13 sfaturi despre cum să vă ușurați soarta cu zboruri grele, notele călătorului

Sunt convins: atâta timp cât corpul este tânăr și există o stare de spirit, trebuie să vă permiteți câteva lucruri nebune pe care niciodată nu le veți putea repeta, să zicem, în 70 de ani. La urma urmei, ceea ce corpul tau se poate muta la 20, nu se va repeta in 30, iar ceea ce poate fi in 30 de ani, va fi inaccesibil in 50 de ani.







13 sfaturi despre cum să vă ușurați soarta cu zboruri grele, notele călătorului

La una dintre ultimele sale acte nebun am atribui ultima noastră excursie cu soțul ei din Ucraina în Zanzibar care tranzitează prin Dubai și Dar es Salaam. și nu pentru o lună, dar numai pentru o săptămână. Din cele 11 zile ale excursiei a luat drumul de 4 zile - un total de șase zboruri și două muta pe termen lung, schimbarea a celor două emisfere și trei zone climatice de două ori pe călătorie, trei nopți fără somn și schimbarea temperaturii pe zi, de la -10 grade Celsius la +38. Dar, în această călătorie am primit impresii atât de vii, inclusiv pe drum, a meritat!

Și acum, luând în considerare experiența, vă voi spune cum să minimalizați povara asupra corpului cu astfel de călătorii nebunești.

Sfat # 1: pregătiți-vă mental

Primul zbor lung este adesea atât de dificil, pentru că nu înțelegem clar ce este. Amintiți-vă de primul meu zbor lung Kiev-Bangkok acum trei ani, sunt îngrozit de cât de mult a fost plictisitor. Și toate pentru motivul că nu eram nici moral, nici fizic pregătiți pentru asta. Drept rezultat, 11 ore în avion au devenit un adevărat iad, în care nu puteți adormi, în ciuda faptului că până în această zi a fost fără somn, iar corpul este îngrădit de imposibilitatea de a găsi o poziție confortabilă, pentru că pur și simplu nu există. Dar după această călătorie, fiecare nou zbor a fost purtat mult mai ușor decât cel precedent. Deci totul nu depinde de complexitatea zborului, ci de pregătirea pentru asta.

Sfat # 2: nu luați multe lucruri

În nici un caz! Și oricum, de ce aveți nevoie de ele? În mod ideal - aceasta este dacă reușiți să puneți totul într-un bagaj de mână. Câteva kilograme - acest lucru este suficient pentru o călătorie de o săptămână sau două. Nu mă credeți? Am plecat de la geroase Kiev mai întâi la Dubai, apoi în Tanzania cu doar bagaje de mână. La care, îmi amintesc, puteți adăuga mai mult la cameră și la laptop.

Pentru a satisface două pungi, aveți nevoie de:

- reduceți la minimum garderoba pentru femei







- dați haine calde în camera de depozitare a aeroportului înainte de plecare, dacă zburați într-o țară caldă și acasă este rece.

Sfat # 3: adu-ți divertismentul cu tine

Sfat # 4: Alege haine confortabile

Jos cu sutiene și pantofi agitați! Schimbați hainele la aeroportul de plecare deja sub vreme la punctul de sosire, dar puțin mai cald. Puțin mai cald pentru că puteți îngheța la aeroport. Crede-mă, dacă zburați în biciclete preferate sau blugi, tricouri și adidași, acest lucru va fi un ajutor excelent în călătorie. Nu vă recomandăm să vă puneți picioarele în picioare sau ceva de genul asta, pentru că siguranța este mai întâi. Dacă se întâmplă ceva, dacă trebuie să evacuați dintr-un avion, va fi foarte dificil să se întâmple.

Sfat # 5: dormiți ori de câte ori este posibil

Greșeala la primul nostru zbor lung a fost că am încercat să dormim doar noaptea într-o călătorie înainte de zborul propriu-zis, dar acolo nu era posibil să dormi suficient și nu am putut să adormim nici în avion. Deși mai erau multe momente în pauze, când ai putea să-ți dai un pui de somn. Acum am avut probleme să dorm în orice moment convenabil: în timpul transferului la aeroport cu autobuzul sau cu taxiul, în sala de așteptare și așa mai departe. Toate aceste minute somnoroase acumulate se vor achita cu amabilitate. Dacă vă este frică de siguranța dvs., puteți dormi la ceas.

Sfat # 6: faceți exerciții

Zborul lung este caracterizat prin faptul că oamenii sunt corpul amorțit. Pentru a minimiza această condiție, asigurați-vă că faceți exercițiile. Singura cerință este ca ele să nu fie cele de amplitudine, pentru a nu interfera cu vecinii. Acestea sunt simple rotiri și rotație a capului, rotația umerilor, frământarea picioarelor, răsuciri ușoare și trunchiuri. Și nu uitați de oportunitatea de a vă plimba în salon.

Sfat # 7: Luați medicamentul

Dacă medicamentele vă pot facilita mișcarea, asigurați-vă că le luați la bord, acest lucru nu este interzis. De exemplu, puteți lua pastile de la boală de mișcare, sedative, somnifere, medicamente din bolile cronice.

Sfat # 8: Nu beți alcool

Contrar practicii multor oameni de a folosi înainte și în timpul zborului, vreau să descurajez. Dacă nu ați mai făcut acest lucru înainte, nu veți putea anticipa modul în care corpul dvs. va reacționa la grade la altitudine. Este mai bine să luați ceva gustos cu tine, care vă poate plăcea: dulciuri, chipsuri (deși este dăunător, dar uneori puteți), nuci, ciocolată și multe altele.

Sfat # 9: adu-ți o pernă cu tine

Foarte ușor să zbori orice "gadget" convenabil, cum ar fi o pernă pentru avion, dopuri pentru urechi și căptușeala ochilor să doarmă. Toate acestea vă vor ajuta să adormiți la bord și să nu auziți nici măcar bebelușul.

Sfat # 10: faceți un plan

Sfat # 11: cere ajutor

Dacă sa întâmplat ceva și nu puteți afla unde să mergeți și ce să faceți, nu ezitați să contactați personalul aeroportului. Ei sunt aici pentru a ajuta pasagerii. De regulă, toate problemele pot fi rezolvate. De exemplu, dacă zburați prin Dubai și aveți nu numai bagaje de mână, puteți avea încredere să o luați și să aduceți o companie specială în zona de tranzit. De asemenea, la aeroport există și alte servicii convenabile.

Sfat # 12: Utilizați dopajul autorizat

Vrei deja să dormi și înainte de toată noaptea și înțelegi că nu poți dormi, pentru că nu vor exista condiții bune? Acest lucru se poate întâmpla, de exemplu, în timpul tranzitului, cu o întrerupere a zborurilor în câteva ore. Du-te la o cafenea și să-ți comandi cafea tare, da mai mult sau ciocolată. Odată, pe două pahare uriașe din aceste băuturi minunate, ne-am ținut fără somn toată noaptea la aeroportul din Dubai.

Sfat # 13: Acordați-vă pozitiv

Dacă vă îndreptați asupra faptului că toate momentele din călătorie, chiar și cele pe care nu le-ați planificat și nu le-ați dorit, fac parte dintr-o mare aventură, le veți percepe calm și nu vă vor umple călătoria.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: