11 Fraze care dau un sef rău

Vă vom trimite o prezentare generală a cărții utile.

11 Fraze care dau un sef rău

Idealul lider Yitzhak Adizes

Există fraze care identifică imediat un lider rău sau neexperimentat. Ei dau slăbiciune, nesiguranță, tiranie. Un sef bun nu va spune așa. El înțelege că aceste cuvinte îi vor pune pe angajați împotriva lor și îi vor descuraja să lucreze. Să enumerăm cele unsprezece fraze pe care liderul experimentat l-au exclus din discursul său.







Înainte de subordonați trebuie să se pună sarcini specifice care nu au o interpretare de două ori, altfel se vor simți nesigure. În mod ideal, formularea sarcinii ar trebui să conțină un mesaj motivant ("mă bazez pe tine, sunt încrezător că vei putea să faci această sarcină într-un timp scurt").

  1. "Trebuie să lucrați mai bine, nu mai greu"

Această expresie este absurdă, deoarece munca necesită ambele. Eliberând astfel de comentarii, managerul semnează propria incompetență, deoarece nu poate explica exact ce vrea.

  1. "Nu poți să faci nici cele mai simple misiuni", "Ai acționat prost"

În loc de a dori să se schimbe în bine, angajatul se va simți rănit. Aceasta este o motivație proastă. Un lider bun ar trebui să explice ordinele și să facă planuri de lucru și, de asemenea, să nu permită îndeplinirea misiunilor angajaților fără o calificare suficientă. Cu alte cuvinte, orice alunecare a subordonatului - în parte sau în întregime eroarea șefului său.

  1. "Nu vreau să aud scuze", "Care este folosirea scuzei tale?"

Dacă subordonații pot explica de ce a apărut eșecul, dați-i această ocazie. Dacă ați știut deja despre motive, dar nu le-ați împiedicat, prin urmare, o mare parte din vina pentru ceea ce sa întâmplat este asupra voastră. Fii cinstit cu tine și cu ceilalți.







  1. "Ar trebui să fii fericit că nu te trag"

Fie focul, fie nu vorbiți despre el. După astfel de declarații, angajatul, de regulă, se gândește la găsirea unui nou loc de muncă, deoarece este dificil să se trateze calm cu afacerea dvs., când soarta dvs. este în mâinile tiranului șef.

  1. "Dacă nu vă place ceva, nimeni nu vă ține aici. Ușa este deschisă »

Această expresie nu lasă loc pentru o interacțiune constructivă. Managerul subliniază importanța angajatului. Aceasta este o situație de conflict. Din păcate, nu este întotdeauna posibil să se prevadă riscurile pe care o astfel de frază le poate provoca.

  1. "Vă supraveghez tot timpul", "Sunteți în contul meu special"

Este mai bine să se creeze condiții în care subordonații ar putea lucra productiv fără un control total, și anume, o atmosferă de transparență și deschidere, atunci când succesele și eșecurile tuturor celor în vedere. Promisiunea de a urma, ca orice alte amenințări, este percepută ca o slăbiciune a liderului și implică o deteriorare a disciplinei muncii (atunci când atenția șefului este slăbită, nu puteți face nimic).

  1. "Faceți-o atât de simplu pentru că am spus-o", "Sarcina dvs. este pur și simplu să îmi îndeplini ordinele"

Astfel de afirmații sunt umilitoare pentru subordonați și periculoase pentru manager: nu mai puteți baza pe opinia experților și mai ales pe inițiativa angajaților. În același timp, riscul de a face o eroare fatală crește de mai multe ori.

  1. "Nu sunteți capabili de nimic", "sunteți mediocritate", "repet pentru cei dăruiți"

Astfel de umilințe nu sunt uitate, iar un angajat ofensat poate începe să trateze compania și clienții așa cum se referă și la conducere. Dar principala cauză este că astfel de declarații nu rezolvă nici o problemă educațională, de exemplu, ele nu ajută la corectarea și prevenirea greșelilor.

  1. "Nu am timp pentru problemele tale", "Aceasta nu este întrebarea mea, întoarce-te la.", "Aceasta nu este treaba mea"

Bineînțeles, este imposibil să se pătrundă în toate problemele, dar nu-i merită să le dispară. Un lider înțelept va învăța personalul nu doar să vorbească despre probleme, ci să ofere imediat soluții posibile.

  1. "Nu avem nevoie de ideile tale", "Nu-mi pasă ce crezi despre tine"

Dacă managerul înțelege ce inițiativă el salută și care nu reușește și îi poate transmite cu exactitate acest lucru subalternilor săi, atunci nimeni nu are o problemă. Ele apar, atunci când managerul însuși nu înțelege pe deplin ce dorește de la angajații săi și în ce măsură le poate da libertatea de acțiune. În acest caz, problema nu se regăsește în subordonații, ci în competența administrativă slabă a superiorului sau în stilul său de conducere, care înlătură potențialul personalului și îi ucide motivația pentru activitatea de muncă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: