5 Greseli tipice ale fiecărei femei care stă în decret din experiența unei mame

Imediat recunosc: nu eram o mamă ideală, indiferent cât am vrut să devin una. Și, desigur, a făcut greșeli.

Da, nu poți întoarce timpul. Dar dacă aș avea o șansă din nou să-și petreacă concediul de maternitate împreună cu copiii mei, aș fi făcut-o cu totul altfel. Din tot ceea ce nu am făcut, am identificat 5 greșeli principale, pe care le regret până acum și care nu ar fi făcut-o din nou.







Greșeala 1: Nu mi-a plăcut fiecare moment al vieții

5 Greseli tipice ale fiecărei femei care stă în decret din experiența unei mame

Greseala 2: Am acordat prea multă atenție curățeniei în casă

Dacă a existat o oportunitate de a reveni la acele vremuri, mi-aș da maxim 10 minute pe zi, în loc de o oră pe zi. Da, copii mici știu cum să creeze o mizerie în apartament în câteva minute, dar adevărul este că până în acest moment nimeni nu a murit de la mai multe jucării împrăștiate în jurul casei. Ar fi fost mai bine pentru mine, în loc de acele ore pe care le-am petrecut în fiecare zi pentru curățenie suplimentară și "lins" de sexe în camere, am petrecut pe îmbrățișări cu copiii mei.

Greseala 3: Mi-am fotografiat foarte putin copiii

Această eroare este aceeași ca prima, unde trebuie să trăiți în fiecare moment. Desigur, nu cred că am nevoie de fiecare minut de viață pentru a captura pe camera, dar cele mai valoroase imagini din concediul de maternitate sunt cele care au fost făcute dintr-o dată, într-o grabă. Și îmi pare rău că am prea puține dintre aceste fotografii. Desigur, fotografiile de vacanță și fotografii despre zilele de naștere - este bine, dar există o mulțime de momente care fac viața noastră mult mai bogată și mai luminos între aceste zile. De exemplu, primul dinte firimituri, primul pas, prima dată pentru a încerca lamaie, etc - .. Toate aceste momente sunt în valoare de captare lor pe aparatul de fotografiat și apoi să le vizualizați cu nostalgie din când în când.







Greșeală 4: Nu am jucat cu copii la fel de mult ca și mine

Da, am jucat cu copii în deghizare și am construit case din pături cu o masă și scaune. Dar privind înapoi, pot spune cu certitudine că de prea multe ori face numărul greșeală 2. Am fost prea scrupuloși în materie de curățenie, și mi-a luat o mulțime de timp pe care am putea petrece pe un joc cu copiii lor. La urma urmei, toate amintirile noastre sunt construite nu pe curățare, ci pe momente atât de vitale.

Greșeală 5: Nu am acordat suficientă atenție sotului meu

5 Greseli tipice ale fiecărei femei care stă în decret din experiența unei mame

Da, viața mamei pe concediu de maternitate se învârte în jurul propriilor copii. Am petrecut cu ei 24 de ore pe zi, care mi-au epuizat emoțional și fizic și bănuiesc asta mental. Pentru că întotdeauna am uitat acea familie și relații cu soțul meu, copiii tatălui meu, este de asemenea un loc de muncă care nu poate fi abandonat.

Da, copiii sunt importanți și nimeni nu susține acest lucru, însă o familie puternică și înțelegerea reciprocă între mamă și tată este primul lucru care face pe copiii noștri cu adevărat fericiți. Aceasta este cea mai importantă regulă pe care fiecare femeie care o ședea în decret să-și amintească de la inimă. În cele din urmă, copiii cresc și cu cine va rămâne mama? Este bine ca relația să poată fi restabilită sau să înceapă. Și dacă nu? Dacă soțul nu supraviețuiește și pleacă în altul? Viața și viața copiilor tăi vor fi fericite?







Trimiteți-le prietenilor: