771 Noi atitudini pozitive în locul temerilor vechi

Nimeni nu poate fi înțelept pe un stomac gol.
George Elliott

Oricum, toți ne temem mai mult de câteva lucruri: sărăcia, boala, critica, singurătatea, frustrarea în viața personală, moartea.







Toate celelalte temeri sunt derivate din aceste elemente de bază. Indiferent de ce vă este frică de acest moment, metodele de combatere a acestor dușmani ai păcii noastre sunt universale.

Iată câteva atitudini psihologice pozitive și reguli interne care vă vor ajuta să scăpați de captivitatea temerilor și să vă reconstruiți într-un mod nou.

1. "Sunt o persoană foarte puternică, eu cred în mine, pot face totul!"

Această configurare este cel mai bun antidot de teamă. Totuși, nu depășiți prea mult barul. Uneori oamenii au un sentiment de anxietate și anticiparea problemelor asociate cu un sistem de valori false, cu exigențe umflate asupra lor, care adesea nu sunt justificate. Prin urmare, toate punctele lor vitale.

2. "Frica este un program fals care ma impiedica sa fiu eu - puternic si de succes".

Dacă vă respectați cu atenție, asigurați-vă că vă amintiți când și din ce motiv a luat naștere.

Spune-te: situația care ma speriat a trecut, sa dizolvat. Apoi am fost neajutorat și nu am putut rezista.

Acum sunt puternic și nu trebuie să trag această emoție în prezent. Imaginați-vă că aruncați o amintire traumatică dureroasă asupra voastră ca gunoi inutil și învechit.

Vizualizați imaginea. Poate că este vorba de un sacou absurd al unui stil de modă veche? Sau un recorder imens casetofon? Uitați-vă la el cu un zâmbet și, fără regret, aruncați-l în dump pe povestea ta personală.

3. "Nu voi permite ca viața mea să fie otrăvită de o anxietate vagă și de o anxietate nerezonabilă".

Formulați cât mai clar posibil ceea ce vă temeți și de ce. Evitați anxietatea, subliniați contururile sale de estompare. Este mult mai ușor să lupți cu un dușman clar decât cu unul ascuns.

4. "Nu sunt perfect și am dreptul să fac o greșeală!"

Nu te mai tortura cu samoedstvom pentru fiecare eșec. La tine ceva este imposibil? Ce nenorocire! Este doar o chestiune de timp. Nu te certa.

Convingeți-vă că este doar un eșec temporar, că veți atinge cu siguranță obiectivul. Nu vă concentrați pe alții asupra greșelilor.

5. "Frica mea este un lucru foarte amuzant!"

Râsete, un simț al umorului - cea mai mare armă în lupta împotriva complexelor și temerilor. Hiperbolizați și caricațiți frica din mintea voastră.

Aduceți mentale reacția "Akakia" până la punctul de absurditate. Râde la el - și, cât mai tare și în modul cel mai nebun posibil.

Râsul relaxează mușchii feței și corpului, crește fluxul de sânge către creier și ventilația plămânilor și afectează foarte favorabil activitatea intestinului. Și aceasta este o practică extrem de eliberatoare pentru psihic.

6. În mod constant "buruieni" gândurile și temerile, le schimbați de la un semn minus la un plus.

De exemplu, dacă vă este frică să nu faceți față unei sarcini importante pentru dvs., spuneți-vă cu încredere: "O voi face neapărat! Eu o pot face, pentru că eu cred în puterea mea! "

La urma urmei, mintea ta subconstienta nu-i pasa ce ordine trebuie sa faca. Aceasta este o sferă extrem de executivă a personalității voastre. După cum spui, va face.

7. Evitați să discutați cu persoane care vă intimidă permanent sau împărtășiți temerile lor.







8. Relaxați-vă mai des, nu numai în timpul exercițiilor meditative practice, ci și în dinamică, în viața de zi cu zi.

Realizați: temerile de somn nu se ascund numai în mintea și în memoria emoțională. De asemenea, organismul dvs. stochează experiențe neplăcute sub formă de cleme și blocuri musculare. De aceea sunt atât de tenace.

Scopul dvs. - de a scăpa conștient de cleme musculare cu ajutorul relaxării profunde.

Păstrați blocurile dvs. sub control tot timpul și relaxați-le, realizând un sentiment de ușurință și libertate în organism. Energia trebuie să curgă liber în tot corpul!

9. Pregătirea pentru o conversație serioasă, mental în detaliu, pierde situația viitoare.

Să presupunem că trebuie să aflați relația cu șeful sau cu un iubit și sunteți nervos în legătură cu acest lucru. În imagini și detalii, imaginați-vă că evenimentele se vor dezvolta în funcție de scenariul dvs.

Iar când are loc conversația, se comportă ca și cum ați trecut "deja" un moment tensionat și acum sunteți absolut liniștiți. Rețineți: pentru subconștient nu există nici cea mai mică diferență între evenimentul evenimentului imaginar și cel real.

10. "Îmi place starea de risc: riscul mă transformă, mă face să simt gustul vieții mai brusc".

De acum înainte, nu te lăsa niciodată înfricoșată! Luați-l în consilieri - veți fi sortiți gustului veșnic al amărăciunii și al dezamăgirii în voi înșivă.

Excesul de precauție este o teamă ascunsă de eșec. Nu învățați să riscați - nu știți niciodată gustul victoriei. Nu vă fie frică să vă încurcați cu umflături.

11. În cazul în care teama că paralizează activitățile de afaceri, ferm lipite de tine și nu vrea să plece, se dilueaza cu o emoție mai puternică.

Imaginați-vă pericolele mai grave pe care le-ați reușit să le evitați - o boală incurabilă, un incendiu, un accident de mașină, o pierdere a celor dragi sau chiar moarte.

Pe fondul unor șocuri puternice și arderea ta frica fals patetic numit Akaki Stasik sau rapid își pierd puterea lor și se topesc în ochii tăi. Picioarele lovesc.

12. Utilizați o metodă extrem de eficientă de combatere a fricii numită "intenție paradoxală".

Principiul său se bazează pe regularitatea cunoscută în psihologie: subconștientul nu poate fi obligat să facă ceva direct.

În cazul fricii cronice puternice, se poate întâmpla în felul acesta: vă ordonați să nu vă fie frică, iar acest lucru doar împinge frica înăuntru. Subconștientul reacționează la o ordine directă în sens invers. Vrei să scapi de teamă?

Du-te să-l întâlnești - să-ți fie frică! Creșteți conștient frica. Veți vedea că acest lucru nu este atât de ușor.

Mecanismul este acesta: prin schimbarea deliberată a caracteristicilor fricii, veți avea acces la codul său secret și veți începe să o controlați.

Și dacă vă puteți mări frica de puterea conștiinței voastre, atunci puteți să o reduceți, să o aduceți la nimic. Cu cât încerci mai mult să te forțezi cu teribilitate, să te temi de ceva, cu atât mai puțină este experiența reală!

13. Imaginați-vă că toate cele mai grave lucruri de care vă temeți așa de mult s-au întâmplat deja.

Spune-te: "Ei bine, să presupunem". Și fă-te în detaliu să supraviețuiești întregului lanț de imagini înfricoșătoare. V-ati imaginat? Uita-te la tine.

Trăiți această situație, indiferent cât de dureros sunteți. Și apoi relaxați-vă, ușurați tensiunea și cu toată energia voastră încercați să vă îmbunătățiți mental poziția. Nu vă panicați!

La urma urmei, este doar o ficțiune, o fantezie, o piesă interioară.

Dar jucați-o în conformitate cu regulile realității. Ei bine, cum? Neplăcut, desigur, dar nu este sfârșitul lumii, nu-i așa?

Soarele strălucește, păsările cântă, cei dragi sunt cu tine. Și aveți un viitor strălucitor înaintea voastră.

Și pozițiile tale au devenit mai puternice: acum vei ști ce să faci dacă se întâmplă problema!

Acum ești complet înarmat. Pentru că aveți o experiență neprețuită de a ieși dintr-o situație înspăimântătoare.

Poate părea, având în vedere metodele psihologice de a scăpa de frica destinate în principal utilizării unei persoane în ansamblul său și de afaceri la subiect, bogăție, succes, nu au nici o relație.

Au și cum. Am descris majoritatea practicilor psihologice practicate și testat modul în care sunt eficiente doar pe lucrul cu activi lyudmi- oameni de afaceri, manageri, supervizori.

De îndată ce au simțit mai puțin teama de viitor și au început să participe mai activ la angajamentele lor, situația sa schimbat radical.

Voi spune mai mult - dimensiunea stării unei persoane depinde în mod direct de gradul de teamă și încredere în sine.

Eu personal nu am întâlnit un singur lider major, un om de afaceri, un laș milionar.

Mai mult decât atât, această neînfricare a multor dintre ei este destul de vecini cu precauție rezonabilă. Unul nu a interferat unul cu altul.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: