Zenith Basel

Primul meci care a avut loc în Elveția și au finalizat o victorie încrezător în contul echipei gazdă, a demonstrat că echipa rusă are puncte slabe, și mai mult decât suficient lor. În același timp, jocul a organizat elvețian în apărare și de atac, ne permit să spunem că avantajul lor după prima etapă poate fi considerată bine-meritata, dar nu senzational. Sunt de acord, meciurile în care echipa de jure mai slabă depășește cu exactitate pe cea mai puternică, provocând un interes sporit.

Formal, necesitatea redobândi imediat două ratat în primul gol a fost de a se potrivi echipa rusă Chase înainte de primul minut. Pe de altă parte, cu siguranță, mulți fani încă mai amintesc cum a jucat Basel în a doua etapă împotriva Dnipro. Reamintim că, în primul meci al elvețian a câștigat, de asemenea, 2: 0, iar pe drum au fost capabili nu numai să-și apere avantajul, dar, de asemenea, să înscrie. După cum toți sunt conștienți, după un avantaj confortabil în casă, mingea, marcată pe drum, devine de fapt fatală. Pe această bază, grupul St. Petersburg în mod legitim, ar putea fi frică de linia de atac a elvețian, în care primul meci strălucitoare, foarte puternic star al egiptean Salah, întreaga linie defensivă zaterzal și Neto, în special, (amintesc St. Petersburg apărător nu numai că a ratat Salah, dar, de asemenea, faultează pe el, după ce a primit un card roșu și o ștergere).

Minutele de start au fost întărite cu încredere în ceea ce privește avantajul probabil al jocului "Zenith" în meciul de raportare. Dar chiar și în ciuda faptului că Petrograderii aveau un joc și un avantaj teritorial, până când momentele periculoase din primele minute nu au ajuns. În același timp, jucătorii din "Basel" nu au pierdut timpul și au reușit să dețină câteva contra-incendii ascuțite. La inceput, Streller ar putea fi in pozitia de soc, dar a intrat in pozitia de ofsaid, dupa care Stocker a bătut metri cu 20, dar mingea a zburat deasupra bara transversală a porții.

În minutul 15 au apărut două evenimente interesante. În primul rând, Hulk a luptat pentru minge, după care sfera sa alunecat lui Denisov, care a decis să cadă în zona de penalizare a adversarului. Judecătorul a considerat că căderea a avut loc la inițiativa rușilor și, prin urmare, nu a fost pronunțată pedeapsa. În același episod, Kerzhakov a luat o mână în fața lui Stocker, după care jucătorul echipei elvețiene a fost forțat să părăsească terenul, dând loc lui Fabian Fry.

În ceea ce privește modelul de joc, apoi până la treizeci de minute se părea că „Basel“, la fel ca în runda anterioară, va fi capabil să apere avantajul acasă, pentru că toate atacurile Petrograd organizate de apărare odihnit pe elvețian. Cu toate acestea, este la sfârșitul o jumătate de oră de joc, „Zenith“, a reușit să atingă poarta rivalilor sai. După un colț de Lombertsu a reușit să introducă ilegal mingea la colțul lung, dar ascuns acolo Witsel îndreptat cu ușurință în sfera netă. El a marcat mingea ca și cum Petrograd a dat aripi - „Zenith“ a fost capabil să-și petreacă câteva atacuri periculoase, dar în etapa finală au lipsit de precizie.

Fascinați de atacuri, jucătorii echipei rusești ar putea să plătească, dar Fry, care a lovit din "al doilea etaj" fără nici o intervenție, a trimis mingea în mâinile portarului. Activitatea gazdelor a condus la faptul că în minutul 41 Diaz a trebuit să nu-l oprească pe Vitsel, pentru care jucătorul "Basel" a primit cu desăvârșire "cartonaș galben". Se pare că este un episod obișnuit pentru orice meci, nu va conduce aici pur și simplu, după cinci minute mai târziu, culoarea cărții arătate lui Diaz sa schimbat. De data aceasta el a sărit în picioarele lui Alvesh, lăsând astfel echipa sa în minoritate.

În a doua repriză, după cum a fost văzut, avantajul gazdelor în joc a fost doar să crească, pentru că s-ar putea îngheța jocul și jucătorul adversarului a amestecat un cartonaș roșu. În ciuda acestui fapt, primul moment periculos a fost creat de oaspeți. El Nenni după trecerea lui Salah se afla într-o întâlnire cu Malafeev, dar nu la putut bate. Numai după 55 minute de joc, "Zenith" a reușit încă o dată să profite din plin de inițiativă. Din păcate, loviturile Anyukov, Khalk și Kerzhakov nu au avut suficientă precizie și, prin urmare, scorul de pe tabloul de bord a rămas neschimbat.

Cu cât era mai aproape de sfârșitul meciului, cu atât mai evident a devenit că Zenit nu ar reuși să obțină rezultatul dorit fără o eroare din partea adversarului sau a propriilor acțiuni extraordinare. Și dacă absența primului este meritul elvețianului, atunci absența celui de-al doilea este un defect clar în Petrograderii, care nu a fost rezolvat niciodată după primul meci. În minutul 75, elveția a făcut încă o greșeală în defensivă, permițând lui Danny să atingă metri de la trei, dar portughezul a lansat mingea în cerul de noapte din Sankt Petersburg.

Șapte minute mai târziu, Petrograderii au reușit să joace extraordinar. Shirokov a aruncat foarte mult mingea în pedeapsa Bystrov, a cărei lovitură a căzut în postul de departe! Se pare că "Zenith" era pe punctul de a-și furniza rivalul și aproape că a devenit o realitate. În minutul 84, Pak în loc de minge a lovit piciorul Bystrov în propriul său pensie, iar judecătorul a indicat marcajul de 11 metri. Spectatorii de la "Petrovsky" și-au ținut respirația și au fost gata să câștige victorios, pregătindu-se cel puțin pentru o prelungire, dar Shirokov a lovit aproape în centru, ceea ce ia permis lui Sommer să respingă lovitura. Sincer, în această alunecare mult mai mult "merit" din Sankt Petersburg, care ar fi putut pătrunde mult mai interesant.

Spalletti a jucat cu all-in, eliberând Bukharov pentru timp compensat în loc de Witssel, dar acest lucru nu a adus nici un rezultat. Elveția chiar a reușit să controleze mingea în ultimele secunde ale jocului sub fluierul "Petrovsky". Cu toate acestea, merită să le acordăm datoria - organizarea jocului în toate părțile câmpului de joc le-a adus drumul spre sferturile de finală, iar această ieșire pare a fi bine meritată. Pitertz ar trebui să rezolve, de asemenea, o mulțime de probleme în echipă și, cel mai probabil, decizia lor va începe, ca de obicei - de la cap, adică cu schimbarea antrenorului principal.