7 (44) iulie 2018 în regiunea Azov a reușit să mențină o rețea medicală - buletinul parlamentar al ziarului

7 (44) Iulie 2013 în regiunea Azov a reușit să mențină o rețea medicală - buletin parlamentar parlamentar

Asistența medicală este astăzi sfera vieții populației, care determină în mare măsură calitatea acesteia. Oamenii, indiferent dacă locuiesc într-un oraș mare sau într-o zonă rurală, doresc să primească servicii de înaltă calitate, să aibă acces la tehnologii avansate și metode moderne de tratament.







Medicul-șef al Spitalului Central din districtul Azov, Galina Viktorovna Yakun, lucrează aici de câteva decenii. Pentru ea, spitalul a devenit mult timp a doua casă, iar colectivul - o altă familie prietenoasă. Și medicul șef face toate eforturile pentru a se asigura că spitalul raional și toate unitățile sale sunt instituții medicale exemplare.

- Galina Viktorovna, regiunea Azov este una dintre cele mai mari din regiunea Rostov și, prin urmare, sarcinile cu care vă confruntați sunt pe scară largă ...

- Principala noastră sarcină este să oferim rezidenților districtului asistență medicală la timp și să o furnizăm la un nivel înalt.

- Și ce ai făcut anul trecut?

- Am reparat cea mai mare parte a CRH, reparatia continua. Reparat spitalul raional Alexandru, clădire medicală cu trei etaje în satul Samara. Aproape o clădire nouă a dispensarului în așezarea Kagalnitsky. Clădirea medicală a rămas de la activitatea fermei colective de pescuit, după ani de zile a căzut în dezintegrare și a necesitat restaurarea și repararea. Am prezentat un proiect de reconstrucție, am fost susținuți de șeful districtului, astăzi avem o clinică ambulatorie minunată echipată cu tot ce este necesar pentru a oferi îngrijiri medicale locuitorilor noștri. Cu un an în urmă, a fost revizuită prima fază (din trei) a Spitalului din districtul Kuleshov, care deservește cincisprezece mii de locuitori. În prezent, departamentul pentru copii al Spitalului Regional Samara se află în reparație.







- Galina Viktorovna, în zona dvs. sa făcut o mulțime de lucruri pentru a comanda FAP-uri modulare.

- Doctorii spitalului raional Azov au participat activ la lichidarea consecințelor inundațiilor de primăvară ...

- A fost un timp ocupat, din fericire, nu au existat victime umane, nimeni nu a fost ucis. Dar medicii au avut mult de lucru, spitalul a lucrat în regim de urgență timp de două zile, a luat pe cei răniți, a oferit primul ajutor. Din păcate, ca urmare a dezastrului, au fost afectate câteva instituții medicale - spitalul raional Elizavetinsky și două clădiri FAP. Astăzi au fost deja pregătite documentația de proiectare și estimare necesară, au fost alocate resursele financiare pentru reparații și reabilitarea instituțiilor medicale. În curând, pacienții vor putea din nou să primească îngrijiri medicale în condiții confortabile ...

- Există succese fără îndoială în sfera asistenței medicale, dar există și probleme. Ce, în opinia dvs., sunt relevante astăzi?

- Galina Viktorovna, comunicați adesea cu un deputat al Adunării Legislative a regiunii Rostov, care reprezintă districtul Azov din parlamentul Don, I.O. Pachetul. Sunteți ca un alegător mulțumit de activitățile unui deputat?

- Știu IO. Pachetul cu mult timp în urmă. Acest lucru nu este surprinzător, pentru că amândoi lucrăm în sectorul sănătății. Este un adevărat profesionist al meseriei sale, un doctor, așa cum spune el, de la Dumnezeu, un om care a urmat pașii tatălui său și și-a continuat afacerea cu demnitate. Igor Pakus este, de asemenea, un administrator excelent, un bărbat care poate stabili în mod clar obiectivele echipei și poate stabili modalitățile de a le atinge. Nu regretăm în nici un fel că în alegerile anterioare am votat pentru I. Pakus. Luând în sarcina deputatului, el le-a împlinit perfect pentru toți anii. Am lucrat constant în contact strâns, am discutat despre problemele cu care se confruntă spitalul, au consultat probleme complexe. Și puteau întotdeauna conta pe ajutor și sprijin. Și sa referit atât la aspecte legate de dezvoltarea întregii regiuni, cât și la consultări privind tratamentul pacienților complexi. Dacă vorbim despre asistența financiară pe care locuitorii raionului Azov le-au primit de la adjunctul lor, probabil că nu toți alegătorii știu că vehiculele sanitare au fost achiziționate de la fondul adjunct al lui I. Pakus. Igor Olegovici se întâlnește în mod constant cu alegătorii, primește o recepție pe probleme personale, este întotdeauna gata să asculte o persoană care a venit cu nenorocirea lui, pentru a ajuta, ia problema sub controlul său personal. Deputatul nostru intenționează să participe la alegerile pentru Adunarea Legislativă din regiunea Rostov în acest an. Îi dorim din toată inima succesul!







Trimiteți-le prietenilor: