3 Motivele pentru care nu te duci la ceea ce dorești cu atâta nerăbdare, primul coaching personal al oamenilor

Am desenat un plan și ... totul. Timp de o săptămână, nu pot să mă duc la ea, nu fac nimic din planul planificat. Mă uit la scopurile mele. Totul este important, foarte important! Se inspiră. Dar din anumite motive fac totul, cu excepția a ceea ce este atât de important. Nu-mi amintesc întotdeauna lucruri importante. Ca un fel de paralizie a voinței sau a scenei orb.







Familiar? Dar de ce nu vrei să faci nimic?

Acest lucru se întâmplă din trei motive.

3 Motivele pentru care nu te duci la ceea ce dorești cu atâta nerăbdare, primul coaching personal al oamenilor

Acest scop este un străin, nu al meu.

Când apare întrebarea de ce nu mă duc la obiectivul meu, este o ocazie de a analiza scopul.

Și cum a ajuns acest scop la mine? De unde a venit de la mine? De ce mi-a fost important să o iau?

Problema este că, deseori - mai des decât gândim - luăm obiectivele altora. Acest lucru nu este neapărat scopul pe care altcineva la stabilit pentru noi; dacă este perceput mai larg, atunci acesta este orice obiectiv care a venit din afară. dar nu din interior. În cel mai bun caz, ele ne sunt dictate de rațiune (așa-numitele "argumente rezonabile", argumentând că pentru noi ar fi presupus mai bine), în cel mai rău caz - temerile și temerile noastre.

De exemplu, îmi iau scopul de a face bani, pentru că mă tem foarte mult de neajutorare, de dependența de cei dragi. Imi doresc sa petrec mult timp cu copilul, pentru ca familia si societatea asteapta de la mine ca voi fi o mama buna (sau: cred ca ar trebui sa fie o mama buna). Primesc obiectivul de a deveni un mare vorbitor, pentru că aici, la Moscova, mișc un complex provincial.

Dar obiectivele care vin din exterior vor fi întotdeauna străine pentru noi. Despre ei poți spune foarte mult, dar cel mai important este acesta: nu vom putea răspunde pe deplin la întrebarea "De ce este important să faci totul, pentru ce este totul?". Și apoi este absolut clar de ce nu vreți să faceți nimic, unde este indiferența completă față de astfel de scopuri.

Din păcate, logica nu funcționează aici. Mintea nu funcționează aici. Nu și nu va exista niciodată inspirație, bucurie și fericire din îndeplinirea obiectivelor altor persoane.

Adevărat, obiectivele reale vin din interior. Din adâncurile noastre, din suflet, din inimă, dacă vrei. Ei se nasc din valorile noastre, din ceea ce credem. Valorile noastre provin din destinul nostru în viață (da, da!).

Lanțul arata ca acest lucru: Eu știu ce scopul meu - eu pot vedea valorile care mă susțin pe drumul spre destinație - am conecta cu aceste valori - și acum se vedea obiectivele pe care mai deplin și mai mult pentru a-mi conecta cu valorile mele.

Când ne uităm la adevăratul nostru scop, simțim o legătură interioară cu el. E greu de descris în cuvinte, dar sunt sigur că toată lumea cel puțin o dată a experimentat-o ​​în viață. Conectarea cu obiectivele, credința ... Conectarea cu tine însuți. Iar atunci când există o astfel de legătură, chiar și o acțiune simplă ca să spunem cu voce tare adevăratul scop, ne umple cu bucurie și energie într-un mod de neînțeles.







Iar aceste scopuri ne conduc către bani, succes, armonie cu sine, sănătate, fericire, prieteni, adepți. Întotdeauna și peste tot succesul a fost obținut de acei oameni care au mers la ceea ce au crezut. Și veți merge, de exemplu, numai pentru bani - veți arde rapid și veți deveni nefericiți.

Care este acest obiectiv? Mă conduce la ceea ce sunt eu? De unde a venit, dinăuntru sau afară? Cum disting un adevărat scop de un străin? Cât de inspirat sunt atunci când mă gândesc la asta?

Da, acest lucru nu garantează că obiectivul va fi adevărat (suntem stăpâni ai înșelării înșine), dar vă va salva de la alte scopuri.

Nici un angajament

Chiar și obiectivele adevărate trebuie să fie reîncărcate. Nu suntem roboți. Tindem să fim obosiți, furioși, să nu mai credem în noi, să pierdem speranța. Este foarte plăcut să ne gândim că drumul nostru va fi perfect neted și simplu, dar acest lucru nu se întâmplă niciodată, pe calea noastră vor exista obstacole, găuri de lupi, capcane. Și, la un moment dat, nu mai este suficient, este nevoie de sprijin. Mai mult - într-un mediu favorabil. Și acesta este momentul în care trebuie să ne conectăm din nou cu valorile noastre. Când trebuie să vă reamintiți din nou, pentru ce a început totul.

Pentru ce mai important, aș fi gata să continuu acest proiect? Ce mă va susține când toate resursele cunoscute mi-au fost deja elaborate și ineficiente? Ce poate deveni noul meu punct de sprijin?

Și asta este - nici măcar despre ceea ce sunt valorile din mine. Este vorba despre ce valori din mine sunt încă, cu excepția celor pe care deja le cunosc.

Și cu asta vine un al doilea vânt. Și o privire nouă asupra proiectului sau a sarcinii.

Priorități plasate în mod necorespunzător

Când aud întrebarea "De ce nu fac nimic?", Întreb imediat: absolut nimic? Chiar te minți toată ziua pe pat și scuipi în tavan, chiar și pentru prânz nu te ridici?

Bineînțeles că nu. Omul, de fapt, o ființă foarte activă, în normă. Avem orice afacere în orice caz. Întreaga întrebare este: de ce fac un SELECT să studiez singur și să nu fac altceva.

Cum pot prioritiza viața mea? Ce sunt? De ce este important să le distribuim în acest fel? Îmi place sistemul meu sau vreau să-l schimba într-un fel? Atunci ce?

Uneori este o problemă de oboseală banală. Opriți să încercați să colectați o cârpă, alocați timp pentru odihnă! Pentru mulți, acest lucru, întâmplător, este o noutate - că un hobby și o odihnă trebuie să fie adăugate exact la programul zilei, precum și la locul de muncă.

Uneori este vorba de auto-sabotaj - și apoi este un indiciu clar că adânc în jos vrei să mergi tot greșit. Adevărat, dacă, de exemplu, sunteți un "manager eficient de succes" și în adâncul sufletului tău ați dorit întotdeauna să gestionați un adăpost pentru animale, acest adevăr despre tine este greu de acceptat. Dar, în fiecare zi, ea își va aminti mai mult și mai mult, iar într-o zi, chiar serialele nu vor fi salvate.

Și uneori se pare că vizionarea emisiunilor TV este o resursă! Vă odihniți, vă inspirați, gândiți-vă la propria voastră. Și brusc se pare că este foarte important pentru tine, să te uiți la emisiuni TV. Este atât de important încât, poate, merită chiar să o puneți în planul zilnic!

Începeți prin cercetarea priorităților. Mai devreme sau mai târziu veți înțelege cum și ce aveți nevoie pentru a cheltui energia și ce nu contează. Este posibil ca, de fapt, să nu frânați deloc, ci să mergeți direct la țintă. Doar scopul nu sa dovedit a fi cel pe care l-ați gândit (iar acest lucru ne aduce din nou înapoi la punctul despre obiectivele altora și adevărate).

Și mai este unul, al patrulea motiv este teama. Vreau să merg mai departe, dar frica este mai puternică, el trage frâiele și eu stau pe loc. Și apoi trebuie să ne ocupăm de o întrebare foarte ciudată și foarte complicată: de ce este important pentru mine între frică și dorința de a alege frica? Cât de mult (a) recunosc că ceva în mine își alege în mod intenționat teama? Și despre ce este atunci?

Ludmila Prima
antrenor al realizărilor personale







Trimiteți-le prietenilor: