12 Concluzii oneste după 12 ani de căsătorie

Filmele romantice se termină în același mod: o rochie albă, flori, un mire fericit și o mireasă ... Și ce se întâmplă după nuntă? Și cum este - să trăiești fericit vreodată după aceea? Astăzi împărtășim gânduri asupra acestui subiect despre o femeie care are 12 ani de căsătorie în spatele ei.







12 Concluzii oneste după 12 ani de căsătorie

N-am înțeles niciodată ghinionul în jurul "luării unui om bogat" și "vreau să mă căsătoresc". Planurile de viață au fost grandioase. Probabil, la fel ca mulți copii de 15-17 ani care cred că întreaga viață este înaintea lor.

Obiectivele mele nu erau destinate să devină realitate: trauma sportului mi-a pus capăt carierei, aurului meu olimpic. A trebuit să-i atarnez pe perete.

Mi-am întâlnit viitorul soț ca student. În același timp, nu m-am gândit niciodată cât de mult sunt destinat să trăiesc într-o căsătorie. Am înțeles că viața se poate schimba în orice moment. La fel ca în sport: astăzi ești un sportiv, campion și câștigător celebru, iar mâine te rănești, iar campionul este deja altcineva.

Antrenorul mi-a spus întotdeauna: "Pentru a câștiga, trebuie să fii mai puternic decât alții. Nu există astfel de cuvinte: nu pot și nu pot. Ridică-te și fă-o. Faceți ce puteți în acest moment și faceți cât mai mult posibil. "

Obiceiul de a gândi ca un campion a căzut în viziunea mea asupra lumii. Acest lucru poate fi comparat cu un critic intern. Sub orientarea sa veșnică sensibilă, viața mea de familie trece. La fel ca toți: dragoste, dragoste, pasiune, suferință. Au fost perioade de recoltare, recunoașterea reciprocă a vieții de zi cu zi, perioade de dezacord, neînțelegere, resentimente. Voiam să mă divorțez și să mă omor.

Și acum am fost căsătorit timp de 12 ani și sunt gata să împărtășesc 12 concluzii despre acest proces.

1. Pasiunea trece

Da, dragostea trece. Este cea impusă în societate și al cărei nume real este "dependența de dragoste". Cu emoții nebune, suferințe, lacrimi, cu dureri mintale și incapacitatea de a gândi pe oricine, cu excepția obiectului unei astfel de "iubiri".

Relația ar trebui să fie bună. Fără isterie, îndepărtarea creierului, leagăne emoționale, injecțiile de adrenalină după mesaje fără răspuns, fără ca vasele sparte și îngrijire „pentru a rămâne mama“, fără angoasă și nopți nedormite după un scandal.

Relația trebuie să fie stabilă. Acest lucru nu înseamnă plictisitor. Aceasta înseamnă că sunteți siguri că soțul / soția nu va arunca o avere uimitoare atunci când nu sunteți absolut pregătiți pentru asta.

Relația ar trebui să fie calmă. Când te duci acasă și știi că totul este în regulă, nu narveshsya pe soț beat agresiv, și nu a lua în față.

2. Viața în căsătorie nu este o mare vacanță

Nu există "lung și fericit" fără o pauză la prânz și la sfârșit de săptămână. Există boli, sănătate precară, oboseală și iritare, furie și resentimente. Există eșecuri, abuzuri, probleme și dificultăți. Singura întrebare este cât timp soții sunt gata să se blocheze în aceste situații.

Cinderella și prințul nu sunt altceva decât un basm. Nonsens romantic, la care fetele sunt ucise încă din copilărie. Și căsătoriile inegale se termină adesea în divorț. Chimia dragostei poate împinge oamenii unul la celălalt. Dar când dragostea trece, toate diferențele dintre educație, mentalitate, atitudine față de viață, bani, muncă și copii ies. Povestirile care sunt prezentate în filme nu sunt viabile, iar încercarea de a le imita se termină cu un eșec.

12 Concluzii oneste după 12 ani de căsătorie

4. Soții ar trebui să se dezvolte împreună

Nu se poate odihni de ceea ce sa realizat. Dacă soțul și soția nu se dezvoltă în principiu în viață, rezultatul este trist: cel care împiedică creșterea, este aruncat. Mai devreme sau mai târziu. Soția blocat în ghivece, scutece, copii, precum și soțul cu o bere la televizor - balast, care va fi resetat. Fără opțiuni.







Prin urmare, concluzia: nu puteți interzice soțului să se dezvolte. Nu contează ce. Dansul, chitara, snowboard-ul, șahul, 101 felul de a găti pui - orice ocupație în care o persoană dorește să obțină un rezultat. Optimal - pentru a împărtăși interesele partenerului, este bine - nu interfera.

5. Fiecare alte trebuie să ia

La un nivel profund. Unele obiceiuri pot fi iritante, se poate să nu fiți de acord cu anumite manifestări ale caracterului. Puteți avea opinii diferite cu privire la unele probleme, procesul de creștere a copiilor. Dar la un nivel profund, o persoană trebuie acceptată. Cu toate "zamorochki", "gândaci" și alte "creaturi vii". Este necesar să se permită unei persoane să fie ceea ce este. Poți, bineînțeles, să încerci să o remake, dar din starea de acceptare. Și că "modificarea" a fost doar o opțiune suplimentară.

12 Concluzii oneste după 12 ani de căsătorie

6. Soția nu ar trebui să se dizolve complet în soțul și copiii ei

Mai întâi iau timp pentru mine, apoi pentru soțul și copilul meu. O femeie care-i trădează "eu" de dragul unui bărbat devine repede plictisită și devine o povară. Nu poți dizolva complet în familie, nu poți trăi numai prin dorințele soțului tău, nu poți să te gândești doar la tigăi și copii. "Mătușa" nu este interesantă pentru nimeni. Personalitate interesantă alături de el, pe care vreau să o învăț, cu care vreau să vorbesc. O "mătușă" ca o canapea ... La urma urmei, nimeni nu va veni în minte interesat de opinia de canapea?

7. Soțul ar trebui să fie necesar și în același timp liber

În ultimii ani, trăiesc pe acest principiu. Nu mi-e teamă că soțul meu poate pleca, pentru că el, ca oricine, are dreptul la o viață mai bună pentru sine. Fără mine. Acest lucru este normal. Așa cum am dreptul la o viață mai bună pentru mine. Fără ea. Da, vechea viață va fi spartă, dar catastrofa nu se va întâmpla. Nu poți menține cu forța o persoană lângă tine. Prin urmare, trebuie să îndepărtați în timp ochelarii roz, să uitați pentru totdeauna expresia "vom trăi mult și vom muri într-o singură zi". Să știi că în orice moment o persoană poate pleca și nu poate fi atrasă de această chestiune.

8. Toată lumea poate avea propriile interese și dorințe

Toată lumea ar trebui să aibă dreptul la spațiu și timp personal. Toată lumea ar trebui să aibă propriile lor finanțe.

Acesta este axiul relațiilor. Deci, ar trebui să fie, și acest lucru nu este discutat. Nu trebuie să-ți tragi soțul la cumpărături, pentru că nu e nevoie să faci pescuitul bărbaților.

La mine, de exemplu, un astfel de timp personal este un moment de antrenamente, yoga, alergare. Pot să merg singur la lac să stau, să privească la apă, să mă gândesc. De asemenea, există timp pentru citirea cărților, pentru alte lucruri. Soțul meu merge în liniște la baie, la întâlniri cu prietenii, merge la pescuit pentru câteva zile. Nimeni nu urmărește pe nimeni, isteric nu este fericit. Toată lumea este fericită, totul este bine.

Toată lumea ar trebui să aibă propriile lor finanțe. Fără dreptul soțului / soției să solicite o evidență a utilizării acestora. Este umilitor să cerem garnituri, precum și pentru țigări.

12 Concluzii oneste după 12 ani de căsătorie

9. Trebuie să fie un animal în casă

Și, de preferință, cu sânge cald. O pisică, un câine, un hamster este unul pe care îl poți stoarce, atinge. În momente diferite, am trăit pisici, câini, uneori ambii și alții în același timp. Și trăiesc acum doi câini și un sfinț de șobolani.

10. Persoanele căsătorite trăiesc cu un temperament apropiat

Când unul „sulă“, în papa și celălalt ca Emelya pe aragaz doar situată în jos și nu-l ridica, atunci această căsătorie este greu destinată să fie una lungă. Puteți elimina unele diferențe în temperament, vă puteți adapta naturii și vitezei vieții altui. Dar, în cazul în care viteza polară, apoi dvs. „Ferrari“ de viață este puțin probabil să se întoarcă pentru o lungă perioadă de timp de lângă abia „Cazacii emisiei de fum.“

12 Concluzii oneste după 12 ani de căsătorie

11. Sexul pasionat în căsătorie nu este principalul lucru

După 12 ani de căsătorie este imposibil să ai sex nebun și dragoste, ca și înainte, chiar și după 3 ani, totul încetează și se duce la un nivel mai calm. Pentru a menține un nivel ridicat de dorință pentru un partener după mulți ani petrecuți alături, aveți nevoie de emoții foarte puternice, care, în principiu, nu pot fi. Numai dacă unul dintre soți nu suferă de dependența de dragoste. Atunci el, da, poate vrea pasiune și foc. În acest caz, celălalt soț locuiește împreună cu el din calcul, din confort, din lipsa de a schimba nimic.

Dar, de obicei, în relații normale, fără probleme, sexul se estompează în fundal și nu este cu adevărat principalul lucru în căsătorie.

12. Deciziile trebuie luate împreună

Afacerile mici, de zi cu zi, nu necesită coordonare. Dar unele achiziții importante, deciziile fatete trebuie discutate. Și deciziile sunt luate de doi oameni. Nu "Am decis (a), a spus (a), așa că va fi așa."

Cum să ridici un copil, unde să mergem în vacanță, "să luăm un câine", ce mașină de cumpărat - este discutată.

Și cel mai important pentru căsătorie pe termen lung - o dorință de a compromite, asculta și auzi reciproc, lăsând posibilitatea de a fi singur, nu se unesc unul cu altul, cum ar fi gemeni siamezi, și lasă-te și o altă cameră de manevră.

În general, viața de familie este o combinație de iubire, încredere, asistență reciprocă, toleranță și putere de voință. Ordinul tuturor acestor schimbări la fiecare câțiva ani.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: