02 ABC de egalizare a chitarei

02 ABC de egalizare a chitarei

Luna trecută, am analizat tehnicile de bază ale EQ, precum și termenii și definițiile de bază. Să aplicăm acum aceste cunoștințe la egalizarea chitării electrice.







Mi-am înșelat sincer tobe de la Dawn Richardson (Clip 1), apoi am prescris chitarele. Aici am folosit Strat '60 și Les Paul '80. Ambele chitare au fost înregistrate printr-un Marshall de 18 wați, sunetul fiind preluat de microfonul Royer R-121 (Clip 2).

Pentru ambele chitare am prescris o piesă dublă. Sincer, nu știu de ce, dar îmi place acest mic run-out, atunci când am pierdut prima parte în capul meu, și apoi l-am simt cu degetele.

Sindromul oboselii studioului. Dacă urechile obosesc, atunci încetezi să mai auzi și percepi, mai ales pentru frecvențe înalte. Este foarte ușor sau prea mare pentru a căuta sunetul potrivit sau invers, prea mult pentru a umple, deoarece încep să devină prea obosiți. Deci, dacă aveți ocazia să împărțiți o înregistrare și să o amestecați în diferite sesiuni, atunci este mai bine să o utilizați.

02 ABC de egalizare a chitarei

Foto 1. Adăugarea HF


După ce am ascultat piesa a doua zi, mi-am dat seama că chitarele sună plictisitoare și tare. Nu este surprinzător, adăugarea „felie“ de mare, și îndepărtarea / midrange inferior dezgolite - aceasta este, probabil, munca de rutina doua dintre cele mai frecvente la egalizarea chitara. Luând o piesă a lui Strat, nu am ezitat să adaug + 6 dB HF folosind un filtru tăiat de 2,5 kHz (Photo 1). Și setați Q (lățimea de bandă este mai mare, pentru a face pista mai luminoasă.) (Clip 3).

02 ABC de egalizare a chitarei

Foto 2. Consolidarea LF

LF teorie. Nu eram sigură dacă piesa noastră avea un bas, așa că am vrut să amplific frecvențele joase. Dar dacă luați și întăriți basul, la fel cum am făcut și cu frecvențe înalte (Photo 2), acest lucru va înrăutăți sunetul low-medium. În Clip 4, Stratocaster sună destul de strâns, dar nu concentrat.

02 ABC de egalizare a chitarei







Photo3. Aplicați LPF și tăiați fundul


În general, în loc de filtrul tăiat, am luat un filtru trece-jos și am tăiat totul sub 75 Hz (Photo 3). Ie despre orice sub cea mai mică notă mea - 6 corzi tunate în Dropped D. (Dacă vrei să știi cum notele se referă la frecvența exprimată în Hz, doar întreb Google „notează frecvența sunetului“ Sau amintesc doar regula simpla“. a = 440 Hz, „o notă de la 1 Ie 5m fret șirurile -. este 440 Hz Deci, cum știm octavă în sus -. frecvența dublat octavă în jos - frecvența de 2 ori mai mici Astfel, se dovedește că o. al doilea fret al treilea șir - este de 220 Hz, deschis cincea coardă - a este de 110 Hz, cea mai mică nota mea -. string 6 in D Dropped - este de aproximativ o jumătate de octavă n este - undeva între 55 și 110 Hz, adică aproximativ 80 Hz).

02 ABC de egalizare a chitarei

Fotografia 4. Făcând partea inferioară mai concentrată


Prin reglarea lățimii de bandă (Q) a trecerii filtrului de înaltă și joasă frecvență, schimbăm rezonanța frecvenței de cutoff. Pentru valorile mari ale Q, subliniem o bandă îngustă de frecvențe pe tăiere. La Fotografie 4 I a crescut Q, și o tăietură moale, cu un bas foto 3 a devenit concentrat Bass Boost cu un relativ mic add-in low-mediu.

Este foarte ușor să sapi în setări, schimbându-le din timp. În cele din urmă, realizați că piesa dvs. sună mai bine fără nici o egalizare.

02 ABC de egalizare a chitarei

Fotografia 5. Tăiați prima armonică

Merită să considerăm că cea mai puternică armonică este prima, adică o octavă mai mare decât nota principală. Iar decupajul din acest loc poate restabili claritatea originală, care a fost înainte de amplificarea LF. De exemplu, dacă ați amplificat undeva în regiunea de 70-80 Hz, puteți curăța în jur de 140-160 Hz. Poate ajuta. (Foto 5, Clip 5).

02 ABC de egalizare a chitarei

Fotografia 6. Efectuarea setărilor EQ pentru pista cu Les Paul

Aproximativ setări EQ și am făcut-o piesa cu Les Paul, extinderea doar ușor Q la RF, precum și o mai profundă tăiat-medie scăzută (foto 6, Clip-ul 6).

De asemenea, merită să vă fie frică să setați EQ schimbând frecvența de schimbare a filtrelor. Când auzim o schimbare a frecvenței după sesiuni lungi de ascultare, urechea noastră răspunde la aceste modificări, deoarece sună proaspăt. Este foarte ușor să sapi în setări, schimbându-le din timp. În cele din urmă, realizați că piesa dvs. sună mai bine fără nici o egalizare. În schimb, încercați să vă imaginați sunetul pe care doriți să îl obțineți și să vă deplasați direct la frecvența potrivită. Această abilitate vine cu experiență.

02 ABC de egalizare a chitarei

Fotografia 7. Echilibrarea basului Fender VI

Dublu-dublu. Apoi m-am întors la piesele duble. Mi-a plăcut cum sună Fender VI de la Fender, înregistrată printr-o dublă pistă la a doua parte a piesei Strat, dar o octavă mai mică. Prin ea însăși, în mod izolat (Clip 7), sună amuzant, dar un pic murdar în amestec, așa că am aplicat setările EQ extreme (foto 7), curățarea și scăzut, adăugând vârf în MID (agrafa 8).

Ca rezultat, sunetul sa dovedit a fi destul de subțire și ascuțit, dar asta mi-a plăcut. Ca și cum ceva ar suna ca un ciudat instrument ciudat. De asemenea, am jucat un pic cu Les Paul dublu, pivotând-o în raport cu originalul - doar pentru a adăuga volumul.







Trimiteți-le prietenilor: