10 Cărți ale autorilor kazahi care merită citiți

10 Cărți ale autorilor kazahi care merită citiți

Chiar și în epoca tehnologiei digitale, oamenii sunt foarte pasionați de cărți. De cele mai multe ori, ca un omagiu adus timpurilor moderne, lucrările sunt citite în format electronic, dar cărțile de hârtie nu vor exista doar de foarte mult timp, ci vor găsi și admiratorii lor.







La urma urmei, mirosul de cerneală de imprimare, foșnetul paginilor - toate acestea ne duc într-o perioadă când nu am știut încă ce computere și Internet.

Yuri Serebryansky, "Destinație, Drum pastoral"

„Eu încerc să mă gândesc la altceva. Este foarte dificil. Este necesar să se prezinte în interiorul craniului său într-o cameră goală, accentul este pe vacuitate ei și începe bat peste tot tencuiala pereti, podea si tavan. Pe partea de sus a tencuielii poate chiar albesc. Avem nevoie de cinci minute să se gândească faptul că camera este complet goală. Simțiți mirosul de lapte de var. Dacă prin pereți pândește tot felul de gunoaie, puteți începe să-și imagineze mijlocul de rotație a obiectelor din cameră. orice care vin în minte. să se gândească numai la ei. budiştii îl numesc meditație. "

Mikhail Zemskov, "Când" Merlot "Pierde gustul"

Cu o coincidență ciudată, el este în Almaty, unde totul sa schimbat - străzi, case și oameni.

Lucrarea include o poveste de detectiv, o poveste de dragoste și o nostalgie pentru vechea Alma-Ata. Dar principalul lucru este ceea ce evoluția așteaptă toți eroii și ce consecințe așteaptă pentru cei care nu vor să se schimbe.

„Natasha și am fost așezat într-un coridor de spital ponosit pe unele canapea vechi. Natasha a fost culcat pe genunchi, și, eventual adormit. Ceva sa decis în acel moment. Ceva la nivel mondial, merge dincolo de palavrageala zilnic între lucruri familiare și familiare lumi „ceva Alibi să mănânce?“ -. filate în întrebarea mea cap prost ca un șofer de taxi și orice asupra a ceea ce se întâmplă chiar acum câțiva metri de mine, aceste ziduri dărăpănate, viața mea se va schimba „..

- Cartea este interesantă prin încercarea de a combina un roman care ar fi interesant pentru o audiență largă și, în același timp, ar da cititorului câteva gânduri pe care nu vrea să le gândească. Dați-i ocazia să se gândească la viață, la ceea ce se întâmplă cu el și la valorile acestei vieți. Rezidenții Almaty vor fi cu siguranță foarte interesanți, pentru că cartea este legată în Almaty.

Mikhail este un scenarist și regizor profesionist, nu doar descrie scena, ci și "arată". Când citiți o carte, un cadru este construit înaintea dvs.

Zaire Asim, "Scrisori către nicăieri"

„Eu trec pe lângă o cafenea și îmi amintesc un incident care a avut loc acolo o lună în urmă. Fată subțire-jupuite a fugit în jurul mesei și a căzut, a lovit genunchiul pe asfalt. Când a căzut jos, sa uitat la mine, speriat, ochi de pisică lui. Căderea este întotdeauna atât de neașteptat. Atunci tatăl ei, o voce Stern spune „Maria, Hai opri ea!“ Ma uit la ea, îngrijorat de pică ei și cred. „opri ce? ?. Oprește căderea „Atunci această fată începe să colecteze o varietate de plante, frunze, crengi Un tată din nou, spune ea.“ Ei bine, coș de gunoi suficient pentru a colecta naiba, ce un idiot. „- cu voce tare am spus, O fetiță mi-a zâmbit“ „!. “.

- Aceasta este o proză foarte interesantă, mai puțin dificil de citit, probabil, decât Serebryansky și Zemskov. O asemenea reflecție a unui tânăr urban modern, asupra relațiilor cu o femeie și asupra relațiilor cu sine. Textele lui Asim sunt fiziologice - întotdeauna există experiențe importante ale eroilor din corpul său, ceea ce se întâmplă când fiecare sentiment, emoție, gândire este în mod inevitabil legată de senzațiile corporale. Și ajungem la faptul că și șosetele sportive pot fi obiectul filosofiei.

Ravil Aitkaliev, "Predictorul viselor"

Povestea "The Dream Predictor" tocmai a apărut în revista "Amanat", dar, potrivit lui Pavel Bannikov, există toate șansele să vedem lucrarea în format de carte. Ravil Aitkaliyev - scriitor, sociolog, a cercetat problemele potențialelor etno-conflicte din Kazahstan.







- Această poveste este un lucru complet neașteptat ", spune Pavel. - Acest text Ravil se bazează pe încălcarea logicii zilnice, în conformitate cu logica somnului. Acesta este un roman de spionaj care apare în capul unei persoane, și nici măcar o persoană, ci mai mulți oameni diferiți. Se descrie aceeași situație, dar prin ochii unor oameni diferiți, și că aceasta este o situație, înțelegeți până la capăt. Aceasta nu este proza ​​liniară. Aici nu trebuie să vă așteptați să vi se arate o poveste și va fi clară și inteligibilă. Aceasta este o lectură complicată, dar interesantă, din același motiv pentru care Ravil este capabil să creeze un joc de limbă, transformări pur lingvistice, pe care cititorul pregătit și interesat îl oferă o mare de plăcere. În plus, este și amuzant.

Konstantin Nagaev, "Patruzeci de mii"

Lucrarea lui Konstantin Nagaev a fost publicată în format electronic, poate fi găsită pe site-uri precum litres.ru și ozon.ru. Sam Nagaev este secretarul responsabil al site-ului total.kz. Povestea lui Nagaev spune despre capacitatea de a găsi lucruri importante în lucruri simple, că în viața de zi cu zi există loc de bucurie ...

„Shop. Ham, măsline, porumb și ouă. Sticla de vodcă, bine. Hârtie de toaletă, rola trei. Și voi lua cartea ... Ce roman o femeie proastă despre Joan și Jane, care sunt“ pasiune nebună fuzionat apatic într-o singură unitate „undeva sub Jitomir, și pâine. "

- Konstantin Nagaev - este complet diferit, acesta este un proză complet diferit, care se ocupă mai mult de viața de zi cu zi, acest lucru poate fi numit un eseu fiziologic al provinciei kazah.

Eroii trăiesc într-un oraș kazah provincial, nu se întâmplă evenimente acute. Există o viață obișnuită care ar trebui să absoarbă o persoană și să o distrugă complet, dar acest lucru nu se întâmplă, deoarece în viața obișnuită există un loc pentru bucurie și fericire, indiferent ce se întâmplă cu o persoană. Puteți desemna genul ca un roman masculin în opoziție cu femeia.

Probabil, astfel de cărți sunt necesare, iar majoritatea publicului le așteaptă. Cred că această carte va funcționa destul de bine.

Ilya Odegov, "Orice dragoste"

„Unu-doi-trei, unu-doi-trei trupa a jucat, iar a doua zi a fost apoi galben, soare și toamna. Și tot în jurul pune frunzele, miroseau a trecut deja de ploaie, a alunecat, lipit de tălpi și, prin urmare, dans, filare a fost incomodat . Egor dansat cu ea pentru prima dată și nu știa ce numele ei este Tatiana. și când a auzit că râde, glume, că, să zicem, în numele acestei convergente Europa și Asia, slavă „un hoț“ și turcice „ianuarie“, și se pare un fel de „sufletul personajului negativ,“ Oh, ești o femeie periculoasă, femme! Și Tatiana a râs, îi plăcea să-l asculte, îi plăcea să asculte o BAA, se simt foarte ciudat. Trupa a jucat, dar ei nu l-au auzit, pentru că în timpul dragostea devine audibil numai eu singur. "

Elena Klepikova, "The Almaty bolki"

Cartea povestește despre oamenii care au adus faima Kazahstanului, despre dificultățile de zi cu zi, despre tot ceea ce se dezvoltă. Povestirile au un obiectiv comun - de a arăta cum trăiesc oamenii într-o țară multinațională, despre problemele și dificultățile lor.

„Low, în cămașă în carouri, pantofi uzate colorate cu lut, el trotted vesel pe străzile din Alma-Ata. Pufos păr și barbă păpădie înconjurat capul. Când prin ei a strălucit soarele, păpădie transformat într-un halou de aur, și se părea că orașul a fost un sfânt “.

Arsen Bayanov, "Alma-Ata Informal"

„Am fost o victimă a Beatlemanie. De atunci, viața mea sa schimbat dramatic. La început, am început să învăț să cânte la chitară și apoi tobe. Și, după ce armata a continuat cariera profesională ca muzician. Dar mama și tata mi-a vrut diplomat . în al doilea rând, a „Beatles“, a fost să mă însoțească prin viață. şi oriunde te-ai aruncat soarta, indiferent de ceea ce am făcut, și cântecele lor au fost mereu cu mine ".

- O altă carte cu sarcini similare este Alma-Ata Informal de Arsen Bayanov. Ea descrie un anumit interval de timp, Broadway, "Week", Beatles, care în anii '60 au "atârnat" pe actualul Arbat și așa mai departe. Mi se pare că sunt necesare astfel de cărți, creează un peisaj mental al orașului și încearcă să-l păstreze. După părerea mea, vă permit să salvați spațiul orașului. Și este bine și important.

Samigulin IM "Și pământul tremura, din istoria cutremurelor din Semirechia"

Cei care sunt interesați de istoria cutremurelor din Semirechia, puteți afla din cartea "Și pământul sa cutremurat", compilatorul Samigulin IM. Aici sunt documente de arhivă, materiale de ziare și reviste prerevoluționale care povestește despre cutremurele devastatoare din regiunea Semirechenskaya. Cartea este concepută nu numai pentru seismologi și istorici, ci și pentru o gamă largă de cititori interesați de istoria Kazahstanului.

- Un document istoric uimitor, un document uman, pentru că există un ton diferit de note, scrisori. La urma urmei, aceiași oficiali sunt rescrise, trimite telegrame unul de altul, dar era o birocrație sălbatică, pe care le vedem acum. În declarația de Verny cutremur, guvernatorul a spus că deținuții închisorii Verny în timpul cutremurului a rupt în jos ușa, dar nu a fugit, și a rupt deschide încuietorile de pe ușile și transportate restul altor deținuți într-o stare semiconscious, ca nu cumva să piară. Mesajul cărții este că o persoană poate rămâne o persoană în orice situație, chiar dacă este criminal. Cartea ne arată acest lucru nu cu ajutorul ficțiunii artistice, ci pe documentele istorice care sunt colectate în ordinea corectă.

Adelia Amraeva, "Câmpul de fotbal"

"Viața este un teren de fotbal", a spus Dimka, 10, pentru care nu este nimic mai important decât fotbalul. El visează să devină fotbalist profesionist și să aducă echipa națională la finala Cupei Mondiale. Chiar vrea ca mama să vadă acest meci decisiv. Dar, din păcate, mama mea este împotriva Dima jucând fotbal. Și toate pentru că tatăl său, care nu locuiește cu ei, este un jucător de fotbal. Și Dimka rămâne unul din doi: du-te la vis, în ciuda tuturor lucrurilor sau înecați în interdicții și îndoieli ".

Ați găsit o eroare? Selectați și apăsați pe Ctrl + Enter







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: