10 Lucruri care nu pot fi făcute pentru a face un copil - țara-mamă

10 Lucruri care nu pot fi făcute pentru a face un copil - țara-mamă
Fiecare părinte, indiferent dacă își aduce copilul doar câțiva ani sau o viață, își face multe concluzii și își stabilește anumite reguli de educație. Mulți consideră că este important și chiar obligatoriu în educația strictă a părinților și ascultarea din partea copilului ("Fă ce spui tu! Știu mai bine!"). Dar, pentru a forța un copil să facă niște lucruri, pur și simplu nu este posibil, dacă nu doriți să aveți un impact negativ asupra psihicului sau sănătății sale. Chiar dacă vi se pare că acționați pentru binele copilului, nu-l obligați să facă următoarele lucruri:







1. Să mint. Inclusiv lucrurile mici ("Spune-mi că nu sunt!"). Și nu numai pentru că nu e bine să minți deloc. Dacă copilul tău va trata minciunile ca fiind ceva obișnuit și va minți altora, mai devreme sau mai târziu, el te va minți și tu. Și nici nu o poți înțelege, pentru că jocul actorului cu experiență este perfecționat la perfecțiune.

2. Există, atunci când copilul nu este înfometat. Da, există norme conform cărora pediatrii recomandă hrănirea unui copil de o anumită vârstă. Dar aceste norme nu sunt atât de grozave cum pare pentru majoritatea mamelor care îi îngrijesc. Și trebuie să spun că toți copiii sunt diferiți unul de celălalt. Și chiar același copil la vârste diferite mănâncă diferit, apoi mai mult, apoi mai puțin binevoitor. Organismele noastre sunt concepute astfel încât să ne avertizeze când trebuie să mâncăm și când să bem. A învăța un copil să recunoască corect aceste semnale este sarcina părintelui care dorește să aibă un copil sănătos, și nu să o cheamă cu terci sau supă la orice preț.

3. Fii ceea ce copilul nu este. Dacă copilul dvs. este, să zicem, timid, atunci acceptați-l și acceptați-l așa. Nu-l face să fie (sau pare) ieșit, dacă prin natura nu-i place sau dacă copilul însuși nu suferă de timiditatea lui. Același lucru este valabil și pentru copiii hrăniți, agitați și zgomotoși. Da, este dificil cu ei, dar să fie ceea ce este natura lor. Și dați-i copilului să înțeleagă că îl iubești pentru cine este și nu pentru ideea lui cum ar trebui să fie.

4. Ne pare rău pentru motive necunoscute. Întotdeauna aud o mamă care strigă la locul de joacă: "Imi cer scuze imediat!". Și copilul ascultă ascultător, fără a avea cea mai mică idee despre ce scuză și cine are nevoie. Apologia devine doar un ritual obligatoriu, dar incomprehensibil, care nu poartă în sine nici bunătate, nici tact, nici regret. De aceea, înainte de a cere scuze, faceți probleme să explicați cel puțin copilului, pentru care trebuie să-și ceară scuze.

5. Salutați străinii. Luați dulciuri, jucării sau bani de la ei. Nu știu, poate că e doar paranoia mea, dar nu-mi place când copiii încep să creeze într-o conversație sinceră oameni absolut nefamiliari sau să-i trateze cu dulciuri. Prin urmare, regula de Little Red Riding Hood: "Nu vorbi cu străini!" Am vaccinare un copil de la începutul copilăriei.

6. Fii prieten cu cineva care nu-i place. Chiar dacă sunteți cei mai buni prieteni sau împreună faceți cumpărături cu mama altui copil, aceasta nu înseamnă că propriul copil ar trebui să fie, de asemenea, prieteni cu această familie. Și pentru a îndura când este tachinat, rupe jucăriile sau își trage părul doar pentru că nu vrei să te lupți cu mama abuzorului. Fiți prieteni, mergeți la cumpărături împreună și mergeți la filme, beți ceai împreună și lăsați copilul să fie prieten cu cel cu care dorește.

7. Modificați brusc obiceiurile voastre. Nu contează dacă este vorba de a renunța la o sticlă, de a dormi într-un pat separat sau de a opri sugerea unui sfârc. Pentru a se schimba, bebelușul trebuie să "se coacă". Tranzițiile de la vechi la nou ar trebui să fie netede și graduale.

9. Petreceți noaptea în care este inconfortabil. Când eram mic, am urât să pot petrece noaptea cu bunica, în ciuda tuturor dragostei mele pentru ea. După o jumătate de oră, am vrut cu disperare să mă duc acasă, patul părea incomod, situația era neobișnuită, chiar mă dezgusta să folosesc baia altcuiva. M-am simțit inutil și abandonat de toată lumea. Dacă copilul dvs. simte sentimente similare, atunci nu-l obligați să petreacă noaptea într-un loc necunoscut. Desigur, părinții trebuie doar să aibă o seară liberă la dispoziție, dar, în loc să trimită un copil, este mai bine să cereți unei bunicii sau unei alte persoane adulte să petreacă noaptea în casă.

10. Faceți ceea ce fac prost. Nu vă îndemn să educe oamenii, arunca în sus mâinile lor la cea mai mică eșec, dar în cazul în care copilul dumneavoastră după luni de pregătire încă nu poate sta în mod constant pe patine, și chiar urăște procesul, ar putea fi în valoare de a înlocui patinaj pe gherghef. indiferent de modul în care doriți să fiți mama unui campion mondial de skater. Eșecurile nesfârșite vor aduce un rău în copil. Dimpotrivă, cel mai mic succes îl va inspira în fapte și muncă grea. Este mai bine să fii un bun jucător de handbal decât un jucător rău, chiar dacă cel de-al doilea sport este mult mai prestigios decât primul. Lăsați copilul să facă propria alegere.







În orice caz, amintiți-vă că copilul dvs. nu este numai copilul vostru, ci și o persoană mică independentă. Mai devreme un copil învață să ia decizii, cu atât mai devreme el va învăța să fie responsabil pentru acțiunile sale.

Fiecare părinte. face multe concluzii. Toate acestea sunt bune și corecte dacă lumea ar fi împărțită în mod clar în alb-negru. Dar, de cele mai multe ori lucrurile sunt mult mai complicate

copii activi, agili, zgomotoși. Da, pentru a le este dificil, dar să-i fie de așa natură, ceea ce este natura lor Dacă aveți timp pentru a prinde linia de demarcație dintre zgomot și aroganță, maniere proaste și mobilitate, activitate și incapacitatea de a se concentra. Adesea, aceste calități, neglijate, se revarsă în greu pentru a se recupera mai târziu și se pot interfera cu trăirea și dezvoltarea deficiențelor copilului.

Eșecurile nesfârșite vor aduce un rău în copil. Fa ce fac ei prost. Permite copilului de a alege pentru a studia, de a face ceva cu adevărat bine și greu de greu nu este ușor, chiar și pentru cei mai înzestrați, și pentru normal sau nu foarte capabil necesită abilitatea de a te face face ceva prin forță. Nu este ușor pentru adulți și un copil, și cu atât mai mult dacă tyazhelo.I da „pentru a face o alegere,“ copilul cu siguranta va face o alegere în favoarea ședinței în spatele unui calculator și cu degetul în nas (cu rare excepții) .Osbenno toate acestea este caracteristic timpul nostru - copiii motivați acum, suma minimă (toată lumea se plânge de acest lucru). Și tocmai pentru că această tendință nu este de a forța, pentru a permite să facă o alegere. În plus, pentru a ridica un complex om „Udacnik“, trebuie mai întâi sooooo mult de lucru (puțini cei care fac în mod spontan -. În principal provoca partea de sus și necesită părinți, profesori, antrenori) .Vsem cunoscut, de exemplu, că în balet - mushtra.Prezhde teribil decât un copil care ceva va începe să funcționeze, trebuie să muncească din greu timp de ore în fiecare zi, stau pe dietah.Krome plus, este o durere fizică constantă. Dar dansatori mici (chiar și nu a reușit), de obicei, cresc foarte curajos și hotărât persoană cred că (care nu vrea aceste calități pentru copii?) -. Doar pentru că au fost forțați să facă ceea ce nu funcționează. motivat de faptul că, dacă nu-l primești, trebuie să-l faci prin eforturi să-l primești, să nu renunți.

Înainte ca copilul să înceapă cel puțin ceva, trebuie să muncești din greu pentru multe ore în fiecare zi

Fiecare părinte. face multe concluzii. Toate acestea sunt bune și corecte dacă lumea ar fi împărțită în mod clar în alb-negru. Dar, de cele mai multe ori lucrurile sunt mult mai complicate

copii activi, agili, zgomotoși. Da, pentru a le este dificil, dar să-i fie de așa natură, ceea ce este natura lor Dacă aveți timp pentru a prinde linia de demarcație dintre zgomot și aroganță, maniere proaste și mobilitate, activitate și incapacitatea de a se concentra. Adesea, aceste calități, neglijate, se revarsă în greu pentru a se recupera mai târziu și se pot interfera cu trăirea și dezvoltarea deficiențelor copilului.

Eșecurile nesfârșite vor aduce un rău în copil. Fa ce fac ei prost. Permite copilului de a alege pentru a studia, de a face ceva cu adevărat bine și greu de greu nu este ușor, chiar și pentru cei mai înzestrați, și pentru normal sau nu foarte capabil necesită abilitatea de a te face face ceva prin forță. Nu este ușor pentru adulți și un copil, și cu atât mai mult dacă tyazhelo.I da „pentru a face o alegere,“ copilul cu siguranta va face o alegere în favoarea ședinței în spatele unui calculator și cu degetul în nas (cu rare excepții) .Osbenno toate acestea este caracteristic timpul nostru - copiii motivați acum, suma minimă (toată lumea se plânge de acest lucru). Și tocmai pentru că această tendință nu este de a forța, pentru a permite să facă o alegere. În plus, pentru a ridica un complex om „Udacnik“, trebuie mai întâi sooooo mult de lucru (puțini cei care fac în mod spontan -. În principal provoca partea de sus și necesită părinți, profesori, antrenori) .Vsem cunoscut, de exemplu, că în balet - teribil mushtra.Prezhde copilul cel puțin ceva va începe să lucreze, trebuie să lucreze din greu pentru mai multe ore în fiecare zi, stau pe diete În plus, este o durere fizică constantă. Dar dansatori mici (chiar și nu a reușit), de obicei, cresc foarte curajos și hotărât persoană cred că (care nu vrea aceste calități pentru copii?) -. Doar pentru că au fost forțați să facă ceea ce nu funcționează. motivat de faptul că, dacă nu-l primești, trebuie să-l faci prin eforturi să-l primești, să nu renunți.

Foarte sensibil! BRAVO!

Așteaptă acolo, unde e inconfortabil

nu-l obligați să petreacă noaptea într-un loc necunoscut.
Fiul prietenului meu a fost de 17 ani prima dată în viața mea a plecat în vacanța de vară fără părinți - era un tânăr lager.Usloviya au existat în dvore.Lager a fost de 600 km distanță de tatăl doma.Tak lui cu o săptămână mai târziu, a trebuit să merg pentru fiul ei, adică. a. el nu a putut crăpa în această tabără (îmi pare rău) Nedelyu omul nu a mers la toaletă, au început problemele etc. Desigur, armata din această familie cu siguranță nu a mers deloc. în mod natural pentru bani.
Cred că copilul ar trebui să fie pregătit din copilărie pentru a trăi, la o eventuală schimbare a condițiilor sale, în caz contrar el va deveni fascist și fricos, neadaptat, acolo este inconfortabil, aici este neobișnuit.

De asemenea, pentru copilărie - pentru a obișnui "cu dificultățile vieții"! Este mai precis să le introducem, atât în ​​teorie, cât și în practică! câteva exemple în situația obișnuită și explicația de la omul natal cum să acționeze în această situație, atunci mult mai ușor. Eu îi spun copiii, care sunt protejați peste tot și indiferent de vârstă de plantele de interior.

Așteaptă acolo, unde e inconfortabil

nu-l obligați să petreacă noaptea într-un loc necunoscut.
Fiul prietenului meu a fost de 17 ani prima dată în viața mea a plecat în vacanța de vară fără părinți - era un tânăr lager.Usloviya au existat în dvore.Lager a fost de 600 km distanță de tatăl doma.Tak lui cu o săptămână mai târziu, a trebuit să merg pentru fiul ei, adică. a. el nu a putut crăpa în această tabără (îmi pare rău) Nedelyu omul nu a mers la toaletă, au început problemele etc. Desigur, armata din această familie cu siguranță nu a mers deloc. în mod natural pentru bani.
Cred că copilul ar trebui să fie pregătit din copilărie pentru a trăi, la o eventuală schimbare a condițiilor sale, în caz contrar el va deveni fascist și fricos, neadaptat, acolo este inconfortabil, aici este neobișnuit.

Sunt de acord cu tine! Am doi fii. Și pot dormi unde și cum vă place. Dacă o persoană dorește să doarmă, doarme! Acest lucru mi-a fost învățat de soțul meu, care la un moment dat știa toate farmecele armatei. Când ea însăși și cei doi copii nu au dormit cronic, ea a învățat să adoarmă chiar și în timp ce stătea cu copilul în brațe.
Chiar nu știm ce ne așteaptă copiii noștri. Ei ar trebui să-și poată crea condiții confortabile: să-și spele rufele, să facă patul. Trebuie să fie pregătit atât pentru foame, cât și pentru frig. Este clar că părinții doresc cele mai bune pentru copiii lor. Dar nu aș vrea ca fiul meu să sufere în armată dintr-o masă fără gust sau dintr-o saltea tare. Și dacă trebuie să dormi într-un șanț, pe un teren umed. Și din această viață va depinde? Nu poți crește un sissy! Pentru propria lor fericire. La urma urmei, cât de sănătos va fi pentru un copil crescut, cu ușurință și cu un zâmbet, să depășească toate dificultățile atunci când alții strigă din cauza unui cui spart sau a unui borsch sărman.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: