40 de mii pe lună, ca de la un tufiș, mesaje de la oraș

Fotografie de pe site: petu.ru

Cum suntem agățați în magazine - blogul lui Andrey Popkov.

O persoană se urcă în portofel, ia 50 sau 100 de ruble de acolo, cine o va permite? Nimeni. Dar în magazine le permitem vânzătorilor să urce în buzunarele și portofelele noastre. Zilnic și de câteva ori.







Toată lumea știe ce este atârnat pe piață. La ultimul târg de duminică pentru atleți, am fost cântărit atunci când cumpăr merele pentru 200 de grame. Foarte adesea obdeshivayut vânzătorii de roșii, castraveți, nuci, mai puțin frecvent - carne. Distrugeți cumpărătorii nu sunt toți vânzătorii, ci mulți.

Dar magazinul? Cum pot? Se pare că poți.

O jumătate de milion pe an

Salesian Tatyana în "Ariante" a returnat 9 ruble, pe care le-am agățat. La început am crezut că incidentul a fost epuizat, dar apoi am adăugat câteva cifre în mintea mea. Calculând o oră pentru 10-15 clienți, doamna Tatiana își pune buzunarul în buzunar ... Pentru schimbare se scrie o mie sau chiar două. Și dacă cumpărătorul este un băiat beat sau o bunică prost văzută, un pensionar sau adolescenți, atunci toate cele trei mii. Tatyana funcționează la termen de șapte în șapte zile, timp de douăzeci de zile lucrătoare pe o greutate pe care o "face" de 30-40 de mii pe lună. Într-un an - 500 mii! Timp de patru ani - primim costul unui apartament cu două camere.

40 de mii pe lună, ca de la un tufiș, mesaje de la oraș

Fotografii de la www.skyscrapercity.com

Una dintre cele mai recente cazuri penale de deturnare de fonduri, considerate Pervouralsk Tribunalului Municipiului, a fost în raport cu capul de farmacie „medicul dumneavoastră“ pe Herzen, 14 Dragoste Khatmullina. Timp de patru ani, ea a însușit din sumele de numerar registru mici: înregistrați-vă de pe computer, prin conectare și parola în programul 1C, care este realizat de contabilitate și a creat fictive ordinele de decontare în numerar. În total, Khatmullina a însușit "pe ruble" 4 milioane 57 mii 657 ruble. Înlăturarea, vânzătorul de la "Ariant" pentru aceeași perioadă poate aloca aceeași sumă, dacă nu mai mult. E ușor.

După ce am dublat două, am făcut o notă în cartea de plângeri a magazinului și am sunat linia fierbinte a rețelei Ariant. Aceasta este o indicație, vânzătorul Tatyana a întrebat foarte mult în cartea plângerilor să nu scrie.







Nu miroase

A doua întrebare se întreba: cum m-au cântărit?

Sunt o persoană naivă!

Anterior, odihnindu-se în fostele republici sovietice destră- Uniunii Sovietice, în aceeași Abhazia ospitalier, am observat că am fost piețele cu atenție și asigurați-vă că pentru a da greutate de lumină, la un raport de unu la cinci, de exemplu, 200 de grame la un kilogram. În același timp, toate au avut cântare electronice, care „nu mint“. Da, oamenii care stau în spatele greutăților mințesc. Dar vânzătorii de la Urali nu sunt așa!

La fel. Doar ... nu miroase.

Secretul setului de caroserie pe scări electronice mi-a fost dezvăluit de către vânzătorul Tatyana. "Am cântărit cârnații înaintea ta, nu ai înlăturat greutatea recipientului", a explicat ea. Pe cântare electronice nu este nevoie să atașați greutățile, ca pe mecanice, pentru a facilita greutatea ... Două cuvinte magice: "greutate proprie" - și ai fost jefuit pentru 10, 50, 100 ruble.

Ce ar trebui să fac?

Răspuns: verificați cântărirea. Ar trebui să fie în fiecare magazin. La întrebarea mea: "Unde este balanța ta de cântărire?", Vânzătorul Tatyana din magazinul "Ariant" a răspuns că nu există un echilibru. Apoi, am fost într-o surpriză neplăcută. Nu avem cântare în multe pervorale, nu în magazine - în supermarketuri!

Iată câteva răspunsuri de la vânzătorii rețelelor majore: "Nu există un echilibru și nu a existat. Există picioare în picioare, pot pe ele, dacă lucrează ... Cartea plângerilor? Dacă vrei, scrie. Sau: "Verificați cântărirea? Poți să cântărești bunurile la următoarea box-office. La următorul birou de bilete. Ce mai faci?

După cum se spune, nu există fum fără foc. În supermarketuri, cumpărătorii sunt, de asemenea, închise.

Cu cântare de control figurat, și ce să faci cu vânzătorii impure?

- Dacă sunteți cântărit, vă rugăm să aplicați la poliție, - spune Natalya Dyakonoshvili.

Metode de înșelăciune pe scări electronice:

Vânzătorul pune pe tava produsele selectate (dacă anumite legume sau fructe), el, pe de altă parte (nu puteți vedea) o mișcare iute de mână betisoarelor de mână lipit pe baza scalelor platformei. Astfel, greutatea crește. După îndepărtarea acestor produse aceeași bandă de circulație de mână iute de mână este îndepărtată.

Pe cântare, puteți seta greutatea proprie, iar atunci când cântăriți mărfurile pe tăvi, va exista doar o plasă. Furnizorii înlocuiesc o placă sau carton pe partea lor, ca și cum ați ridica o mână mică de greutăți și așezați containerul. Stau și așteaptă victima. La cântărirea mărfurilor, doar prin mișcarea ușoară, se îndepărtează placa și, în mod automat, la greutatea mărfurilor, se adaugă greutatea containerului presetat. Puteți afla hype dacă vă uitați doar la greutate atunci când produsul este scos din ceașcă, dar, de obicei, vânzătorul foarte repede zeroreste greutatea și în cazul în care cumpărătorul nu este, în principiu, familiarizați cu specificul de cântare, este dificil de a urmări.

Ruși „meseriași“ pe anumite tipuri de cântare electronice de partea forate gaura, este atașat la acesta printr-o sarcină fir și timpul de cântărire sa cuplat la platforma, iar atunci când sunt scoase mărfurile, apoi a pus pe raft în așa fel încât să nu provoace tensiunea firului și creșterea în greutate. Toate acestea se fac de asemenea de către vânzător și cumpărătorul nu observă. Este foarte dificil să demascați. Nu veți cere vânzătorului să vă arate balanța pentru inspecție, iar firul se va îndepărta cu ușurință în caz de agitație!

Pe cântare este pus un set de corp în avans, deci +10, +15 grame. Apoi, cântarele sunt transferate în modul bunuri bucăți. Iar când cumpărătorul este potrivit, mai întâi mărfurile sunt plasate pe cântare și apoi cântarele sunt transferate în poziția normală. După evaluarea mărfurilor, în timp ce cumpărătorul scoate bunurile din sac, rapid, cântarul se traduce din nou într-un mod bucăți.

În toate cazurile, există o singură cale de ieșire: cântărirea!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: