4 Rețetă pentru sortare macrou, rețete preferate

Gustul macrou marinat depinde, desigur, de marinada. Vom împărtăși cu dvs. câteva rețete de marinadă și vă vom spune cât de delicioasă este să marinați macrou la domiciliu, astfel încât să fie delicată, suculentă și suculentă.







Orice rețetă pentru prăjirea macroulor constă în 3 etape: curățarea și felierea peștelui, prepararea marinării și, de fapt, marinarea. Să ne uităm la câteva rețete, cum vă puteți extinde cadrul familiar.

Desigur, macrou proaspăt sau răcit este greu de cumpărat. Dar dacă sunteți atât de norocoși și puteți cumpăra macrou proaspătă de ocean, atunci va trebui să fie doar eviscerat, spălat și tăiat în bucăți.

Cum să marinăm macrou la domiciliu

Dacă ați cumpărat un pește congelat, este foarte important să îl dezghetați în mod corespunzător. Produsul congelat nu poate fi dezghețat în apă rece sau caldă și chiar mai mult într-un cuptor cu microunde!

Am înfășurat cu grijă macrou în hârtie de pergament, l-am pus într-un recipient adecvat și l-am așezat pe raftul inferior al frigiderului. Pentru a le dezgheța trebuie să alocați aproximativ 8 ore.

Am dezghețat tot peștele pregătit pentru marinare, continuăm să îl tăiem. Am tăiat capetele peștilor, am tăiat burta și am curățat toate interioarele, fără a uita filmul pe suprafețele interioare ale burții.

Apoi spălăm toate carcasele și apoi decidem dacă să marinăm întreaga carcasă sau să o tăiem.

Cum sa murat macrou - o reteta pentru un clasic

  • Macrou mare - 1 buc. +
  • Apă fierbinte - 1 L +
  • Aromă piper - 6-8 mazăre +
  • Frunze de frunze - 3 buc. +
  • Zahăr - 2 linguri. l. cu un diapozitiv +
  • Oțet mese 9% - 2 lingurițe. l. +
  • Piatra de sare - 2 linguri. l. +

Dimensiunea bucăților de pește tăiate este aleasă la discreția noastră. Mulți maeștri sfătuiesc să taie pește în porții de 5-7 cm grosime. Unii dintre ei preferă să taie peștele astfel încât să poată prelua bucățile tăiate deja tăiate de 1 cm grosime.

De asemenea, sunt oferite câteva rețete pentru fileurile de macrou, care, după ce au fost separate de schelet, sunt tăiate în bucăți de 4-5 cm lățime. Depinde de tine!

Am pregătit un pește, l-am tăiat în felii.

Se prepară soluție de marinadă.

Se amestecă, se aduce la fierbere, se închide capacul și se așteaptă răcirea. Într-o marinadă rece, se toarnă în oțet.

Piesele de pește se încarcă într-un borcan și se toarnă marinada, astfel încât să se toarnă complet toată felierea. Închideți strâns cu un capac și murături într-o bucătărie cam o zi.

Luăm produsul finit din marinadă, îl punem pe o farfurie, îl decorăm cu semicercuri de lamaie și ne bucurăm de gust!







Dacă nu intenționați să mâncați imediat, apoi goliți marinada din borcan și puneți peștele în frigider, acoperind bine capacul. Maceratul depozitat marinat în frigider nu mai mult de 3 zile.

Reteta cu suc de lamaie

Această rețetă vă va permite să murăți 3 macrou întreg. Dacă întregul pește nu se potrivește în recipientul pregătit, puteți tăia capul. Apropo, această procedură accelerează timpul de marinare.

2 litri de apă sunt aduse la fierbere care nu fierbe.

Adăugați 3-4 linguri de apă. sare; 5-6 porumbei negri; 3-4 frunze de laur; 1 lingura. zahăr și 0,5 linguriță. coriandru.

Se amestecă toate ingredientele marinadei și se așteaptă din nou fierberea.

Acoperiți cu un capac și așteptați răcirea completă. Într-o marinadă cu o temperatură a încăperii se toarnă 2 linguri. suc de lamaie proaspata si 1 lingura. de ulei de măsline.

Se reazem pestele într-un recipient adecvat și se umple cu perfuzie de marinadă. Dacă peștele este mare, apoi de-a lungul creastei facem o adâncime de incizie de 1-2 cm.

Închideți recipientul cu un capac și îl puneți în frigider. Marinare 2-3 zile, o dată pe zi transformând peștele de cealaltă parte. Peștele întregi marinate mai mult decât bucăți sau pești fără cap.

Rețetă cu oțet de cidru de mere

Pentru decaparea a 2 macrou, pregătim mai întâi marinada.

Într-o cratiță se toarnă 250 ml de apă, se adaugă 6 muguri de garoafe, 5-6 mazare de piper negru, 2 lingurițe. sare și 0,5 linguriță. zahăr, o treime din ch. ardei gras și 0,5 lingurițe. coriandru.

Se amestecă și se aduce compoziția la fierbere.

Se toarnă în soluție de fierbere 2 linguri. uleiul de floarea soarelui și se fierbe timp de aproximativ 1 minut la căldură scăzută.

Opriți focul, se toarnă otetul de mere (1 lingură), închideți capacul și răciți-l în mod natural.

Tăiați peștele în bucăți într-o cratiță de smalț, vărsați soluția de marinadă, închideți-vă și clătiți bine de câteva ori. Am marina timp de 24 de ore în bucătărie.

Pentru a îmbunătăți gustul, am tăiat ceapa în inele (1-2 cepe) și schimbăm bucățile de pește. Marinăm ceapa cu peștele.

Reteta cu ceai negru la domiciliu

Această rețetă se potrivește perfect carcaselor de pește întregi, cu crestături de-a lungul coastelor. Rețeta este pentru 3 pești. Macerul marinat finit are o culoare aurie delicată și un gust foarte delicat, piquant.

Ca întotdeauna, începe gatitul cu marinada.

Pentru prepararea sa, luați 1 litru de apă, pe care o turnăm într-o cratiță.

Acolo vom trimite:

  • 4 linguri cu o sare de rocă,
  • 1 lingura. oțet,
  • 2 linguri cu un pahar de zahăr,
  • 3-4 frunze de laur,
  • 0,5 linguriță coriandru,
  • 0,5 linguriță porumb negru,
  • 2 linguri ceai negru cu frunze mari.

În timp ce marinada se fierbe, luați 1 ceapă împreună cu cojile, tăiați-o în 4-6 bucăți și înmuiați-o în marinadă.

Adăugați, de asemenea, câteva perechi de coajă de ceapă, care este spălată bine cu apă.

Aduceți marinada la fiert și mențineți o temperatură de fierbere lentă 5-10 minute.

Închideți capacul cu un capac și lăsați-l să se răcească la temperatura ambiantă. Înainte de a turna tulpina de pește.

Carcasele preparate sunt puse într-o capacitate adecvată, umple-le cu soluția de marinadă "de aur", astfel încât macroule să fie acoperită cu un strat de lichid, să închidă capacul. Am plasat un container cu pește în frigider pentru decapare timp de 2 zile.

Bonito murat reteta gustoasa cu piei de ceapa, care permite ca produsul sa arate foarte frumos, extract de soluție de decapare obsushivayut hârtie Polotenchik, tencuit cu un strat subțire de ulei vegetal, și servesc la tăierea în masă.

Peștele rămas poate fi depozitat în marinadă timp de 2-4 zile, fără marinadă - maxim 2 zile.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: