100 de zile înainte de comandă

După ce m-am întors din sală, m-am dus la brigadă să-i rad și l-am găsit pe Elina, cu o privire sortită, pe care o cusa pe butoane sfâșiate. Cea mai bună situație pentru o conversație nu poate fi imaginată.







- Uite, Fima, - am început vocea emoționantă și a văzut Elin a început, nu au auzit numele lui. "Nu fi deosebit de supărat". Dinte, desigur, tip macabru, dar în timpul său, de asemenea, urmarind, in special Mazaev ... - Am vorbit prostii perfectă, dar nu a putut opri. - am concediat în curând, de șase luni, „Starling“ pobudesh, și există deja „dembelsky“, albumul ar trebui să fie pregătit. Principalul lucru, nu-ți lua în cap! Este totul în regulă acasă?

Prin modul în care Yelin respira adânc și nu spuse nimic, mi-am dat seama că lucrurile nu erau bune la domiciliu. Calculați situația a fost ușor: mama și tata nu-mi place și a scrie o scrisoare nu va fi uitat. Dacă cineva ar fi fost grav bolnav sau, Dumnezeu, a murit - Elina, pe o telegramă, va fi trimisă pe o scurtă vacanță. Și este aici, ședința și acționarea unui ac. Rămâne un lucru obișnuit, dar plină de complicații severe „salazhya“ boală - dezamăgire în loialitatea femeilor. Ei bine, eu am trecut prin asta și, prin urmare, am atins rana cu o întrebare chirurgicală corectă:

- Ați primit ultima scrisoare de la ea de mult?

- Așteaptă, ai avut o scrisoare ieri!

"Deci, așteptați-o acum!"

- Nu va mai fi.

Elin se aplecă pentru a mușca firul, iar pe tunică era un plasture umed.

"De ce nu se va întâmpla din nou?" Am întrebat, de parcă nu am înțeles.

Apoi a scos un plic, care era încrețit în jurul marginilor. Am citit scrisoarea. A fost o istorie armată obișnuită, Elinskaya prietena ea nu a îndrăznit să scrie, și a întrebat prietenul lor comun, pe care bonehead noastră, lăsând, a părăsit iubita lui. După prefață inconsistente - „Lawless Heart“, „adevărul între prieteni primul“ - tipul cu a raportat că „pentru o lungă perioadă de dragoste lung Lucy“ și că în urmă cu o săptămână, au depus o cerere. Asta este o reptilă! Ca și - se căsătoresc, dar de ce nu le pasă de sufletul omului, care, printre altele, protejează pacea lasciv. Mi sa spus un caz, fata a scris până în ultima zi: Îmi place, eu aștept, vino! A venit - salut! Soțul și copilul ei se târăsc mult timp. Omul, desigur, în fața soțului ei, cu ea, cred, de asemenea. Și s-au liniștit. Și ea ia spus în mod logic, a explicat: „Tu și așa era greu să nu vreau să supăr ...“ Poate că acest caz - minciuni, dar cu siguranță în cazul în care inseala - ca fata aia. I-am spus Elenei un altul:

- Mai întâi, Serafim, e mai bine să o tăieți imediat - asta înseamnă că nu mi-a plăcut. Și apoi, se întâmplă, se confundă cu întreg microdistrictul și așteaptă. Știți, fetele au o astfel de teorie: principalul lucru este spiritualitatea. În al doilea rând, Zema, să filosofăm. Și fetelor, în ceva ce poți înțelege. Iată un coleg de clasă pe care mi-a scris-o (nu mi-a scris, dar Chernetsky, dar în acest caz nu contează). A așteptat tipul de doi ani și sa întors și nu vrea să se uite: el, vezi, în timpul serviciului, gustul sa schimbat. Și unde va pune doi ani de arest la domiciliu? Înțelegi asta?

- Este posibil ... Băieții erau încă în carantină spunând: dacă vrei un serviciu liniștit, uită-te. Am simțit ceva în neregulă cu ei! Și și pe fire. Este doar o rușine!

- Și eu, crezi că nu era ofensator? - Am spus și m-am oprit. Elin sa uitat la mine, așteptând continuarea. Ei bine, nu! - În general, așa, - am rezumat. "Aruncați-vă totul din cap - veți avea în continuare atât de bine!" Și acum să fim de acord cu Tooth. Desigur, o să vorbesc cu el, dar încercați să nu vă implicați. Înțelegeți că "această lume nu este inventată de noi ..."

- Și, în opinia mea, noi înșine am inventat această ostenitudine și noi înșine suferim, - brusc, fostul lider de pionier a dat afară. "Dar nu o voi rezista!"

"Ei bine, și ce vei face?"

- Eu? Știu! Veți vedea! Eu ... eu ...

- Bine, tu! "Eu, eu"! Este mai bine să spun că nu ați fost numiți după Serafimi cu șase aripi?

- N-nu! - Elin a fost surprins și a zâmbit, dezvăluind dinții celor doi iepuri. "Doar bunicul meu ..."

Deși astăzi este duminică, nu eram deloc surprins de apariția comandantului batalionului și a ofițerului politic adjunct: în zilele sărbătorilor soldaților, cum ar fi "o sută de zile", ofițerii nu cunosc pacea.

Osokin își lipi degetul pe tencuială, încercă picioarele cu piciorul, se uită din nou în jurul camerei și se opri la Elina.

- Așa este, confirmă Uvarov.

- Mă obișnuisem, murmură Elin și, simțindu-se că răspunsul nu era militar, el a adăugat: "Asta e sigur!"

În general, "atât de exacte" și "retrase din circuitul agricol" sunt surprinzător de corozive. Am observat, de exemplu, cum sergentul Tyubchin, după ce a început să facă ceva greșit și a observat acest lucru, sa poruncit într-un ton subtil: "Demisie!"

"Dă-mi asta!" Dintr-o dată, ia cerut zampolitul, întinzându-și mîna spre tunică. - Cine-a rupt toate butoanele cu carne?

A fost tăcere, numai ștergerea de surzi a venit de la etajul al doilea.

"Te întreb, tovarăș privat!" Elin stătea cu capul în jos și își răsucea butoanele fără de îndiguit în degete.

- Kupryashin, ce sa întâmplat aici?

Am înțeles că era necesar să mint repede: bine, m-am încurcat și așa mai departe. Dar pentru a proteja Tooth nu vreau să, într-adevăr, ar fi necesar pentru a vedea cum va crispa înainte de ofițer politic din cauza corporală atât de curajos numai cu tineri și nu toate: sănătos Aboltynypa exemplu, el încearcă să nu „tulpina“. Gândindu-mă astfel, mi-am deschis gura și am răspuns:







"Cine este comandantul calculului?" Osokin își răsuci capul și se întoarse spre comandantul batalionului.

- Asta e Zubov? Întrebat ministrul adjunct, reamintind ceva.

- Baterie, du-te! - A strigat brusc Puiul.

De obicei, primul care a sărit de pe ușă a fost "salagi", atunci "lămâie" a ieșit cu încetinitorul în jos și în cele din urmă au ieșit "bătrânii" obosiți. Ei au ocupat cu ușurință decalajele din rânduri, păzite cu grijă de tineri. În acel moment a apărut de obicei un martor vesel, Petty Officer, și a început:

- Capul de la un proiectil de mare calibru. Nu dormi - vei îngheța!

Dar construcția tuturor normelor nu au de lucru, pentru că în loc de Ensign în dragoste cu un cuvânt popular bine ca scop în fața rândurile a fost furios Kombat Uvarov, și se constată fenomenul oamenilor de personal un aspect care chiar și cele mai îndrăznețe „vechi“ ca Sharipov mine în față grabă nasturii cataramă gulere centură și sa mutat din locația în care det situată de obicei frunze, pentru dens talie Dembelskaya.

- La naiba, el va conduce, spuse Chernetsky melancolic. "Și de ce nu stă acasă, cu soția lui sau ceva, ceartă?"

Auzind despre soția comandantului batalionului, Sharipov ma bătut cu blândețe.

- Nu, îi este teamă, răspunse Tooth pentru mine. - Îți amintești, în ziua ordinului, a petrecut noaptea în baracă?

"Mama cinstită!" Și să trăiești de douăzeci și cinci de ani! Kamal clătină din cap.

"Nu mai vorbi!" Bateria este egală. Atenție! - Titarenko a urcat la comandantul batalionului, sa întors și, salutând,

- Tovarășul locotenent! A șasea baterie este construită. Comandantul adjunct al Platoon Sergeant Titarenko.

"Bună, tovarăși de artilerie!" Comandantul batalionului ne-a salutat neprietenos.

- Va-VA-va-va-TVA! - bateria a sunat, ceea ce în traducere înseamnă: vrem sănătate, tovarășul senior senior.

Apoi Uvarov a luat din mâinile Titarenko dosarul roșu cu o listă a personalului și a efectuat un apel nominal, ca răspuns la fiecare „Eu fac!“ Pentru prima verificare și senzație în acel moment, probabil psiholog uimit. Apoi, reconstruit în coloana patru, ne-am dus în sala de mese, dar modul în care durează cinci minute, de data aceasta a durat timp de o jumătate de oră.

- Baterie! A comandat comandantul batalionului. Și imediat pe trotuar au ieșit picioarele slabe ale tânărului - cum ar fi mazărea pe podea. - Să plecăm! În jur!

Am trecut de la un picior la altul și a crezut că comandantul de batalion, deși un om bun, dar samodurinkoy: că el nu-i pasă deloc, vrea să schimbe totul dintr-o dată. Personal, eu simpatizez cu locotenentul sau Ensign Kosulich Vysoven, ele sunt, de asemenea, uneori, ca disciplina podzanyatsya, conduce aici și acolo, dar fă-o fără a fi în stare de ebrietate, și, ca să spunem așa, sub rezerva circumstanțelor dure. Deși în timp ce plutonul politicos plictisitoare, iar sergentul ne-a numit „natura scuipatul“ și „viața fundurile,“ răul să-i nimeni nu deține.

- Baterie! - a ordonat stelele, decisând că am realizat cu toții, iar sistemul sa mutat din nou în sala de mese.

Pentru ajutorul celor slabi „Greenhorns“ și „grauri“ a venit „lămâi“, realizând că situația trebuie să fie salvat, deși au ottopali lor, în principiu. Dar mazărea a rămas mazăre, cu toate acestea, oarecum mărită.

Din nou am stat nemișcați lângă cazărmi.

"Lucruri dracului", șopti Tooth, care nu m-am văzut până acum. "Cineva a mâniat pe comandantul batalionului."

Am vrut să-i explic avocatului că acest "cineva" era el însuși, dar el a decis să nu meargă înainte de evenimente.

În cele din urmă, la a treia încercare, când, după ce și-a uitat mândria și și-a amintit tânărul îndepărtat, piciorul prikodarili și "oamenii vechi", lucrurile au mers fără probleme. În cazarmă, ochelarii păreau să zboare, părea, o altă lovitură - și întreaga baterie, condusă de comandantul batalionului, ar cădea prin piatra de pavaj pietruit.

Cu piesa, același lucru a fost repetat ca și cu treapta de găurit. Dar într-un timp mai scurt. Și când toată lumea stomped și a cântat ultimul bit de putere, și baterie semăna cu un roți chiorăit și alimentarea unei locomotive ton constant, comandantul de batalion a decis că grub, ne-am câștigat, și ne-a luat pentru micul dejun.

Potrivit echipei, am fugit în sala de mese și, ca de obicei, a stat timp de cinci mese lungi - la fereastră, „vechi“, și mai departe, la trecerea, în conformitate cu termenii de serviciu, - altele. Într-o sală uriașă atârna o inimă drăguț fiecare soldat gros boluri de apel și linguri, iar pe peretele purtând sloganul făcut celebru figura club de sergent junior Khitruk:

LUCRUL ESTE O VALOARE,

Mâncarea personalului bateriei a fost construită în mod obișnuit în felul următor: în primul rând, pâinea, terciul, carnea, etc. "așeza" pe "bătrânii". Dar din moment ce au un apetit dintr-un anumit motiv, tinerii, care doresc întotdeauna să frece cu forță teribilă, au suficientă mâncare, cu excepția faptului că ceaiul poate fi dezavantajat. Dar nimeni nu spune că serviciul este zahăr!

Principalul ritual al "sutelor de zile" este că astăzi totul se întâmplă dimpotrivă: cei mai tineri iau prima masă și noi - la final. Firește, sunt stânjeniți și anxiosi, privindu-i pe veteranii bateriei, să ia mai multe lucruri, dar imaginea este încă impresionantă! Apoi începe culminarea: "bătrânii" își dau untdelemnul tinerilor. Toate acestea, conform planului, ar trebui să simbolizeze continuitatea generațiilor armatei. Dar când shaybochki galben am pus pe pâine Elin, care sa uitat la mine tot ritualul, care părea să-mi o foarte spiritual, dintr-o dată a avut idioția completă.

Am frecat terciul soldatului cu șrapnel și m-am gândit la influența ciudată pe care Elin a avut-o asupra mea. Cu el, am retrăiesc meu primele luni militare, când te gândești ca un pardesiu, sacou, cizme, etc - aceasta este pentru totdeauna, în cazul în care casa nu se întoarce pentru nimic ..; Când totul în jurul tău este înfricoșător de nefamilar, atunci când ești în tulpină teribilă, ca un animal prins într-o pădure ciudată; atunci când se poate plânge din cauza casei din nou, nici o scrisoare, ca și în cazul în care a făcut atunci când un glume brutal laconică suflet „vechi“ se duce la călcâi atunci când îți dai seama că, pentru a trăi în societate soldatului este posibilă numai în conformitate cu legile sale, și nu poate cumpăra un bilet astfel încât să plecăm de aici, la "Cetățean", care nu se îmbogățește cu personajul cu același Zub. Armata nu este o tabără militară sportivă pentru elevii de liceu cu distribuția finală a scrisorilor pentru fotografierea exactă din prașicile. Armata este o datorie. La ei - datoria, la noi - o datorie, dar pretutindeni! Deci, este necesar să umilească sufletul și să se obișnuiască cu el. Tăria caracterului nu este să-i spargă pe alții, așa cum crede Uvarov, ci să se rupă. Stop. Și dacă este necesar să se rupă, dacă este necesar să te obișnuiești cu ceea ce m-am obișnuit? Poate drepturile amuzant Tuck „schije“ Elin: în primul rând, noi venim cu dezgustătoare, și apoi de la el chinuit ... De ce toate aceste jocuri violente, în „vechi“ și „ucenici“. Nu sunt necesare armatei, ele sunt chiar dăunătoare, dacă credeți că este politician adjunct; Mă voi descurca fără privilegiile mele demobilizate. Rămâne - Dinte, dar va fi cumva călcat în picioare. De aici ...

- Ridică-te! Ieșiți să fie construiți ", a poruncit comandantul batalionului.

Am stropit restul ceaiului în gură și m-am îndreptat către ieșire. Din păcate, disciplina este uneori incompatibilă cu gândirea logică.

"În dreapta!" Pasul ars! - locotenentul senior a continuat munca sa de învățământ.

Am mers și a cântat „sta mereu în gardă“, și el a crezut cum în după-amiaza, profitând de timpul personal legitim, du-te la bibliotecă, vorbesc cu Tanya. Surprinzător, în dimineața, imaginandu-se Glavpurom și rezolvarea problemelor concrete ale activității politice și educaționale în Forțele Armate, m-am prea gândit la Tanya. Da, încă un soldat nu ar trebui să se gândească mult diferit, așa cum sunt acum, el pierde un picior și semințe, viguros din nou, pentru a coincide cu personalul nativ.

- Batar-rey! - lătra nostru de trei stele Makarenko, iar personalul hrănit cu o asemenea forță trântit pe pavajul care desfundate corbii garnizoana a crescut în aer și ne-au asediat apeluri de păsări ascuțite.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: