10 Zile de Tacere

O poveste despre un curs de meditație Vipassana de 10 zile.

Am vizitat recent 10 zile Vipassana curs meditație - cunoscut de mulți una dintre tehnicile cele mai vechi de meditație, care este un remediu universal pentru toate nenorocirile. Vipassana înseamnă "a vedea lucrurile așa cum sunt cu adevărat". Mergând la cursul Vipassana, nu știam ce să mă aștept de la mine și de la această tehnică de meditație. Prea multe opinii auzit, a început să creadă că doar o aventură la modă Vipassana în anumite cercuri de comunicare, care este obligat să treacă prin fiecare om care se respecta, ca, de exemplu, prin formarea de creștere personală sau chiar yoga. Așa că am decis să nu mai aștept.







Schimbările colosale au început deja în prima zi. În primul rând, corpul a reacționat. După ce am petrecut aproximativ cinci ore în meditație, m-am simțit ca și cum cineva m-ar fi luat de oasele pelvine și le-aș fi deschis. Din punct de vedere fizic mi-am simțit oasele divergente. În aceeași zi, sa dovedit a fi un spasm muscular cronic în omoplatul drept, pe care am păstrat spune terapeutul, și am simțit niciodată. A devenit imediat clar de ce stau în shavasana, adesea îmi relaxez mâna dreaptă cu efort de voință. Dintr-o dată a deschis un nou sens cu totul de asane yoga - am simțit adevărul acestei lung cunoscut faptul că acestea sunt utilizate pentru prepararea corpului pentru o poziții sedentar și eronat le-a pus pe primul loc în practica lor. Tehnica meditației este luată în forma sa pură, prin urmare toate exercițiile fizice, precum și pranayama sunt interzise. Cu toate acestea, câteva zile mai târziu am observat că nu numai că nu-mi pierd forma fizică, dar și eu o îmbunătățesc. Corpul a devenit foarte moale și suplu.

Primele trei zile am intrat în practică, urmărind respirația noastră, pregătindu-ne mintea pentru această lucrare. În a patra zi, a fost dată o tehnică de meditație Vipassana. Din acel moment totul a început interesant. A început să devină brusc agravată și, de asemenea, să dispară neașteptat (sper, pentru totdeauna) bolile vechi. Visul era superficial. În fiecare seară, m-am trezit și mi-am dat seama că eu încă știam respirația și că mi-am îndreptat atenția spre corp. Procesul a fost început, meditația a devenit tot timpul. În vis a venit experiența trecutului, mult împinsă de subconștient. Dar după fiecare astfel de coșmar a venit realizarea că au depășit reparația.







Apoi am devenit de trei ori pe zi, timp de o oră, în plus față de restul de opt ore de meditatie, practica adittanu - meditație cu hotărâre fermă, pentru care este imposibil să se deschidă ochii și să schimbe postura. Din fericire, până în acest moment trupul meu sa deschis deja și aceste practici, conform senzațiilor mele interne, au trecut foarte ușor și rapid. În timpul executării acestei tehnici, au apărut în minte diverse evenimente din trecut, provocând anumite reacții în organism. De fiecare dată când mi-am dat seama că, în această situație, agresiunea, ego-ul, mândria mea sau altceva se manifestau. Acceptând și realizând aceste izbucniri, senzațiile în corp s-au dizolvat și au venit pacea, armonia și libertatea.

Prin structura sa, cursul de Vipassana de zece zile seamănă, de departe, cu o yoga nidra. Suntem conștienți de respirație, senzație, atenție care vizează anumite părți ale corpului și o realizăm întreg. Toate acestea servesc unui singur scop - eliberarea de sankar (reacțiile înrădăcinate ale minții noastre față de orice senzații care apar în corpul nostru, ca răspuns la experiențele pozitive sau negative). Numai în yoga nidra lucrăm cu vizualizare și memorie, iar Vipassana ne învață să urmărim senzațiile în fiecare moment în parte, fără a reacționa la ele. În acest moment are loc eradicarea vechiului sankar.

Tacerea și împlinirea tuturor preceptelor morale care trebuiau respectate în timpul cursului erau cele mai simple sarcini. Practicând Vipassana, mi-am amintit despre tribul indienilor Pirah care trăiesc în America de Sud. Ei nu cunosc conceptele trecutului și viitorului, trăind doar în prezent, crezând că după somn, o persoană moare de fiecare dată și se naște din nou. Ei nu știu politicos. De ce politicos, dacă toți respectă normele morale universale? Ei nu se tem de moarte și trăiesc în unitate absolută cu lumea și natura. Cred că ar fi devenit profesori foarte buni ai lui Vipassana.

Pentru tot timpul petrecut pe curs, liniștea absolută în cap a venit la intervale scurte, care până la a noua zi a devenit destul de lungă. Dar pentru cele câteva secunde de liniște infinit cu toată inima mea îi mulțumesc această tehnică și toate cadrele didactice, să-l păstrați în puritate curat pentru fiecare persoană ar putea simți eliberat. "







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: