10 Trucul supermarketurilor, despre care ar trebui să știți, bucătăria, argumentele și faptele

Ați vizitat vreodată un supermarket pentru lapte sau pâine și l-ați lăsat cu câteva pungi în mână? Cu siguranta da. Te-ai întrebat vreodată de ce se întâmplă asta?







Desigur, înainte de a ajunge să cumpere acest lucru sau acel lucru, merchandiseri (persoanele care sunt angajate în proiectare și de afișare de produse rafturi) a trebuit să-și petreacă o mulțime de cercetare și să ia în considerare astfel de lucruri ca înălțimea rafturi, locația de produs, etc. astfel încât să cheltuim mai mulți bani decât ne-am dorit inițial.

1. Locația contoarelor și dispunerea mărfurilor

Pentru a ilustra mai clar, să ne gândim, de ce laptele - produsul care este cel mai solicitat, se află mereu la capătul supermarketului? Și nu este că acolo sunt frigiderele, dar că vor să mergeți mai întâi de celelalte produse în căutarea laptelui. Interesat? Cred că da, deci să vedem ce alte moduri există modalități de a ne face să cheltuim mai mulți bani.

Pentru a nu fi neîntemeiat, am vizitat două supermarkete, care au decis să cumpere lapte. La început am trecut cartela cu ciocolată, baruri și acadele, cu pictograme luminoase ostentative de asteptare pentru a cheltui bani pe o gustare Superfood. Cu toate acestea, am depășit tentația și mi-am atins cu succes scopul. În al doilea lapte supermarket a apărut, de asemenea, la marginea civilizației, și la dreapta rafturile cu chips-uri, nuci, etc.

2. Lăsați fierul fără a lăsa caseta de bani

3. Mirosul de rulouri este cel mai bun început al zilei?

De asemenea, merită amintit faptul că parfumul are o influență enormă asupra comportamentului cumpărătorului. Îmi amintesc o frază dintr-un film în care un cuplu divorțat a încercat să-și vândă casa. Agentul imobiliar le-a dat sfaturi valoroase: casa este mai probabil să fie vândută dacă miroase de coacere sau de cafea, pentru a crea impresia de confort.

Renumita rețea de cafenele a experimentat, de asemenea, validitatea acestei remarci pe pielea lor. La un moment dat au început să vândă rola de scorțișoară. Mai târziu, a trebuit să le îndepărteze din meniul lor, deoarece mirosul de scorțișoară întrerupe mirosul de cafea, a cărui vânzare ca rezultat a scăzut semnificativ. Prin urmare, data viitoare când mergeți la supermarket și auziți aroma de coacere, fiți în gardă!

4. La sunetul unui flaut, un elefant își pierde voința ...

Muzica joacă, de asemenea, un rol important în încercarea de a "rotire" în cumpărarea. Data viitoare, când vă aflați în mall, închideți-vă ochii și ascultați. Veți auzi cu siguranță muzica melodioasă, care este, de asemenea, parte a strategiei. Sub această muzică, încetinesc subconstient pasul, oprim pentru mult timp în fața contoarelor și privim bunurile. Supermarketurile răstoarnă lovituri ușoare care îmbunătățesc starea de spirit, pentru a vă induce să faceți un "buy impuls", care nu a fost pe lista dvs.







10 Trucul supermarketurilor, despre care ar trebui să știți, bucătăria, argumentele și faptele

Buticurile redă muzică, care este destinată unui anumit segment de clienți, ceea ce le face să se simtă parte dintr-un anumit cerc. Dacă luăm exemple din practica mondială, exemplul este un cântec de Led Zeppelin «Ochi de tigru» (ochi de tigru), care este răsucit într-un magazin de sport.

5. Nu cumpărați un produs - cumpărați o soluție la o problemă

Merchandiserii aranjează în mod deliberat mărfurile astfel încât să puteți vedea cum pot fi aplicate. Du-te la Ikea și dintr-o dată te vei găsi cumpără un scaun. L-ați cumpărat după ce l-ați văzut în interior, imitând 100% mediul de acasă. Acest lucru este făcut pentru a crea o motivație pentru tine de a cumpăra, indiferent dacă utilizați acest scaun mai târziu sau nu.

6. Culoarea nebuniei

Pentru a forța să cumperi ceva inutil, mai întâi trebuie să te oprești. De aceea, oriunde puteți vedea afișaje color, insigne cu discount, carduri speciale etc. Toate acestea se fac in speranta ca vei fi atras de un produs si in cele din urma va fi in cosul tau. Ascultați sfatul: dacă vă place tipul de produs, de ce să nu veniți după el mai târziu? Nu va fugi.

7. Înălțimea contează

Ați observat vreodată că toate bunurile scumpe se găsesc pe raftul mijlociu al tejghelei, doar la înălțimea ochilor tăi? (acest lucru nu se aplică însă piețelor asiatice: datorită structurii specifice a ochilor, asiații acordă mai multă atenție rafturilor inferioare). Acest lucru este făcut pentru a vedea pentru prima dată cel mai scump produs. Următorul este calculul psihologiei, deci decizi că bunurile de pe rafturi care sunt mai mari sau mai mici, mai puțin calitative (deși, de obicei, nu este așa). Astăzi, însă, acest loc "sub soare" este câștigat de branduri "promovate", deoarece bunurile lor aduc mari profituri.

8. Două pentru prețul de unul

9. Dimensiunea, totusi, conteaza

Te-ai întrebat vreodată de ce mai puține coșuri în supermarketuri decât cărucioarele? Aceasta este o altă mișcare tactică - devine mai mult în coș! Dacă conducem o căruță jumătate goală, apoi pur și simplu la nivelul subconștientului, avem dorința să o umplem. Prin urmare, dacă nu doriți să intrați în magazin mult timp, încercați să răsturnați coșul. Astfel, veți ucide două păsări cu o singură piatră: salvați câteva mii și o geantă de cumpărături va fi mai ușoară.

10. Șapte ori să cânte, o dată cumpărat

Cele mai multe supermarketuri stabilesc contoare mici, oferind consumatorilor posibilitatea de a gusta un anumit produs. Sunt mereu uimit de numărul de persoane care cumpără bunuri numai pentru că se simt obligate sau foame. Amintiți-vă că nu datorați nimic nimănui și, pentru a evita achizițiile "foame", este mai bine să aveți o gustare înainte de a merge la magazin.

Acum, că știți cu toții despre trucurile supermarketurilor, verificați-vă dacă vă puteți economisi banii.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: