15 Interesante despre Martin Luther, viața ortodoxă

conținut

15 Interesante despre Martin Luther, viața ortodoxă

Tezel a susținut că indulgențele sunt mai puternice decât Botezul însuși. Următoarea poveste este despre el: un aristocrat din Leipzig sa întors spre Tetzel și a cerut să-i ierte păcatul pe care l-ar comite în viitor. El a fost de acord cu condiția plății imediate a indulgenței. Când Tezel a părăsit orașul, aristocratul la surprins și la bătut, spunând că a fost vorba despre acest păcat.







8. Când a fost pregătit de bulă papală Luther cu excomunicarea «Exsurge Domine» ( «Scoală-te, Doamne ..."), a fost livrat spre semnare la Papa Leon al X, vânătoare pe proprietatea sa din mistretul. Vânătoarea nu a reușit: mistrețul a lăsat vii. Când tatăl frustrat a luat un document formidabil, am citit-o de primele cuvinte care suna așa:. Scoală-Te, Doamne, Petru și Pavel ... un mistreț care devastează via Domnului " Papa totuși a semnat taurul.

9. La dieta de viermi în 1521, în cazul în care, în prezența împăratului german a auzit cazul lui Luther, și au cerut să se predea, el rostește fraza celebra, „Eu stau aici și nu pot altfel.“ Aici cuvinte mai complete: „Dacă eu nu sunt convins de mărturia Scripturii și argumentele clare ale rațiunii - pentru că nu cred că papa sau consilii, deoarece este evident că acestea sunt adesea confundate și s-au contrazis - atunci, lăsați cuvintele Scripturii, eu admir în conștiința mea și prins în Cuvântul lui Dumnezeu ... Prin urmare, nu pot și nu vreau să renunț la nimic, pentru că este greșit și nedrept să faci ceva împotriva conștiinței. Pe care stau și nu pot face altfel. Ajută-mă pe Dumnezeu! ".







Luther în cercul familiei

10. Reforma a împărțit lumea occidentală în catolici și protestanți și a dat naștere unei epoci de războaie religioase, atât civile, cât și internaționale. Au durat mai mult de 100 de ani până la Pacea de la Westphalia în 1648. Aceste războaie au adus multe nenorociri și nenorociri, sute de mii de oameni au murit în ele.

11. În timpul primului război Luther Taranesc germane a lui 1524-1526 a criticat dur pe rebeli, scriind «împotriva hoardelor criminale și jefuirea țăranilor», care a numit sacrificarea instigatorii revoltele fapta sfântă. Cu toate acestea, în multe privințe, revoltele au fost cauzate de fermentația reformatoare a minților pe care le-a generat Luther. La vârful revoltei din primăvara și vara anului 1525, până la 300.000 de persoane au participat la evenimente. Conform estimărilor moderne, numărul de morți a fost de aproximativ 100.000 de persoane.

12. Luther a respins cu fermitate celibatul forțat al clerului, inclusiv prin exemplu. În 1525, el a fost un fost călugăr la vârsta de 42 de a se căsători în vârstă de 26 de ani și este, de asemenea, o fosta calugarita Katharina von Bora. În căsătorie aveau șase copii. În urma Luther se căsătorește cu un alt lider al Reformei în Elveția U. Zwingli. Calvin nu a aprobat aceste acțiuni, după cum a spus Erasmus, „Tragedia Luterană se transformă în comedie, și tot felul de probleme termina nunta.“

13. Luther a tradus în limba germană în 1522 și publică Noul Testament, iar în următorii 12 ani Vechiul Testament. Acești germani folosesc Biblia Luther până acum.

14. Potrivit marele sociolog german Max Weber în celebra lucrare „Etica protestantă și spiritul capitalismului“, Luther a marcat nu numai începutul Reformei, dar, de asemenea, a dat un puternic începe nașterea capitalismului. Etica protestantă a definit conform lui Weber spiritul epocii noi.

15. Spre deosebire de Ortodoxie, Lutheranismul recunoaște doar două sacramente - Botezul și Împărtășirea, pe care le înțelege doar ca acțiuni simbolice, "încălzirea credinței". În același timp, luteranii din Euharistie văd în pâine și vin un memento al sacrificiului din Golgota, dar transubstanția Sfântului Cadou este negată. Ei vorbesc doar de prezența invizibilă a Mântuitorului în sacramentul Euharistiei „în pâine, cu pâine și o pâine“ (pane Lat.in, pane cum et pane usb, «Formula Concord").

Atitudinea față de preoție variază de asemenea foarte mult. Deși Luther a recunoscut necesitatea preoției în cărțile luterane doctrinare nu există nici un cuvânt despre succesiunea misiunii pastorale, sau cu programare specială prin din nou. Dreptul hirotonirii este recunoscut pentru orice membru al Bisericii (misiune de dedesubt).

Luteranii negau de asemenea invocarea și ajutorul sfinților, venerarea icoanelor și a moaștelor, semnificația rugăciunilor pentru cei morți.

Pe imaginea economizorului de ecran Anton von Werner. Luther în Worms: "Stau aici ...".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: