7 Obiceiuri parentale care împiedică copiii să devină lideri - 5 sfere

7 Obiceiuri parentale care împiedică copiii să devină lideri - 5 sfere

Astăzi sunt un scriitor și un antrenor de succes și de conducere, dar în trecut, când eram terapeut de familie, am avut câțiva ani de lucru cu cupluri, familii și copii. Datorită acestei experiențe, am asistat la o mare varietate de erori parentale.







Ca părinte, am dat seama de mult că, chiar și toată înțelepciunea și dragostea din lume, poate ajuta la evitarea metodelor inutile de educație care împiedică copiii noștri să prospere, să dobândească independența și să realizeze potențialul lor și să devină lideri.

De aceea am fost foarte bucuros să mă întâlnesc cu expertul în conducere dr. Tim Elmore și să aflu mai multe despre cum părinții moderni își strică copiii și îi împiedică să devină lideri.

Tim mi-a povestit despre cele 7 obiceiuri proaste ale părinților care îi împiedică pe copiii lor să devină lideri - propriile lor vieți și întreprinderi mondiale:

1. Nu permitem copiilor noștri să-și asume riscuri

7 Obiceiuri parentale care împiedică copiii să devină lideri - 5 sfere

Trăim într-o lume care ne avertizează de pericole la fiecare mișcare. Și facem tot posibilul pentru a ne proteja copiii. În cele din urmă, aceasta este treaba noastră. Le izolam de comportamente riscante sănătoase și acest lucru are efectul opus asupra lor.

Psihologii din Europa au descoperit că copiii care nu se joacă pe stradă și nu își cochează niciodată genunchii pe asfalt, dezvoltă nenumărate fobii. Copilul trebuie să cadă de câteva ori pentru a înțelege că este normal. Un adolescent trebuie să se despartă de un prieten sau de o prietena pentru a învăța să aprecieze maturitatea emoțională necesară pentru relațiile pe termen lung.

Dacă părinții exclud complet riscul din viața copiilor lor, foarte curând vom vedea aroganța și stima de sine scăzută în liderii noștri în creștere.

2. Vom ajunge prea repede la salvare

Generația modernă a tinerilor nu dezvoltă anumite abilități de viață pe care copiii le-au primit acum 30 de ani, deoarece adulții intervin tot timpul și rezolvă probleme pentru ei.

Când ajungem prea repede la salvare și abuzați de "ajutor", luăm de la copiii noștri oportunitatea de a învăța cum să navigăm în situații dificile și să rezolvăm problemele pe cont propriu.

O astfel de educație rata adesea principiul de bază al conducerii - abilitatea de a rezolva probleme fără asistență. Mai devreme sau mai târziu, copiii se obișnuiesc cu faptul că sunt salvați: "Dacă nu reușesc, adultul mă va ajuta și va corecta toate consecințele abaterii mele". În realitate, lumea funcționează complet diferit, iar acest lucru nu permite copiilor noștri să devină adulți competenți.

3. Suntem prea ușor să fim entuziasmați

7 Obiceiuri parentale care împiedică copiii să devină lideri - 5 sfere






Ideea importanței stimei de sine a început să fie discutată din zilele în care Baby-Boomers erau copii, însă a devenit înrădăcinată în sistemul școlar abia în anii 1980. Mergeți la orice joc din liga de baseball și veți vedea că toată lumea se află în jurul câștigătorilor.

Ideea că "ești întotdeauna un câștigător" face ca copiii noștri să se simtă speciali. Dar cercetările arată că această metodă are consecințe neașteptate. În timp, copiii înțeleg că numai tatăl și mama le consideră geniu. Și nimeni altcineva. Ei încep să se îndoiască de obiectivitatea părinților lor.

Acest sprijin momentan este plăcut, dar este departe de realitate. Când toți admirăm și ignorăm comportamentul rău, îi învățăm pe copii să înșele, să exagereze și să evite dificultățile vieții.

Părintele ar trebui să se întrebe întotdeauna: "Care este vina mea în această situație?" Și cereți iertare pentru greșeala dvs., explicând adevăratul motiv copilului în limba pe care o are la dispoziție. Copilul va ierta mereu și va învăța din orice greșeală.
Luula Viilma

4. Ne dăm de remușcări

Copilul tău nu ar trebui să te iubească în fiecare minut. Copiii pot supraviețui dezamăgirii, dar nu pot să facă față dacă le diluezi. Deci, nu vă fie frică să spuneți "nu" sau "nu acum". Lăsați-i să învețe să lupte pentru ceea ce apreciază și ce au cu adevărat nevoie.

Părinții își încurajează adesea copiii cu daruri. Este deosebit de dificil pentru cei care au mai mulți copii. Atunci când un copil reușește în ceva, se pare că este incorect să recompensăm doar unul. Acest lucru nu este realist. În plus, pierdem ocazia de a arăta copiilor că succesul depinde de acțiunile lor și de faptele bune.

Dar aveți grijă - nu învățați copiii că notele bune vor fi întotdeauna recompensate printr-o călătorie de cumpărături. Dacă îți construiești relațiile pe recompense materiale, copiii tăi nu vor experimenta nici motivație interioară, nici iubire necondiționată pentru tine.

5. Nu împărtășim greșelile noastre

7 Obiceiuri parentale care împiedică copiii să devină lideri - 5 sfere

Mai devreme sau mai târziu, adolescenții sănătoși vor dori să-și răspândească aripile și să experimenteze viața din propria lor experiență. Noi, ca adulți, trebuie să sprijinim această aspirație, dar asta nu înseamnă că nu le putem ajuta să găsească direcția cea bună.

Împărtășiți-le cu ei greșelile pe care le-ați făcut la vârsta lor, astfel încât să poată învăța să facă alegerea potrivită. Evitați "lecțiile" negative despre fumat, alcool, droguri etc.

Copiii ar trebui să fie pregătiți să facă față dezavantajelor și consecințelor propriilor decizii. Împărtășiți-i cu ei ceea ce ați simțit atunci când v-ați confruntat cu situații similare, ce a motivat acțiunile dvs. și ce lecții ați învățat din ea. Nu putem deveni singurii care ne influențează copiii, dar putem avea cel mai mare impact pozitiv.

6. Acceptăm intelectul, talentul și influența asupra maturității

Intelectul este adesea folosit ca măsură a maturității copilului. Ca rezultat, mulți părinți cred că un copil inteligent este gata pentru orice situație de viață. Nu e așa.

Unii sportivi profesioniști și vedetele de la Hollywood au un talent incredibil, dar se află încă în centrul scandalurilor publice. Chiar dacă copilul este dotat într-una din zonele vieții, aceasta nu înseamnă că el este bun la tot.

Cea mai bună modalitate de a face copiii bune este să-i facă fericiți.
Oscar Wilde

7. Nu practicăm ceea ce predicăm

Ca părinți, suntem obligați să slujim ca model al vieții pe care o dorim pentru copiii noștri, să îi ajutăm să-și dezvolte caracterul și să-i învețe să fie responsabili pentru cuvintele și acțiunile lor. Ca capul casei, puteți începe prin a spune mereu adevărul - "o minciună pentru mântuire" intră mereu la suprafață și distruge încet caracterul. Observați-vă în procesul de luare a unor decizii etice mici, pe care ceilalți le pot observa, pentru că și copiii dvs. le vor observa.

Dacă nu "tăiați colțurile", ei vor ști că și acest lucru nu este permis pentru ei. Arătați-le copiilor ce înseamnă să lucrați cu dăruire și cu plăcere. Căutați modalități de a face oamenii și locurile mai bune, iar copiii dvs. o vor observa și vor face același lucru.

Ai citit articolul? Primiți un cadou!

Trimiteți "27 de idei pentru o primă întâlnire" prin e-mail!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: