicicletă sau mergeți la plimbare pentru a lucra pe jos - acesta este un motiv excelent nu doar pentru a intra în sport, ci și pentru a vă recâștiga creativitatea.

10 moduri de a face viața mai strălucitoare și mai interesantă - viața mea

Play. Jocurile sunt cei mai buni prieteni ai oamenilor creativi. Acestea nu numai că vor ajuta la diversificarea muncii dvs., dar dacă preferați astfel de jocuri profesionale, acestea vor contribui, de asemenea, la îmbunătățirea abilităților în domeniul pe care doriți. Desigur, atunci când vine vorba de a juca la locul de muncă, merită să fii foarte atent: probabil că înțelegi cum nu poate fi profesional din exterior. Dar poți să dai câteva minute la joc în timpul pauzei.

10 moduri de a face viața mai strălucitoare și mai interesantă - viața mea

Planificați activități comune. Acest sfat este mult mai util și mai eficient decât ar putea părea la prima vedere. După campania sau performanța organizată, veți avea nu numai ceva de vorbit cu colegii, ci și diversificarea rutinei dvs. cu o activitate atât de interesantă ca evenimentele de planificare. Când vă ocupați de organizarea unui eveniment mic, cum ar fi un picnic sau o excursie pe jos, veți observa imediat cât de creativ poate fi acest proces.

10 moduri de a face viața mai strălucitoare și mai interesantă - viața mea

Regulile sunt cei mai buni prieteni ai tăi. Contrar concepției greșite comune - regulile nu numai că limitează nimic, dar oferă și libertate creativă. Când știți ce nu puteți face, începeți să gândiți altfel, conectați-vă imaginația. În cazul în care biroul de regulile sunt insuficiente, încercați să se atribuie orice restricții cu privire la propria lor - cum ar fi pentru a înregistra informațiile primite de la un tip de oameni, și din reprezentanți ai femelei - altora, sau să promită-te pentru a picta imaginea elementelor pe care trebuie să cumpere. Pălării similare - încărcare excelentă a creierului și practicarea abilităților creative.

10 moduri de a face viața mai strălucitoare și mai interesantă - viața mea

10 moduri de a face viața mai strălucitoare și mai interesantă - viața mea

Devine mai organizat. Deși în societatea noastră există opinia că oamenii creativi ar trebui să fie neorganizați, de fapt este o organizație care îi ajută pe oameni să creeze ceva magnific. Fiind dezorganizat, vă separați doar de succes: așa că pur și simplu mergeți cu fluxul, pierzând controlul asupra vieții, care, prin definiție, este o rutină. Organizaționalitatea vă ajută, de asemenea, să vă prioritizați corect prioritățile și să petreceți timpul cu înțelepciune și să nu începeți la întâmplare totul. Deși disciplina nu este o sarcină ușoară, rezultatul merită cu siguranță efortul. Veți deveni mai conștienți și veți putea înțelege cum să găsiți timp pentru lucru, pentru creativitate, pentru sport și pentru comunicare.

10 moduri de a face viața mai strălucitoare și mai interesantă - viața mea

Bucurați-vă de plictiseală - știința spune că vă va ajuta să deveniți mai creativi. Dacă munca ta este, cel puțin un aspect creativ, putem spune că plictiseala vă va oferi o mare șansă de a se arăta într-un mod nou, atunci când aveți nevoie pentru a genera idei, sau de a efectua orice alte lucrări de creație. Studiile arată că, după plictiseala pe termen lung, o persoană este capabilă să ofere idei foarte originale. Uneori nu se dispenseze de rutină și, în conformitate cu aceste studii, ar putea ajuta să te exprimi pe deplin atunci când într-adevăr nevoie de ea.

10 moduri de a face viața mai strălucitoare și mai interesantă - viața mea







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: