Cine a câștigat medaliile la jocurile de saddleball din Kazahstan pentru Samsun

Acasă Atleții din Kazahstan nu s-au întors cu mâna goală, în banca de la echipa noastră o medalie de aur, una de argint și cinci de bronz.

La Surdlimpic, karate-ul Kazahstanului Yelena Salmina a excelat. servind în greutate de 61 kg. În sferturile de finală, Elena a pierdut un atlet din Rusia, iar într-o dispută pentru locul trei, adversarul din Grecia a câștigat. Această medalie a fost primul "bronz" al Kazahstanului în karate în istoria jocurilor de vară Deaflympic.

În competițiile de tenis de masă, țara noastră a fost reprezentată de o echipă, printre care se numără Kanat Konkubayev, Daniyar Eskendirov și Gaip Daniyarov. În cadrul întâlnirii decisive trimestriale, kazahii au câștigat victoria de la jucători de tenis din Coreea de Sud, finalizând jocul cu un scor de -3: 2. Cu toate acestea, în semifinale, băieții noștri nu au reușit să câștige maeștrii de rachete mici din China Taipei. La finalul competiției, primul loc a fost câștigat de echipa chineză, jucătorii de tenis de la Taipei din al doilea loc și "bronzul" de la sportivii din Kazahstan.

După cum a fost recunoscut mai târziu într-un interviu cu antrenorul echipei de presă din Kazahstan, Serik Daniyarov. această victorie a fost o surpriză pentru el. "Echipa coreeană este una dintre cele mai puternice echipe din lume. Și aceasta nu este numai victoria echipei noastre, ci și o victorie pentru tenisul din Kazahstan ", a declarat Serik Daniyarov.

Kazahstanii sportivi s-au remarcat în competiții de lupte. wrestleri Greco-romane din greutatea de 130 kg, Hayrathan Shonku întâlnit pe saltea cu paluanom turcesc Oguzhanom Simsek. În ciuda sprijinului puternic al adversarului publice locale, a învins Hayrathan campion turc și a câștigat „bronzul“ Surdlimpiady.

Este demn de remarcat faptul că acești doi luptători s-au întâlnit deja pe covor cu un an în urmă și apoi Khayratkhan a pierdut la Oguzkhan. De data aceasta, Shonka a avut un fel de șansă pentru un rematch. În ciuda rănirii mâinii, Hayratkhan a făcut tot posibilul pentru victorie și a adus medalia prețuită la cutia de monede a echipei noastre.

Personal Trainer Hayrathana Shonku, Nadirbek Malik a menționat că „această victorie nu este numai un singur atlet, dar, de asemenea, un rezultat al unui mare lucru al Comitetului Almaty Sport și Sport -“ „care au sprijinit luptători noastre în curs de pregătire pentru un concurs“ clubul Almaty

În meciul său de debut Karaganda scos din joc rușii Kazbek Latipov cu un scor de 22 la 17. După aceea, Ayan trece cu ușurință rivalii din Iran și China. În finală, Ayan sa întâlnit cu jucătorul ucrainean de taekwondo Vadim Boyarin. În lupta pentru medalia de aur, Ayan a învins ucraineanul cu un scor de 18: 4 și a câștigat medalia de cea mai înaltă medalie.

Echipa națională a Kazahstanului nu numai că a jucat cu succes în Samsun, dar a câștigat și un număr record de premii - 7 medalii. Un astfel de rezultat grav nu a fost demonstrat de Saddlips nativ. În plus, sportivii noștri cu deficiențe de auz pentru prima dată au câștigat medalii în judo și karate.

În echipa de jucători din Kazahstan, astăzi, nu atâția atleți, de exemplu, în echipa rusă. Și sportivii din Kazahstan cu pierderea auzului au ocupat doar locul 25 în clasamentul medaliilor generale, dar pentru băieții noștri acest lucru este deja un succes.

Prin modul în care primul loc în clasamentul medaliilor aparține echipei naționale din Rusia - 199 medalii (aur - 85 de argint - 53 de bronz -61), locul al doilea a mers în Ucraina - 99 medalii (aur - 21 de argint - 42 de bronz -36), și închide primele trei lideri Coreea de Sud - 52 de medalii (aur-18, argint-20, bronz-14).

Este regretabil faptul că astfel de competiții majore la scară mondială, cum ar fi Deaflympics, sunt acoperite prost în mass-media kazahă. În plus, nu a existat nici o traducere a concursului, un comunicat de presă de la canal „Kazsport“ știri scurte și rare saytov.Krome sigur cum am încercat, nu am găsit pe site-ul Federației Naționale de Sport pentru Persoanele cu leziune de auz.

Sper că, după îndeplinirea cu succes a sportivilor noștri la Surdlimpiade în Samsun, ei vor acorda mai multă atenție ca funcționarii sport și mass-media din Kazahstan.