10 Secretele succesului în afaceri de la Richardson Branson

Richard Branson, unul dintre cei mai renumiți antreprenori, împărtășește secretele care l-au condus la succes.

Richard Branson a părăsit școala la vârsta de 16 ani și și-a deschis propria revista studențească cu prietenii săi. La vârsta de 20 de ani, a lansat Virgin Records (viitoarea afacere de milioane de dolari) și a înființat Virgin Group. În 30 de ani a creat Virgin Atlantic, Virgin Mobile și trenuri Virgin. Compania sa Virgin Galactic este una dintre cele două companii din lume care se ocupă de turismul spațial.







Nu e rău pentru un bărbat care nu a terminat nici măcar școala, nu-i așa?

Richard Branson este unul dintre cei mai de succes oameni de afaceri din Marea Britanie și un guru antreprenor care a scris mai multe cărți, dintre care unul are o revizuire. Iată cele zece secrete ale succesului său.

Urmați-vă visul

Dacă aveți de gând să începeți o afacere, asigurați-vă că este legată de hobby-ul, pasiunea sau ceva ce vă place foarte mult. Nu creați o afacere doar de dragul banilor. Mi se pare că mulți au idei grozave, dar numai câțiva îi pot aduce la viață.

Mulți cred că ideile lor au fost întruchipate de mult și că ei înșiși nu vor reuși, vor intra în faliment și, în general, astfel de riscuri sunt o pierdere de timp lipsită de sens. Când am încercat să intervievez pentru revista mea de studenți, am scris tuturor vedetelor pe care le știam. Doar câțiva au răspuns. Dar ei au răspuns!

Afacerea dvs. ar trebui să facă viața oamenilor mai bună

Afacerea dvs. ar trebui să ofere oamenilor ceva ce nu-și imaginează, așa cum au trăit fără ea. Amintiți-vă că afacerea este oportunitatea dvs. de a schimba lumea în bine. Cu această atitudine, voi și echipa dvs. veți fi mult mai plăcuți să lucrați.

Credeți în ideile voastre

Ideea ar trebui să devină o pasiune. Mai mult, trebuie să învățați să vă transferați pasiunea altor persoane. Dacă ideea este foarte bună, ar trebui să o puteți descrie cu două sau trei propoziții. De asemenea, ideea dvs. ar trebui să fie în ceva mai bun decât ideile competitive.

Nu avea sens să creez o altă companie aeriană, la fel ca restul. Așa că am creat o companie aeriană mult mai bună decât toți concurenții.

Distrează-te și respectă echipa

Sunt 100% sigură că dacă nu vă bucurați de afacerea dvs., este un semn că trebuie să mergeți mai departe. Plăcerea este cea mai importantă parte a oricărui loc de muncă. Și plăcerea nu este numai a ta, ci și a echipei tale. Asigurați-vă că managerii companiei dvs. se ocupă de subordonații lor, la fel ca dumneavoastră.

Nu renunta

10 Secretele succesului în afaceri de la Richardson Branson






Branson zboară spre insula Necker pentru a face o ofertă soției sale

Este foarte important să nu renunți la prima pierdere. O pierdere va, crede-mă! Când am trecut Oceanul Pacific într-un balon, toate circumstanțele erau împotriva mea, iar dorința de predare era foarte atractivă. Viața unui antreprenor este la fel ca viața unui călător.

Există multe situații când sunteți fixat pe perete și șansa de a rezolva problema pare redusă. Atașați-vă toate eforturile pentru a depăși acest sentiment și pentru a reveni cu o forță reînnoită a doua zi.

Creați liste și provocați-vă

Creez zeci de liste zilnic. Și cred că acest lucru distinge un antreprenor de succes de cel obișnuit. Detaliile sunt prea importante pentru a fi neglijate.

De asemenea, cred că este foarte important să se stabilească obiective noi, chiar mici. Atât obiectivele pe termen lung, cât și cele pe termen scurt sunt necesare. La începutul anului, notați obiectivele pentru întregul an, la începutul lunii pentru luna următoare și așa mai departe. Acest lucru ne va permite să ne îmbunătățim în mod constant și să continuăm.

Petreceți timp cu familia și învățați cum să delegeți sarcini

10 Secretele succesului în afaceri de la Richardson Branson
Richard Branson împreună cu copiii lui Holly și Sam

Unul dintre lucrurile pe care trebuie să le înveți la începutul căii de afaceri este delegarea de sarcini. Găsiți oameni care sunt mai buni decât voi în vreun fel și încredințați-le anumite sarcini. Astfel, vă veți elibera un pic de timp pentru a reflecta asupra imaginii generale a afacerii și pentru familia dvs. Timpul petrecut cu familia este foarte important, mai ales dacă aveți copii.

Știu că sunt un bun antreprenor, dar nu sunt sigur că aș fi un bun manager al companiei mele. Acestea sunt lucruri diferite. Gândurile mele sunt întotdeauna în viitor, iar dorința mea principală este să creez ceva nou, să nu fixez în prezent. De aceea am găsit oameni care conduc compania mea în timp ce fac planuri pentru viitor.

"Oamenii săraci au televizoare mari și mici biblioteci; oamenii bogați au televizoare mici și biblioteci uriașe "

Mama ne-a învățat să nu urmăm viața altor oameni, ci să trăim și pe noi, pentru care sunt foarte recunoscător. Acum, având proprii mei copii, încerc să petrec cât mai puțin timp posibil în spatele televizorului și cât mai mult posibil pentru lucruri foarte utile.

Dacă oamenii reacționează rău în legătură cu dvs., dovedește că greșesc

10 Secretele succesului în afaceri de la Richardson Branson
Branson în fundal fotografie SpcaeShipTwo - navă spațială pentru turism

Suntem cu toții familiarizați cu oamenii care stau pe coada reușitei sau eșecului tău și încearcă să-i plătească. Dacă știți că critica nu este justificată, faceți tot ce este posibil pentru a dovedi aceasta. Sau ignorați astfel de oameni.

Viața este dată o singură dată, așa că voi face doar ceea ce-mi place. Îi sfătuiesc la fel și tu. Este probabil amuzant să-l auziți de la un bărbat care are insula în Caraibe, dar odată, toată viața mea era pe canapeaua din bucătărie. Și chiar atunci am fost fericit.

Secretul fericirii este simplu: dacă aveți o bucătărie cu o canapea, un dormitor și o persoană pe care o iubiți, totul nu este atât de important. Cu toate acestea, dacă, pe lângă asta, faceți ceea ce vă place foarte mult, rezultatul va depăși toate așteptările dvs.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: