24 Vederea unui străin asupra unui om fără somn (zhamilo zaharova)

24. Persoana fără un vis


O persoană fără somn devine rapidă. Știa asta de la părinții ei, care au supraviețuit taberelor de concentrare și tăierilor de lemn.

- Terapie excesivă fizică, rece și umedă. Tu dai instantaneu intr-un vis - fara memorie. Și apoi încep să mănânce niște insecte, păduchi. Săriți, rupeți carnea ca pe un câine turbat. O jachetă căptușită la foc se dezgheață și se învârte din abundența creaturilor vii.






- Cum ai putut supraviețui?
- Vezi tu, am supraviețuit - mama și tata au zâmbit.
- Și invers, că aceste metri cubi, pentru care alocația a fost tăiat și a fost posibil să fie împușcat, și pur și simplu să moară, nu va exporta, măsurate, înregistrate și ars. Exportul era costisitor. Nu exista cale ferată cu ecartament îngust, Taiga este mare.


- Da, am avut un Kalmyk dăunător, continuând să scriem mai puțin tot timpul, ca și cum nu am fi îndeplinit norma, așa că am murit aproape de foame. Rația este tăiată și tăiată. -

Mama, într-adevăr, nu sa despărțit de o crustă tare. A purtat într-un buzunar și a călcat într-un timp care nu a avut nici un fel de hassle. Papulya o privea plin de iubire și îi șoptea fiicei să vadă ce și de ce facea Mama.


- "Haideți", a strigat Yaroslav și i-a arătat figura "sau pod."


Fiul a înțeles totul și chiar îi plăcea să lucreze. Prin urmare, la fiecare șase luni Maroussia așezat în spatele volanului, poftind-o, fiul a purtat-o ​​sub călăreț - în piele neagră, ochelari, păr într-un nod sub bandaj, fermoare, nasturi, zaklepochki, cizme moi. Brashek îi fixa un dipmetru și era calm că totul ar merge fără incidente. Întotdeauna sa întors, dacă o dorea. Sonny înțelept cu scaunul șoferului, măsuri de securitate îmbunătățite. Totul a fost minunat. "Lombardzhini-Diabolo" cu o săgeată a zburat pentru o zi la Moscova.


- O persoană fără somn se aprinde repede ... - Marousia a insistat, luând tot ce-ți place. Au fost texte de romane, fragmente de melodii, doar melodii și sunete, memoria asociativă s-au grabit ca titlurile la sfârșitul filmului. Somniferele au dobândit efectul opus. După ce a luat pilula, a primit o grămadă de vivacitate și sa așezat toată noaptea pentru textele amintirilor. Yaroslav ia sfătuit să scrie un roman, învățând că tatăl lui Marushkin, după Hitler, a stat cu Stalin - ca spionaj englez.


- Deci tu ești fiica și nepotul unui spion englez. Cât de frumos este că nu sunteți ruși!
- Suntem doar - foarte rusi, dar nu sovietici. Cumva, fără discriminare, toți rușii sună, dar am avut o mulțime de pui în armată.

Viața era calmă, plină de sens, fără anxietate. Doar așteptând apelul, că într-o zi vor raporta moartea mamei mele. Această tensiune sa familiarizat. Tribul masculin nu poate fi numit atent. Marusya a fost odată doctor și a fost extrem de atentă - chiar și față de ea însăși. Nu mai putea ieși din starea de insomnie cronică. Îmbrăcămintea de dimineață în timpul zilei a fost ca halucinațiile. Pentru cină și pentru programul de divertisment de seară, se agită.

Ea nu mai încerca să doarmă cu pastilele. Nu mai acționează. Tulburările de somn în sovietici au fost tratate cu artilerie atât de grea încât o persoană a devenit un idiot pentru totdeauna. Pentru țara idioților, a fost suficient. Încercase să se trateze cu oboseală fizică, cu încărcături, dar nu putea să stea în inimă și o ambulanță o opri câteva zile. După un atac de angina pectorala, ea ține evidența de o săptămână, apoi se sparge din greșeală regulile, ea a fost întotdeauna o bufnita, o schimbare de timp traversează linia de la ora douăsprezece, și conceptul însuși de ceas a încetat să mai existe.








De data aceasta, ea sa grăbit printr-o Europă decentă, fără a-și negliza oprirea și fumul. Privind la cerul nopții și apa neagră, obtinerea pe feribot spre Finlanda, ea a crezut că dintr-o dată într-o zi nu va, iar cenușa va fi împrăștiate peste apă. Această dorință, ea a discutat uneori cu fiul ei, explicând că nu a avut niciodată un loc în această lume muritoare. Deși a fost un păcat să se plângă despre un loc la soare. A fost delicat. În mod ironic, fiul său a înțeles și a fost de acord că nimic nu durează pentru totdeauna ...

Ea a mâncat rapid pe Nevsky Prospekt, a văzut timp pentru a ajunge la Moscova în opt ore.

Întorcându-se de la dacha, San-Sanych era blocat într-un blocaj de trafic la intrarea în Moscova. Și-a revizuit notițele, ce trebuie făcut sau cumpărat pentru nunta de mâine, fumase, dar mustul era capital. Țăranii au părăsit autoturismele, s-au dus înainte, privind cauza.


- Accident, a auzit fereastra.
- Aceste doamne șic ...


De obicei, țăranii vorbeau diferit despre femeile aflate la volan. De asemenea, el a mers la locul accidentului. Italianul "Black Dbolo" a zburat sub Kamaz. Runny. MOE urmau să taie, pe măsură ce ușile s-au deschis. San-Sanycha a rănit la mirosul morții. Dar cineva a ghicit deja că a spart fereastra din spate și a ajutat doamna să iasă. Victimele, se pare, nu au fost. El a sărit și a înghețat, abia un duș de păr eliberat de o șiretură triunghiulară.

- Marushka!
- Eu, eu ... e greu să respir. Luați poșeta mea, dacă este posibil.
Oamenii au respins. Am aplaudat.
- Doamnelor se rupe acum de pe bancheta din spate. "Și-a pierdut uimirea de San-Sanych.
- Catapulta la impact. Poți să ajuți mașina?
- Era înconjurată de medici, iar întrebările erau confuze.
- Capul meu se rotește. Starea de greutate.
- Da, dar unde te duci?
- Sklif, într-un accident.

Plută sa dizolvat. Mașina ruptă a fost luată, el a reușit să o prindă doar în sala de așteptare într-o garnitură.

- Ei bine, draga mea, post-arzatoarele nu au lucrat niciodată pentru tine.
- Nu am avut succes.
- Încă mai ești Brashkova? Trebuie să raportați undeva?
- Totul în geantă, prima pagină. Fiți tăcut în timp ce. Ignat nu a brevetat încă scaunul, ar trebui să luați mașina acasă.
- Acasă la Praga?
- Da ...
- Cum ai reușit?
- Nu știu. Am văzut tunelul, eram încă surprins când am reușit să săpat și că erau atât de puține semnale luminoase ...
- Ai adormit la volan!


San-Sanych a adăugat mental multe cuvinte nepătrunse. Calmat, a spus că a avut o nunta mâine. Afacere, parteneriat, cum ar fi gravidă, incomod, dar ar putea refuza.

- Nu ... Vrei să te căsătorești. Atunci vei vizita. După o săptămână, mă vor scoate afară.
- Ești într-adevăr intactă?
- Cuiul a izbucnit.
- Du-te la dacha?
- Nu, nu este. A trebuit să ne întoarcem, lovitura era compresie. În curând va exista o stare de euforie, iar durerea se va manifesta.
- Știi ... Asta e. Pentru a retrage, probabil, un card, lăsați acolo o sumă pur simbolică de zece euro. Până când soțul ne-a învățat și ne-a pedepsit. Am fost de acord cu Ignat. Îți amintești codul?
- Da. Ce e acum?
- Exact. Deci, este necesar. Și nici un cuvânt nimănui.
- Și cu cine ar trebui să vorbesc?
- Nu este suficient, pentru rude. Ignat avea săpun pe Yandex.

- Și tu din nou cu o țigară ", a spus el politicos. Își ridică din umeri.
- Vorbesc cu tine despre Brashkova. Era în terapie intensivă.


- Ignat. Îți amintești de mine?
- Nu poate fi, San-Sanych, - a fost surprins. - Ai acest destin?
- Din păcate, nu. Anume, este o neplăcere.
- Ceva serios?
- Da.
- Mașina este ruptă?
- Da ...
- Dar Marushka nu va mai fi. Mama vrea să spună asta?
- Nu va mai fi.
- Bine. O să ne dăm seama. Va reveni?
- Nu mai este.
- Nu vrea sau nu poate?
- Al doilea. Nu mai există. A zburat sub KamAz, a adormit în spatele volanului înainte de Moscova.
- Prostii. Nu poate dormi mult timp. Scaunul nu a funcționat?
- A funcționat. Totul a decurs, dar au existat mici hemoragii interne, chiar dacă nu au existat pauze. Aș spune epuizarea nervoasă.
- Nu poate fi. Am fost foarte atenți și am răsfățat-o.
- Este evident că fericirea nu este în acest sens. Nu ne vom bate. Sunt în Sklife. Când și unde ar trebui să te cunosc? Trebuie să comandăm o înmormântare. Numărul tău este același? Te sun înapoi. Sau nu ... Ordinele de incinerare, notați, totuși, o voi numi pe Yaroslav ... Cenușă peste apă - în vânt. Nu vin. Yaroslav va locui într-un hotel, va lua o mașină și o urnă. Iată cripta familiei. Voi trimite numărul de cont, ai retras banii. -


- Acolo a trăit?
- Nu a fost atât de lung. Raidurile. Unde tocmai nu a trăit! Era obosită și ne-a părăsit. Simplu și simplu. Ea le arunca cu ușurință și simplu.
- Și unde este vecinul alcoolic nepătat?
- În almshouse.


- Am însoțit la spital. Ea a cerut ajutor.
- Și ce altceva i-a cerut?
- Mulți, dar fără Yaroslav nu putem fi cu totul hotărâți ", a spus poetul, turnând vodca. - Vom face.


San-Sanych a plecat. Recent, la salonul de nunți, se uită înapoi la manechin, amintind de Marusya - mireasa. Sa dus la rochia asta. La urma urmei, era necesar să o punem în ceva și fără instrucțiunile valoroase ale altcuiva.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: