6 adevăruri crude care te vor face mai buni

Dlinnopost
P.S.S. îmi pare rău că nu este doar o altă carte de benzi desenate, dialog fals, țâțe sau o coteyka. Îmi pare rău că asta nu-ți place atât de mult.

1. Lumea nu are grijă decât de ceea ce poate obține de la tine






Să presupunem că persoana pe care o iubiți cel mai mult în lume tocmai a împușcat. El se află pe stradă, sângerând și țipând. Un tip vine și vă spune: "Înapoi." El examinează rana iubitului tău și scoate un briceag, care intenționează să opereze direct pe stradă.
Voi întrebați: "Sunteți doctor?".
El răspunde: "Nu".
Voi spuneți: "Dar știți ce faceți, nu?"
În acest moment, tipul își pierde temperamentul. El spune că este bun, cinstit, că întotdeauna vine la timp. El spune că este un fiu excelent, că viața lui este plină de hobby-uri fascinante și că este, de asemenea, mândru că nu jură niciodată la mate.
Sunteți jenat: "Ce înseamnă toate acestea atunci când dragostea mea stă aici și sângerează! Am nevoie de cineva care să știe cum să opereze răni de foc! Puteți sau nu ?! "
Iar acum tipul începe să agite: de ce ești atât de superficial și egoist? Nu vă interesează toate calitățile sale excelente? N-ai auzit, ți-a spus că mereu își amintește ziua de naștere a prietenei lui? Iar în lumina tuturor acestor lucruri interesante, contează cu adevărat dacă știe cum să opereze?
În acest moment, ai sărit în sus, a luat propriile mâini însângerate de umeri, se agită în sus și a strigat: „Da, nici unul dintre rahatul asta nu contează, pentru că aceasta este o situație specială, și am nevoie de cineva care poate opri sângerarea, ești bolnav bastard. "
Și aici este un lucru teribil despre lumea adulților: sunteți exact în aceeași situație în fiecare zi. Și tu ești la locul acelui tip cu o pătrată, iar societatea este o victimă sângerantă a împușcării.
Dacă vrei să știi de ce compania pare a fi evitat, sau de ce nu respecți, aceasta se datorează faptului că societatea este plină de oameni care au nevoie de ceva. Ei au nevoie de case construite, au nevoie de hrană, au nevoie de divertisment, au nevoie de relații sexuale satisfăcătoare. Și ai ajuns la locul unei situații de urgență, cu un briceag în mână, pur și simplu, în virtutea nașterii sale - într-un moment când vei veni în această lume, vei deveni parte dintr-un sistem conceput strict pentru a asculta nevoile oamenilor.
Sau vă veți concentra pe sarcina de a "asculta nevoile oamenilor" și de a câștiga un set unic de abilități, sau lumea vă va lovi în fund. Și nu contează cât de bine sunteți, generoși și politicoși. Veți fi săraci, veți fi singuri, veți fi expuși înghețului.
Acest lucru pare crud, primitiv sau materialist? Dar dragostea și bunătatea - nu înseamnă nimic? Desigur, ei spun. Atâta timp cât ele sunt o consecință a faptului că faci oamenilor ceva ce nu pot ajunge în altă parte.

2. Hippii erau greșiți
Aici este cea mai mare scenă din istoria cinematografiei. Acesta este discursul faimos al lui Alec Baldwin din capodopera filmului Glengarry Glenn Ross (în traducere rusă - "americanii"). Caracterul lui Baldwin (îl luați pentru un ticălos) se referă la o cameră plină de băieți, spunând că toți pot fi concediați dacă nu îndeplinesc planul de vânzări:






- Un băiat bun? Nu-mi pasă. Un tată excelent? La dracu! Du-te acasă și te joci cu copiii tăi. Dacă vrei să lucrezi aici, îndeplini planul.

Acest lucru este nepoliticos, rigid și învecinat cu sociopatia, dar în plus, este o expresie cinstită și exactă a ceea ce lumea se așteaptă de la tine. Singura diferență este că, în lumea reală, oamenii cred că nu poți vorbi așa.
Alec Baldwin a fost nominalizat la „Oscar“ pentru film, în ciuda faptului că aceasta este singura scena din filmul cu participarea lui. Cum oameni inteligenti observa geniul acestui discurs este că jumătate din publicul se gândește, „Uau, mă întreb cum este atunci când ai un șef - este o astfel de fiară?“, Iar cealalta jumatate crede, „Heck da! Du-te și lucrează! ".

Dacă ați fost în cameră, unii dintre voi ar fi luat acest lucru ca un flux de lucru, dar, în orice caz, să fie umplut cu energia mesajului, bun venit luând blestemul (tipul ăsta este uimitor!), În timp ce unii dintre voi ar fi luat personal (acest lucru tipul este un bastard, el nu are dreptul să vorbească cu mine așa). Sau o manevră standard, atunci când narcisismul se confruntă cu o forță mai mare - ar fi ofensați în liniște, fantezi modul de a găsi informații care ar pune șeful într-o lumină negativă.
Diferența dintre cele două poziții - resentimente împotriva motivației - determină în mare măsură dacă reușiți în această lume sau nu. Mulți oameni vor să se potrivească cu expresia lui Tyler Durden din "Clubul de luptă": "Tu, nu e treaba ta".

3. Ce faceți nu este obligat să aducă bani, ar trebui să beneficieze de oameni.
Ești inteligent? Funny? Interesant? Talentat? Ambițios? Creative? Ok, ce faci pentru a demonstra aceste calități lumii? Nu spuneți că sunteți un tip bun, asta nu este suficient. Fetele frumoase au băieți care sunt drăguți cu ei de 36 de ori pe zi. Pacientul sângerează pe stradă. Știți cum să o utilizați sau nu? Dacă tot ce puteți face este o listă de neajunsuri pe care nu aveți, apoi îndepărtați-vă de pacient. Acest bărbat frumos cu o carieră promițătoare este gata să opereze.
Ți-a spart inima? Bine, și acum ce? Vrei să înfrunți sau să te duci la un chirurg? Depinde de tine, dar nu te plânge de faptul că fetele se încadrează în gunoi; ei se îndrăgostesc de nenorociții, pentru că aceștia au ceva de oferit. "Dar eu sunt bun la ascultare!". Da? Pentru că doriți să stați liniștită în loc să obțineți o șansă de a vă apropia de o fată drăguță (și să vă petreceți fiecare secundă din vise despre cât de delicată este pielea ei)? Și acum imaginați-vă că în viața acestei fete există un alt tip care știe să asculte și, de asemenea, cântă chitara. A spune că ești un tip bun este ca și cum ai fi un restaurant care vinde diferite feluri de mâncare, ci pur și simplu "alimente care nu te otrăvește". Esti ca un nou film intitulat "Cinema in English" si sloganul "Actorii sunt clar vizibili".

4. Te urâți pentru că nu faci nimic.
"Și ce? Spui că ar trebui să citesc o carte despre cum să găsești o fată? ".
Da, dar numai dacă pasul unu în această carte "Devino persoana de lângă care doresc fetele să fie".
Acest pas este întotdeauna omis. Întotdeauna „Cum pot găsi un loc de muncă?“ Mai degrabă decât „Cum pot fi cel visat de către angajatori?“. Întotdeauna, „Cum să vă asigurați că mi plac fetele frumoase?“ Mai degrabă decât „Cum pot fi cel care plac fetele frumoase?“. A se vedea, este pentru că a doua întrebare, cel mai probabil, aveți nevoie să se angajeze cu multe dintre hobby-urile tale preferate, să acorde mai multă atenție la aspectul lor, și Dumnezeu știe ce altceva. S-ar putea să trebuiască chiar să vă schimbați identitatea.
"Dar de ce nu găsesc pe cineva care să mă iubească pentru cine sunt?". Răspunsul este: deoarece oamenii au nevoie de multe. Victima sângerează și tot ceea ce puteți face este să urmăriți și să suferiți că nu există răni prin împușcături în lume care să fie tratate singure.
"Dar eu nu sunt bun la tot!". Trebuie să vă petreceți suficient timp în repetare și puteți fi destul de bun la tot. Nu vă place să vă petreceți tot timpul cu abilitățile? Ei bine, aici sunt vesti bune și rele. Bine - o astfel de practică altruistă vă va ajuta să ieșiți din coajă. Oamenii renunță la jumătate, deoarece rezultatele nu sunt imediat vizibile, deoarece nu își pot imagina că procesul este rezultatul. Vești proaste - nu ai de ales. Dacă doriți să lucrați aici, urmați planul.

22 pluses 16 con







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: