5 Povești de combatere a obezității

Am vorbit cu mai multe femei care au reusit sa slabeasca si au aflat secretele lor de a pierde in greutate.

Vara nu este departe, ceea ce inseamna curand un sezon de plaja si sarbatori, sarafani si bikini. Cum să vă puneți în ordine? Am vorbit cu mai multe femei care au făcut-o, și au aflat secretele lor de a pierde în greutate.








"Acum pot să mănânc o jumătate de cutie de marshmallow fără consecințe!"
Olga Ivanova | 33 de ani

5 Povești de combatere a obezității
Înainte de a-mi pierde în greutate, aveam o dimensiune de 46-48, iar acum 40-42. În general, am avut două încercări de a pierde în greutate - înainte și după naștere. Și ambele au succes. Pentru prima dată în șase luni am pierdut aproape 20 de kg. Dar am rămas însărcinată, am câștigat greutate, după livrare, am cântărit 76 kg. De îndată ce am fost eliberat din spital, am decis: trebuie să stați pe o dietă strictă. Am fost sprijinită de soțul meu, un sportiv frumos. El tocmai la acel moment a decis să piardă în greutate. Am vrut să fiu tânără și frumoasă lângă el. Pentru mine era important ca bărbații mei - sot și fiu - să fie mândri de mine. Dar pierderea a doua oară era mai dificilă.

Am decis să merg la un centru medical, am pus magneți în locuri speciale, apoi am făcut un masaj. M-am dus acolo timp de două luni, dar nu ma interesat serios de aceste vizite. Am înțeles că nu voi putea să pierd în greutate fără restricții în nutriție. În acest centru am primit recomandări privind o nutriție adecvată. Și am decis să le folosesc.

În primele câteva zile a fost greu să nu mănânci după 18 ore. M-am trezit la ora trei dimineața, gândindu-mă că voi muri dacă nu mănânc acum. Apoi, treptat, m-am obișnuit cu această restricție. Am refuzat făină și dulce. Și, să zicem, mai devreme am mâncat 5-6 sandwich-uri pentru micul dejun cu brânză sau cârnați. Nu mi-am imaginat cum ai putea face fără ele. Acum pot să mănânc o bucată de cârnați sau brânză, dar fără pâine. Și pentru micul dejun mă pot limita la ciocolată sau nu mănânc deloc nimic dimineața.

Într-un anumit moment, am stat pe o dietă strictă - am băut numai ceai din plante cu puțină miere, cu glicină aspirată, când am vrut să mănânc. Timp de 2 luni am pierdut 8 kg. Apoi am adăugat la alimentația mea hrana în condiții de siguranță (fructe, legume), urmând recomandările specialiștilor. În special, încă încerc să adere la principiul alimentelor separate - nu mănânc, să zic, carne și cartofi.

M-am ascultat și mi-am dat seama că recomandarea este puțin, dar de multe ori - de 5 ori pe zi - nu funcționează pentru mine. Pot manca o data pe zi si inca ma simt minunat. Ca rezultat, am reușit să pierd 17 kg în șase luni și să cântăresc 59 kg. Încă câteva luni mi-a trebuit să-mi aduc greutatea la 53 kg.

Am fost în ea timp de 6 ani. Nu mănânc după șase seara. În dieta mea, nu mai există făină și un minim de dulce. Există totul: carne, carne de pui, pește. Deși acum pot mânca o jumătate de cutie de marshmallow, știind că mâine dieta mea va fi puțin mai strictă - va trebui să stau pe chefir și salate timp de o zi sau două. Cel puțin o dată pe săptămână, îmi aranjez o zi liberă pentru mine. Mănânc cârnați, dar fără pâine sau o bucată de carne prăjită. Pot chiar să mă uit la McDonald's preferat și să mănânc ceva dăunător acolo, dar asta înseamnă că în acea zi nu voi mai mânca nimic.

Chiar îmi place să gătesc, plăcinte de copt, pur și simplu nu mănânc. Fiul meu îi iubește cartofii prăjiți și mă îmbolnăvesc, așa că îl pregătesc pentru el, dar și eu nu mănânc. Rar mergem la restaurante, iar daca imi doresc ceva, imi pot permite.


"Dacă există un pic, atunci aproape totul este posibil"
Julia Rakusheva | 28 de ani

5 Povești de combatere a obezității
Am născut un al doilea copil și am început să recuperez. În acel moment nu mi-a păsat cum arătau. M-am așezat pe dulce, am început să mănânc noaptea. Situația a atins un nivel critic: 106 kg și sănătatea mea a fost foarte agitat. Mi sa părut că aș putea să mor în orice moment - corpul mi-a devenit mai rece, au existat dureri de cap severe, leșindu-se. Dar medicii nu au găsit nimic serios. Au spus doar că vasele de sânge sunt înfundate cu colesterol și este necesar să se așeze pe o dietă. Recomandările principale sunt doar alimente cu conținut scăzut de grăsimi. Am înlocuit untul cu ulei de măsline. Am încetat să mănânc mâncare prăjită. Am mancat numai piept de pui, nu mai mult de 180 de grame pe zi. De asemenea, am avut zile de pește în dieta mea. Ca o farfurie, au apărut legume. Chiar mi-am dorit pâine și am trecut la pâine cu tărâțe. A trebuit să uit de dulce: i-am înlocuit cu ciocolată amară, nuci și fructe confiate. Timp de două luni am scăzut cu 15 kg.

Dar am vrut să pierd aceeași sumă. Am citit undeva că dacă mâncarea nu este sărată, atunci apa va părăsi corpul. Am încercat să mă limitez la sare. Și după aceea am pierdut 7 kg. Dar greutatea a înghețat. Apoi am decis să fac exerciții fizice. În dimineața am luat copiii în grădină și școală, am luat funia și am mers pe stradă. Am început cu 50 de salturi și am ajuns la 500. Apoi am citit pe Internet că, după mâncare, nu trebuie să stați niciodată în pace, dar trebuie să faceți ceva. În câteva săptămâni am fost perfect curată. Așa că am scăpat 30 kg.

Vreau să pierd mai mult de 10 kg, mă duc la piscină, la aqua aerobic. Se spune că după o dietă veți scrie cu un acarian - nimic asemănător. Vara au fost excursii la kebaburi, iar alteori când nu am ținut într-adevăr o dietă - maxim am câștigat 2 kg. Și, de asemenea, să le aruncați repede. Continu sa adere la regulile de nutritie care m-au ajutat sa slabesc. M-am obișnuit deja, așa este. Pot să mănânc o bucată de tort, dacă eo sărbătoare. Am plăcere de la asta. La urma urmei, dacă mâncați prăjituri și dulciuri în fiecare zi, nu-l apreciați în mod special.

Cel mai important lucru nu este să mănânci noaptea, cu 4 ore înainte de culcare. La urma urmei, dacă nu mâncați după 6 ore și mergeți la culcare la ora 12, atunci micul dejun, mâncat în dimineața următoare, se va îndulci. Se verifică pe sine.







Pot bea un pahar de vin rosu uscat, este nevoie de colesterol din organism. Dar berea, pe care o ador eu, nu poți. Dar îmi permit să iau o gură și să mă opresc. Mănânc dulciuri înainte de prânz.


"Nu poți face interdicții dură"
Lyudmila Gurey | 33 de ani

5 Povești de combatere a obezității
Întotdeauna am pierdut greutatea și nu am ajuns niciodată la rezultatul necesar - 55 kg. Și am suferit de faptul că nu am putut cumpăra acele haine care îmi plac. Apoi am rămas însărcinată și am revenit cu 10 kg. Dar apoi, după ce am născut un copil, am pierdut 15 kg pe an. Aceasta este o greutate confortabilă pentru mine, și încerc să rămân la ea. Am modificat fără nici un fel dieta pentru a repara rezultatul. Am băut multă apă, nu m-am hrănit după ora 20:00 - programul muncii mele nu-mi permite să mă limitez la mese până la ora 6, pentru că multe întâlniri de afaceri târzii.

Încerc să nu mănânc multă carbohidrați, refuzând chiflele și mâncărurile laterale. În același timp, îmi place foarte dulce și, dacă vreau cu adevărat, pot mânca. Deși preferințele mele s-au schimbat, pot combina calm pește și carne cu legume și nu cu cartofi sau orez. Îmi place totul la fel, pur și simplu nu mă las să mănânc mereu. Nu pot renunța la alcool, deși este foarte ridicat în calorii și dulce. I-am înlocuit cu fructe uscate. Dacă vrei cu adevărat bomboane, le mănânc, dar puțin câte puțin. Mi-am dat seama că nu este necesar să te conduci într-un cadru rigid. Acest lucru este posibil pentru scăderea în greutate pe termen scurt - dacă trebuie să te uiți perfect într-o săptămână. Mănânc pâine de cereale și beau mult - deci vrei să mănânci mai puțin.

Eu nu gatesc separat pentru familie, dacă nu am nimic de mâncat sau ceva nu îmi place, pot sări peste mese. De exemplu, coaceți plăcinte, dar eu nu mă mănânc singur. Sau pot gati paste și nu mănânc. Chiar și foamea este zdrobită atunci când încercați felurile de mâncare pe care le gătiți.

Prefer pește, carne de pasăre, pui și carne. Și legume sub orice formă. Știu că mâncarea fiartă este mai utilă, dar pentru mine aceasta nu este o problemă, pot mânca o bucată de carne prăjită. Am început să mănânc sushi, mi-au plăcut foarte mult, sunt alimente sănătoase - orez și pește. Nu refuz. În general, în restaurante, încerc să comand o supă și o salată. Așa că am reușit să reduc numărul de deserturi.

Nu puteți să vă puneți niște interdicții rigide, ele întotdeauna conduc la defalcări după o anumită perioadă de timp. În acest caz, este puțin probabil să obțineți rezultatul dorit. Și psihologic mult mai dificil, dacă vă spuneți că nu voi mânca vreodată. Totul ar trebui să fie într-o formă ușoară.

Sunt foarte supărat când încep să mă recuperez. Am controlul greutății în fiecare zi - în fiecare dimineață mă ridic pe scări și văd ce am făcut ieri. Dacă de mult timp nu sunt mulțumit de ceea ce se întâmplă cu greutatea mea, am durată dieta, pot intra chiar și zilele foame.

Am vointa, pentru mult timp nu am putut sa renunt la fumat, dar acum am reusit. Când eram însărcinată, am născut și am hrănit copilul, nu se vorbea despre fumat. Nu suntem roboți, suntem supuși unor stresuri, prăjituri, nimeni nu a anulat șampania. Când sunt în vacanță, nu mă lepăd de nimic. Am luat sărbători în familie, adunăm adesea, iar aceste fețe de masă - casetele de autocolant sunt familiare. Și, în general, îmi place foarte mult să mănânc delicios.

"Am venit cu o dieta care lucreaza pentru mine"
Elena Berezina | 50 de ani

5 Povești de combatere a obezității
Intotdeauna am fost o mare doamnă: având o înălțime de 177 cm, modelul, îmi place o masă gustoasă. Dar până la 43 de ani am reușit să rămân în limita a 46-a. Anterior, imediat ce am castigat in greutate in plus, doar stau pe o dieta, am fost pus pe terenul și în sala de fitness - și a revenit la forma inițială după câteva săptămâni. Dar apoi am căzut și mi-am rănit spatele. Medicii mi-au spus să nu vină chiar aproape de terenul de tenis și de fitness de la stânga doar piscina și mersul pe jos. Dar obiceiurile mele rele - confiscă dulciuri probleme, mananca de 2 ori pe zi, dimineața devreme și seara târziu - a rămas cu mine. Așa că am devenit în mod constant câștigă în greutate și mai aproape de 90. Apoi, viața mea a luat o altă întorsătură bruscă: am votserkovit și a început să observe meticulos post. Dar eu - un carnivor absolut, brânză de vaci și ouă place, de asemenea, dar cereale, tocane de legume si alti carbohidrati - nu. Ca urmare, pozițiile am mâncat covrigi, uscare, turtă dulce și chiar „Rollton“. Pentru primul an am marcat încă 10 kg - ceva mai mult și nu vor mai exista diviziuni. A trebuit să-mi schimb obiceiurile alimentare. Cu toate acestea, nu am fost de gând să dea înapoi de la credință, astfel încât pozițiile a continuat să fie respectate.

A trebuit să vină cu un regim alimentar complet nou, care nu este contrară convingerilor mele religioase, și să nu câștige în greutate în plus. Ar trebui să se dezvețe obiceiul de a gripare bomboane de ciocolată probleme. Când tatăl meu a fost în terapie intensivă, mi-e rușine să-l, recunosc în fiecare zi, ieșind din spital, pentru a cumpăra „Snickers“ și a mâncat-o pentru două etape - a fost antidepresiv meu. Din primele 5 kg am scăpat de foarte repede, a fost suficient pentru a avea o săptămână numai supă de legume. In iarna am folosi legume congelate pentru el. Există o supa poate fi de 5-6 ori pe zi, dar nu mai mult de o cana (200 g) la un moment dat. foame acuta, o adevarata despartire, dureaza aproximativ 3 zile, apoi devine mai ușor. Dar am vrut să piardă în greutate pe.

Am adunat toate dietele și a selectat ceea ce este potrivit pentru mine. Pot fi orice: în cazul în care nu există nici un post, dar nu trebuie amestecat proteine ​​și carbohidrați, și porțiuni de alimente nu trebuie să depășească 200 g De fiecare dată când mă opresc să mănânce cartofi cu carne, am reușit să scap de câțiva centimetri la talie. Am incercat sa fac carbohidrati prietenii tai. În cazul în care hrișcă nu este gătit, iar seara se toarnă apă clocotită, apoi în dimineața aceasta va avea un gust la fel de bun ca și fierte, dar merge în calorii negativ!

Cel mai important, m-am învățat să nu mănânc problemele mele cu dulciuri. Bineînțeles, ciocolata este un antidepresiv minunat, dar mănânc numai ciocolată amară și nu mai mult de 4 bucăți, aproximativ 25 de grame pe zi. Uneori mă rup și mănânc până la groapa de delicatețe, în special la o petrecere. Apoi, a doua zi neaparat aranja o zi de descărcare, beau doar suc de afine. În dieta mea nu este nimic neobișnuit, dar funcționează. Am urmărit-o acum un an.


"Am vrut cu adevărat fiicei mele să mă vadă frumos"
Lyudmila Manole | 25 de ani

Dar apoi sa dovedit că era însărcinată. Înainte de livrare, am cântărit 98 kg. Era greu să nasc, medicii m-au certat pentru excesul de greutate. După ce am părăsit spitalul, mama a luat-o. Pentru care îi sunt recunoscătoare. Ea mi-a gătit terci micul dejun, cu o mică bucată de unt - copilul a fost nevoie de vitamina D. Și pentru prânz și cină am mâncat fiert carne de vită, piept de pui, iepure, ca un fel de mâncare parte a fost hrișcă sau conopida asezonate cu sos de soia sau de smântână scăzut de grăsime (nu mai mult de 10% conținut de grăsimi). Din dulciuri mi-am permis doar o pastilă. Așa că am mâncat timp de 5 luni. În acest timp obiceiurile mele alimentare s-au schimbat complet. M-am oprit din mâncare. Până în prezent, în această dimineață mănânc fulgi de ovăz cu miere și stafide, care seara este umplut cu apă.

Din 95 până la 58 kg am pierdut în greutate în 9 luni. Am urmat o dietă foarte strictă timp de cinci luni. Am schimbat întreaga dulap. Încă mă hrănesc cu fiica, acum are un an și două luni. Cred că mă ajută să rămân în formă.

Când am fost într-o dietă dură, am vrut cu adevărat pasta de ciocolată "Nutella" - înainte de naștere am mâncat-o cu cutii. Am înlocuit-o cu o lumânare. În timpul iernii am cumpărat fructe și legume congelate numai una, dovedită, fermă. De asemenea, am vrut cu adevărat cartofi prăjiți, dar știam că voi începe imediat să mă recuperez. Așa că am interzis să mă gândesc la ea.

Chiar mi-a fost dor de McDonald's când am fost într-o dietă strictă. Am înțeles că nu pot merge acolo, dacă nu vreau să pierd rezultatul. Și acum pot să mă prânz acolo o dată pe săptămână. Dacă mergem cu soțul meu la un restaurant, comand comanda sushi. Dacă mă duc la cineva, o să mănânc o salată cu olivier, dacă e acolo. Puțin, dar mănâncă.

În timpul unei diete stricte, mi-am dat seama că nu trebuie să te cântărești des, e suficient să stai pe cântare o dată pe lună. Este mai bine să vă măsurați - este mai evident, deoarece grăsimea este mai ușoară decât mușchii.

Când pierdeți în greutate, trebuie să știți exact ce doriți să obțineți. M-am săturat de greutatea mea. Am vrut într-adevăr să devin subțire și frumoasă. Când eu, care am pierdut în greutate, am venit la lucru, nu m-au recunoscut. Soțul meu este foarte ușor de a urca și înainte de a fi greu să mă mișc, dar acum mă simt ușor. Acum mă pot pregăti repede, este ușor să merg undeva cu un cărucior. Nu simțiți această greutate constantă, greutatea voastră. Nu are dificultăți de respirație.


FOTO: ARHIVA JURNALULUI, DANIELA STALLINGER. ON OLGA: DRESSES MONSOON, TUFLEY TACCETTI, BUSINESS AND BRACELET MARKS SPENCER
YULIA: DRESS MONSOON, PIANURA STUDIO TUFLEY, NECKLACARE GLORIOASĂ
Pe galben: TWIN-SET. PE LYUDMILE: MARCĂ BLUZE SPENCER, PANTALONI LAUREL, BIANCO VIOLA BELT







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: