8 modalități excelente de a dezvolta și de a îmbunătăți memoria

8 modalități excelente de a dezvolta și de a îmbunătăți memoria

Modalități de îmbunătățire a memoriei

Metoda unu: mobil

Metoda doi: pădure

8 modalități excelente de a dezvolta și de a îmbunătăți memoria

Beți sucul de afine! Obișnuia să fie că îmbunătățește viziunea, acum această proprietate are un efect pozitiv asupra memoriei. În timpul unui studiu efectuat la Universitatea din Cincinnati Medical Center, două și jumătate de cești de suc de afine au fost administrate zilnic persoanelor în vârstă care nu și-au amintit deloc. După trei luni de astfel de terapie cu suc, memoria sa sa îmbunătățit considerabil față de cei care au luat placebo în loc de suc. Afinele au redus, de asemenea, semnele de depresie și au redus nivelul de glucoză din sânge. Și afinele înghețate destul de accesibile au lucrat nu mai rău decât proaspete.







Metoda trei: dulce

8 modalități excelente de a dezvolta și de a îmbunătăți memoria

Cea de-a treia cale a fost formulată de profesorul Lee Ribey de la Universitatea Glasgow din Caledonia. El crede că lipsa de glucoză este cauza tuturor problemelor legate de memorare. Un borcan (sau mai bine doi) de sifon dulce înainte de cursuri a îmbunătățit ratele de memorie ale elevilor săi cu aproape 17%. Glucoza activează cu adevărat hipocampul, dar aici merită să ne amintim de obezitate, diabet și alte probleme. Într-un cuvânt, merită să beți lucruri dulci, cu excepția studenților, și asta nu este de multe ori.

Metoda patru: leneș

8 modalități excelente de a dezvolta și de a îmbunătăți memoria

Nu vestea că cel mai bun ajutor pentru memorie este un vis plin de viață. Pentru bucuria idilarului și a mea, acest lucru a fost confirmat din nou de cercetători de la Centrul Medical Harvard. Este într-un vis că informațiile obținute sunt expuse pe rafturi, iar memoria temporară merge într-una profundă.

Dacă un somn lung este pentru tine un lux inadmisibil, memorând orice, aranjează respite. Pauzele de cafea între întâlniri sau prelegeri cresc productivitatea. Potrivit lui Lila Devechi, profesor asistent la Universitatea din New York, în timpul pauzelor creierul absoarbe informațiile pe care tocmai le-a primit. În general, odihna, din ce în ce mai puțin apreciată în era informațională, este absolut necesară pentru asimilarea ei. Ia suficient somn, și în timpul muncii, ia o pauză pentru o ceașcă de ceai. Sau cafea.







Metoda cinci: ceai și cafea

8 modalități excelente de a dezvolta și de a îmbunătăți memoria

Întrebarea veșnică a inteligenței rusești "ceai sau cafea?" Are, în mod evident, două răspunsuri. Ambele sunt bune nu numai pentru gust, ci și pentru memorie. Ceaiul (atât negru și verde) ajută la conservarea acetilcolinei, care transmite impulsuri nervoase de la celulă la celula din creier, în special în centrele de memorie. După cum au arătat cercetătorii de la Universitatea din Newcastle, ambele tipuri de ceai împiedică formarea de compuși proteic care se acumulează în țesuturile cerebrale în boala Alzheimer. Cu toate acestea, iubitorii de cafea au ceva de jucat. La Universitatea din Florida de Sud, soarecii tratați, al căror creier avea leziuni similare cu cafeaua Alzheimer. Tailed, zilnic a primit o doză de cafeină, ar putea restabili creierul și ar putea împiedica deteriorarea acestuia.

8 modalități excelente de a dezvolta și de a îmbunătăți memoria

Cercetătorii germani de la Universitatea din Münster au oferit diferite grupuri de control pentru persoanele în vârstă cu alimente diferite. Trei luni mai târziu, un grup care a alimentat o dietă cu o reducere cu 30% a aportului caloric a arătat o îmbunătățire semnificativă a memoriei verbale. Deci, sloganul "Mai putine calorii!" Poate fi motto-ul nostru in urmarire, daca nu pentru slenderness, apoi pentru o memorie solida!

Metoda șapte: "microelementar"

8 modalități excelente de a dezvolta și de a îmbunătăți memoria

După cum sa confirmat la Institutul de Tehnologie din Massachusetts și la Universitatea Tsinghua din Beijing, magneziul îmbunătățește memoria la vârstnici. Acest mineral se găsește în legume cu frunze închise, unele fructe, leguminoase și nuci. Pentru efectul terapeutic, bărbații trebuie să consume cel puțin 400 mg de magneziu pe zi, iar femeile - cel puțin 300 mg. Pentru a garanta o doză zilnică, este suficient să consumați zilnic 100 de grame de alune și fulgi de ovăz, 200 de grame de hrisca sau 150 de grame de cacao 20%.

Metoda opt: futurist

8 modalități excelente de a dezvolta și de a îmbunătăți memoria

Dar indiferent de modul în care mâncăm în mod corespunzător, există lucruri care sunt supuse numai lui Dumnezeu și ingineriei genetice. În Canada, din nou, datorită șoarecilor, sa constatat că mutația genetică poate economisi memorie. La Universitatea Montreal, o genă care codifică o sinteză a proteinelor numită eIF2a a fost blocată la animale experimentale, iar șoarecii mutanți au demonstrat miracole de memorare. Este puțin probabil ca o astfel de experiență să poată fi repetată în public, dar oamenii de știință caută deja o modalitate de a suprima sinteza acestei proteine ​​maligne la om.

Mereu mă întreb în memoria oamenilor din jurul meu. dar ele sunt ale mele. )) Am uitat foarte mult. Pot să las informații utile, cum ar fi studiul etc., dar nu-mi amintesc niciodată conversațiile cu cineva. Sau știu ce a fost, dar când, cum și ce nu știu) Este amuzant, îmi spun mereu totul - este atât de interesant să mă ascult, uneori chiar surprize "oh bine, asta am spus". Dar nu-mi amintesc nici un resentimente și mânie. și cumva să lupte cu o amintire rea și nu vreau - ce să gândesc trecutul;)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: