12 exerciții eficiente pentru a deveni mai creativi

12 exerciții eficiente pentru a deveni mai creativi
Aceste 12 exerciții vă vor ajuta să vă faceți mintea mai flexibilă și mai ascuțită. Aceste exerciții au scopul de a vă scoate din starea obișnuită a lucrurilor și de a le pune în situații care necesită soluții creative la probleme.







Scriitor american, Dorothy Brande. care este cunoscut pentru cărțile sale «Devenind scriitor» și «Wake Up și live» (în special interesant pentru cei care doresc să devină un scriitor), rezultând în cartea «Wake Up și live» 12 exerciții care vă vor ajuta să devină mai creativi.

În plus față de dezvoltarea creativității și flexibilității, exercițiile vă vor ajuta să deveniți mai fericiți. Probabil că toată lumea știe că noutatea și prezența alegerii contribuie la simțul fericirii unei persoane. Oamenii care se ridică de la rutină și încearcă lucruri noi și primesc senzații noi sunt mult mai fericiți decât cei care nu.

Insa Brande avertizeaza ca noutatea si alegerea pot aduce iritatii, pierderi, anxietate, dar acest lucru se datoreaza atmosferei de crestere care este necesara pentru fericire.







Iată 12 exerciții pentru a deveni mai creativi. Rețineți că au fost dezvoltate în 1936, astfel încât unele dintre ele ar trebui adaptate.

12 exerciții eficiente pentru a deveni mai creativi
Nu. 1. În fiecare zi petreceți o oră în tăcere, răspunzând doar la întrebările directe ale mediului dvs., fără a crea impresia că sunteți în stare proastă sau bolnavă. Încearcă să fii cât mai obișnuit posibil.

№ 2. În 30 de minute în fiecare zi încearcă să se gândească doar la un singur lucru. Puteți începe acest exercițiu de la cinci minute.

Nu. 3. Scrie o scrisoare fără a folosi pronume personale: Eu, a mea, eu.

Nu. 4. În fiecare zi timp de 15 minute, să zicem, fără a folosi pronumele eu, a mea, a mea, a mea.

5. Scrie o scrisoare într-un ton de succes sau calm. Căutați-vă realizările, pe care le puteți spune calm și sincer astăzi.

6. Opriți-vă la intrarea într-o cameră aglomerată și încercați să determinați dimensiunea acesteia.

7. Obțineți un nou prieten și încercați să vorbiți numai despre el, dar ca el să nu-și dea seama. Încercați să reveniți la orice întrebare, astfel încât interlocutorul să nu simtă că nu îi răspunde.

Nu. 8. Vorbiți numai dvs. și intereselor voastre, fără să vă lăudați, să vă plângeți, să nu vă plictisiți pe interlocutor.

9. În discursul dvs., înlocuiți fraza "Cred", "În realitate" cu alții.

10. Faceți un plan clar pentru 2 ore pe zi și urmați-l.

Nu. 12. Uneori setați o zi când veți răspunde "da" tuturor solicitărilor rezonabile.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: