11 Caracteristici interesante ale Thaisului, despre care, probabil, nu știți, un blog despre călătorii

Thais, ca, probabil, toți au propriile caracteristici. Am decis să scriu despre ei. Am încercat să nu menționez ceea ce știu deja majoritatea oamenilor. De exemplu, care este adesea zambitoare, operațiunile nu rare de schimbare de sex sau că budismul este inextricabil cu viața de zi cu zi a oamenilor Thai. Am decis să-mi amintesc ceva greu de făcut în timpul unei călătorii turistice scurte. Pentru mai mult de un an de viață în Thailanda în poveștile mele de porc acumulat mult mai mult de 11 caracteristici, dar acestea păreau să-mi una dintre cele mai interesante.







1. Am mers la televizor. Nu așteptați.

Thais poate capta atât de mult ceea ce se întâmplă pe ecran, încât ei uită totul în lume. Și pot arăta gunoiul complet. Nu fi surprins dacă te-ai oprit faci masaj la picioare și a înghețat în groază, timp de 5 minute, din cauza unui roi de albine ucigașe de păpuși TV din vechiul serial de televiziune american este selectat pentru o nouă victimă. Și nu vă supărați dacă cafeaua thailandeză nu cheamă în niciun fel chelnerul, deoarece tot personalul se uită la dezvăluirea seriei viitoare de serii dramatice. Cu toate acestea, cu excepția dvs., nimeni nu o va observa - restul vizitatorilor au mers pe ecran cu capul. În general, televiziunea thailandeză merită un post separat, atât de mult încât ascunde o ciudățenie ciudată ...

2. Mâncă - un om plătește - o femeie

În prima seară în Thailanda, toate plăcile cu mâncare au fost transportate de Serezha. Seryozha și-a frecat mâinile ca pe un copil: "Vezi tu, vezi cum este necesar!". Nu am fost supărat, dar când Serghei a cerut pentru proiectul de lege, iar proiectul de lege adus la mine - era prea mult)) La început ne-am gândit - doar o coincidență, dar a fost repetat din când în când. Acest lucru nu se întâmplă întotdeauna, mai ales dacă locul este destinat turiștilor străini sau deja știți acolo, dar destul de des. Sa decis că, probabil, într-o familie thailandeză, o femeie gestionează complet finanțele. Apoi au cerut poporului thailandez pe care l-au cunoscut - asta este.

11 Caracteristici interesante ale Thaisului, despre care, probabil, nu știți, un blog despre călătorii

Sunt acolo într-o cafenea de pe malul apei din Rawaih, Phuket

3. Oda pentru a curăța hainele

Thais sunt foarte îngrijite în haine. Pune pe aceleași două zile la rând este considerat indecent. După ce lucrul a fost purtat într-o zi, este trimis imediat la spălătorie. Pentru totdeauna în Thailanda, nu am simțit niciodată un miros neplăcut de la un singur Thai. Această tradiție glorioasă nu ar face rău să fie adoptată în Rusia. Și apoi avem câțiva tovarăși încă în secolul 21 credeți că este normal să nu purtați cămăși și pantaloni timp de câteva săptămâni. Ei bine, adevărul este, eu cumva chiar și în vara din Sankt-Petersburg a trebuit să iasă din autobuz în mijloc, astfel de mirosuri fluctuat în jurul cabinei))

11 Caracteristici interesante ale Thaisului, despre care, probabil, nu știți, un blog despre călătorii

Una dintre case se întinde de-a lungul malurilor clonei din Bangkok

4. Nu, nu numai soarele!

Spre deosebire de străini, Taisia ​​evitat lumina soarelui: poartă pălării, ascunzându-se în umbră, frotiu de protecție solară, purta haine închise, sau pur și simplu încă o dată, nu să stea în soare deschis. Și nu înțeleg de ce străinii iubesc să facă plajă. Când văd un farang, plimbandu bustul gol, spunând: «! Crazy» - nebun. Thailanda este considerat a fi o piele foarte frumos alb, si a dezvoltat un cult de albire mijloace speciale. Și ce farang „prada“ lor „minunat“ pielea bronzata ei nu ar înțelege.

11 Caracteristici interesante ale Thaisului, despre care, probabil, nu știți, un blog despre călătorii

Șofer de elefant în nordul Thailandei, Mei Hong Son

5. Cuiul lung? Acest lucru este la fel ca ...

Uneori puteți vedea un unghi foarte lung pe degetul mare sau degetul mic al bărbaților thailandezi. Am fost mult timp pierdut în presupuneri, așa că ar putea însemna până am întrebat. Se crede că acest lucru aduce noroc. Unii cresc chiar și unghiile lor, la o dată, și pe degetul mare și degetul mic, asa ca sigur)) De altfel, acest lucru este, de asemenea, găsite în Indonezia, și poate chiar și pentru întreaga Asia de Sud-Est.







6. Cel mai util mic dejun din lume

Ghidurile rusești au urmărit utilitatea produselor alimentare thailandeze. În multe privințe, desigur, sunt de acord cu acest lucru. Pe o orez lipicios, nu veți obține grăsime, indiferent cât de greu încercați. Da, și arduri ascuțite toate lucrurile vii. Dar, aici, Thais-urile despre utilitate, se pare, nu vă îngrijorați prea mult. Dimineața, vânzătorii cu kebaburi construiesc o coadă stabilă. Pictura, ca și mama, tata și elevul lor de șapte ani, țese pentru micul dejun kebabs de pui sau carne de porc - destul de familiar.

11 Caracteristici interesante ale Thaisului, despre care, probabil, nu știți, un blog despre călătorii

Unii dintre cei mai hraniti copii thailandezi din tot ce am vazut

7. Optimismul în limba thailandeză

Oamenii din Thailanda din picnic au fost văzuți în mod repetat în spitale. Vino să viziteze pe cei bolnavi, toate legat, fracturată pe patul lui, pune o saltea pe podea și să aibă ...)) Cred că este foarte optimist)) Taisia, în general, nu se hrănesc pâine, lasă-mă să fac un picnic. Ei se adună, de regulă, o mare familie de mai multe generații, și gata de utilizare în acest scop orice ocazie. De obicei, acestea sunt selectate în țară, dar, de asemenea, în Chiang Mai, în cazul în care se ocupă cu parcuri, promenade și plaje foarte putred, thailandezii nu pierde inima. Doar descompun chiar la intrarea în magazinul său sau un club de calculator, a pus grătarul Thai și răzbunarea piknichat.

11 Caracteristici interesante ale Thaisului, despre care, probabil, nu știți, un blog despre călătorii

Picnic în rezervația naturală Sirinat, Phuket

8. Fetele frumoase nu fumeaza sau beau

În Thailanda, puteți schimba sexul lor - nimeni nu va judeca, du-te la prostituate - este, dar bea și fuma o fată decentă - nu, nu, rușine ... Deci, aici se întâlnesc pentru a bea în public sau fata de fumat aproape imposibil. Odata vazut doar ca ascunde doi elevi cu timiditate o sticla de bere pe plaja cu pietre mari. După ce prietenul nostru de echitatie o motoretă într-un cartier foarte thailandeza Phuket, a declarat într-una din casele scumpe, iar proprietarul l-au invitat să bea bere pe verandă. O soție stătea la masă. Un prieten a întrebat de ce ea nu bea cu ei, așa că soțul și soția fluturat împreună mâinile lor: femeile din Thailanda sa fumeze si sa bea indecente. Dar toate acestea nu se aplică în cazul fetelor bar - decente acestea sunt încă puțini printre oameni Thai cred, astfel încât acestea au propriile lor reguli.

11 Caracteristici interesante ale Thaisului, despre care, probabil, nu știți, un blog despre călătorii

Fete Thai într-unul din templele vechi din Ayutthaya

9. Rotiți direct în haine

La început era foarte inconfortabil să se arate la un costum de baie în mijlocul Thaisului, plutind doar în haine - într-un lac, în mare, într-un izvor termal, într-o cascadă. Apoi m-am obișnuit cu asta. Și nu au întotdeauna lucruri de rezervă cu ei. Poate în ceea ce urmează să fie flopat în apă, să plece, să așteptați în timp ce un pic curge în jos și merge mai departe pe afacerile.

11 Caracteristici interesante ale Thaisului, despre care, probabil, nu știți, un blog despre călătorii

Pe plaja Nai Yang, Phuket

10. Thailanda nu are o pensie

Destul de ciudat pentru noi, dar este adevărat. Datoria de a-și susține părinții vârstnici atunci când devin inoperabili, cade complet pe umerii copiilor. Este interesant aici doar ce să faci într-o vârstă înaintată oamenilor singuri fără familie ...

11 Caracteristici interesante ale Thaisului, despre care, probabil, nu știți, un blog despre călătorii

Ciclistul din Lopburi

11. Cum a fost "Domnul", deci "Domnul" și a rămas

Probabil știți că operațiunile de schimbare a sexului în Thailanda sunt foarte frecvente printre bărbați. Astfel de oameni sunt numiți catolici sau băieți. Ele sunt atât de des găsite în viața de zi cu zi -. În spatele tejghelei de la McDonald, farmacie, salon de frumusete, si asa ca a fost mult timp fără surprize. În unele puteți recunoaște imediat gheața prin voce, mărul lui Adam, palmele mari etc. Dar unele dintre ele nu diferă mult de fetele obișnuite, mai ales pentru un aspect fără experiență. Dar faptul că ei nu pot schimba sexul în pașapoartele lor. Acolo ele vor fi întotdeauna listate ca "Domnul". În acest sens, am citit odată o notă a unui angajat al unui hotel din Thailanda. Când un oaspete îi aduce o fată pe timp de noapte, ea trebuie să prezinte documente și să se înregistreze la recepție. Adică portarul știe întotdeauna cine este în fața lui - bărbat sau femeie. El scrie, nu fără care se bucura de farang, deoarece de multe ori nici măcar nu își dau seama că petrec noaptea nu destul de o femeie)) Există o singură modalitate de a schimba podea documentat în mod oficial. Acest drept este acordat câștigătorului concursului de frumusețe anual între Miss Universul Miss Tiffany.

11 Caracteristici interesante ale Thaisului, despre care, probabil, nu știți, un blog despre călătorii

Ladyboys pe Walking Street din Patong, Phuket

Călătorii de succes și scufundări culturale cognitive))







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: