Dreapta fata-verso "Sparta" și diverse "Spartak"

LATER miercuri seara, așezat în fața ecranelor TV de acasă, nu aveam informații semnificative despre rivalii Spartakului nostru. Știa că cei șase sunt reprezentate în echipa olimpică a Olandei, dar nici unul până acum nu este citat în echipa națională, cu toate acestea, a țării „Ajax“, „Feyenoord“ și „Eindhoven“ este în continuare despre ceea ce nu vorbește.

Și o circumstanță mai importantă, sincer îngrijorătoare, ne-a adus involuntar atenția. În cele două runde anterioare ale Cupei UEFA, „Sparta“, în primele meciuri au avut rivali în domeniul său și a câștigat: Irlanda de Nord „Coleraine“ cu un scor de 4: 0, „Carl Zeiss“ din RDG-ului - 3: 2. Și meciurile de întoarcere la o petrecere s-au încheiat cu o egalitate cu un scor de 1: 1.

În acest sens, sarcina jucătorilor Spartak în meciul de pe terenul rivalilor a devenit o super sarcină. Amintindu-ne că, în ciuda eforturilor incredibile pe care le-a oferit jocul liderilor echipei în anumite meciuri de la sfârșitul sezonului, ne-am înclinat deloc să considerăm că soluția sa de succes este dificil de pus în aplicare de către bunic.

Și apoi a fost rușine gama de start care a apărut pe terenul stadionului din Rotterdam. Mai târziu, am aflat că Kuznetsov și Pozdnyakov erau bolnavi, că Rodionov l-au temperat și numai prin eforturile medicului sa întors la operație în ajunul jocului. Prin urmare, în linia de apărare a apărut abia recuperat de la prejudiciul Bubnov, și în linia de mijloc - care a jucat în sezonul numai episodically Hess.

Modificările par a fi minore, dar, de fapt, toate liniile echipei, de fapt, s-au dovedit a fi adaptate. Rolul jucat mijlocas defensiv alternativ Cerenkov și Rodionov, atacul a fost o poziție stabilă, cel puțin înainte de pauză, numai Argudyaeva și cuplu ar fi fost, unul după altul, apoi Gladilin, The Cerenkov, The Rodionov. zona din partea din spate a acoperit Morozov, care a avut, de asemenea, să ajute apărătorii centrali, mai mult lucru obișnuit pentru el. Toate acestea mod natural și inevitabil remaniere forțată a afectat puterea și fiabilitatea legăturilor de joc inițial prost văzute. Dar, de interes deosebit este pe flancul stâng, ca acțiuni Hess a simțit în mod clar lipsa de practică meci, și Morozov, fiind în poziția dublă ar putea cu greu ține pasul cu salvare.

Nu ne-am putea întreba cum olandezii au găsit-o atât de repede unde era delicată. Din primele minute ale jocului, au condus atacul drept flancul său, completându-le șopron neschimbate în suprafața de pedeapsă, în cazul în care o mulțime de probleme Bubnov, Bazulevu și Dasaev livrate nu este cea mai mare în atac, dar părea să fie plutind în aer de problema 10 de „Sparta“ Holverda . Nu numai pentru mine, pentru prima oară, părea să fie mai înaltă decât alții. Mai puțin de cinci minute de joc, iar Dasayev a oprit de două ori încercările lui Holverdy de a lovi poarta.

Atunci când, după o altă alimentare diagonală centru-dreapta Holverda a câștigat încă o dată duel în aer și capul lui a scăzut un pic în spatele mingea taivshemusya Rikeringu, a cărui grevă în colțul de jos a luat Das, ceva în joc echipa gazdă a început să se clarifice.

Doar atacat „Sparta“, la fel ca majoritatea boxeri - în standul din dreapta, care a găsit în curând o explicație simplă. Principala, și, probabil, singurul manager și „Sparta“ - căpitanul lui Van Gaal, el joacă la fața locului mijloc dreapta și cu înaltă calificare parteneri podygryshe și lovituri libere pe dreapta și, desigur, cu piciorul drept efectuează sărbătoare pentru ochi. În aceeași parte, și operează Blind, atestat ca cel mai puternic apărător al clubului. Ce este un protector, am văzut doar în acele momente tehnici de lupte, când sa întâlnit cu stângăcie că Rodionov, The Gladilina apoi Argudyaeva, pentru care, ocazional, arbitru desemnat de lovituri de pedeapsa. Dar Blind sa schimbat când a continuat atacul, nu a mers nici măcar - a zburat. Blind rapidă și punct de vedere tehnic bine văzând domeniul van Gaal a adus, fără griji de masă „Spartak“ apărare. Judecând după accidente vasculare cerebrale individuale ale olandezilor, putem presupune că maniera dreapta fata-verso de a juca bine otrepetirova pe ele, iar cei care acționează în centru și pe stânga, sunt destinate să completeze eforturile depuse de aripa dreaptă. Alte opțiuni pentru efectuarea atacului, echipa gazdă acasă aproape că nu a arătat.

Nu contează cât de greu a fost Spartak, pe o față rivalii de joc le-a permis mai aproape de sfârșitul primei reprize să înțeleagă și să accepte acțiunile lor. Domeniul de aplicare limitat al ecranului televizorului, nu putem judeca în mod credibil ce măsuri, dar am văzut că debutul acasă redusese treptat în jos, atacul de pe dreapta este teșit, iar în centrul partea din față a hitters obiectiv „Sparta“ mai puțin și mai puțin a câștigat lupta pentru minge în aer . Iar invitații au apelat din ce în ce mai mult la acțiuni de contra-atac.

Mai întâi de toate rivalii Spartak a trebuit să lege mâinile și picioarele în mijlocul câmpului, în cazul în care, în plus față de van Gaal, fost înalt și agil van der Berg, în cazul în care privit pentru un moment Rikering secret, lăsând rar pe teren fără un gol. A fost o sarcină dificilă, mai ales pentru că olandezii, doar se încheie în prima etapă a campionatului național, sa uitat mai proaspătă și mobil în acest moment al anului. Apoi au propus în mijlocul terenului jocul vâscos și dur, cu o confruntare constantă.

Pentru cinstea lui Spartak, trebuie să spun că nu numai că au acceptat provocarea, ci și au rezistat, s-au opus presiunii forțate. După cum se spune, am găsit un diamant tăiat, o piatra care, din necesitate, devin și Rodionov, și Cerenkov, și Gavrilov, să nu mai vorbim de Gladilin, Hesse și apărători. Hess a plătit în cele din urmă scump pentru ea, pentru că nu este pregătit pentru un test serios, van Gaal a avut loc înapoi, uneori, la costul de încălcări ale normelor, care în mod inevitabil, au condus la un dezechilibru psihologic, care a dus la două cărți.

În ceea ce privește Cerenkov și Rodionov, este imposibil să nu mai vorbim de corpul vast și divers de muncă în atac și în apărare, ei au făcut acest lucru, la fel ca în cele mai bune din jocurile lor în acest sezon. Gavrilov și Gladilin nu au rămas în urma lor. În primul rând a jucat un foarte constructive apărători, destul de subtil, folosind dreapta ultima trecere, al doilea este adesea chinuite „Sparta“ și instabil din dreapta și din stânga. În cele din urmă, o astfel de descoperire, Blyide a oprit pasul, și.

Cu toate acestea, vreau să-mi amintesc țelul lui Rodionov în detaliu mai târziu. Pentru că chiar și acum, după multe ore după meci, în mod constant merge înapoi la primele sale minute, la minut, atunci când sub influența presiunii de pornire a gazdelor de speranțele noastre au crescut raid unele chiar disperare. Dar apoi, probabil, este util să se amintească caracterul combativ Spartacus, un banner este ierte banalitatea, spiritul Spartakovskaya. Probabil asta nu este totul. Personajul a fost de asemenea remarcabil printre olandezii. Legea cu privire la suma competențelor, a meșteșugului, a clasei a intrat în vigoare.

Dacă Spartacus au fost limitate la distrugerea intențiilor adversarului, ei ar fi, probabil nesdobrovat. Le preiau impuse asupra lor în mijlocul luptei câmp, acceptând ceea ce mi se părea, de bună voie, cu plăcere să fie în și în afara ei. Mingea, Spartacus în două sau trei scurt transfer pentru a preveni pierderea, aranjate forța pe pozițiile inițiale de atac, iar de data aceasta a fost eliberat din custodia Gavrilov sau tulpini, acestea sunt urmate de transmiterea medie de inițiativă sau pe distanțe lungi - și într-o gamă de direcție atacul a fost nu duce lipsă de propuneri pentru a urma dreapta, stânga, centru - de la Sochnova, Gladilina Rodionova, același Cerenkov de la fiecare jucător atacă grupul. În primul rând, ocazional, atunci când Argudyaevu aliniate una față de alta în acest grup, atunci cel mai adesea atunci când operațiunile de atac au fost efectuate într-un 3-4-5 jucători. descoperiri individuale de mai multe ori ligatură complicate se înlocuiește cu combinații multi-pass - chiar mai puțin decât dispus, pentru că în fața lui Spartacus, a încercat să joace poekonomnee. Da, au fost mai des văzuți în defensivă decât în ​​atac. Dar e rău să te testezi din această parte? Da, cele mai notabile în acest joc au fost apărători - un Bazulev cu sânge rece, în mod repetat împotmolit în planurile obiectivului olandez și neobosit Morozov, se străduiesc mereu unde companioni deosebit de calde și dificile. În condițiile unei presiuni neîncetate, a găsit posibilitatea de a susține atacatorii de la Sochnov. Dashaev, care a luat și a bătut multe bile dificile, a lucrat neobosit. Dar jocul nu poate fi doar o vacanță de atac - uneori nu se face fără timpul săptămânii defensive.

Și "Spartacus" a reușit să joace în diferite planuri, a dovedit versatilitatea modului său de joc. Defensiv, a găsit puterea de a ataca. Venind, a reusit sa reconstruiasca si sa organizeze apararea. Se poate de acord că, în atac, moscoviți nu erau la fel de productivi ca în meciurile cu englezii. Dar aceasta este o informație pentru reflecție înaintea meciului "acasă" din Tbilisi.

Acum este timpul să-și amintească scopul lui Rodionov. Deci, Blind la lovit pe Gladilin în metru din linia zonei de penalizare. Spartacus sa consultat mult timp la minge, iar șapte olandezi de la "zid" încercau să-și dea seama care dintre ei ar fi livrat o lovitură tristă la poartă. Dar faptul că lovitura va fi doar pe țintă, Spartak îndoielnic nu a dat. Ca și cum Gavrilov este pe cale să treacă - și toată atenția este concentrată asupra lui. Un Gavrilov răsucește brusc mingea de-a lungul liniei zonei de pedeapsă la metri în picioare în zece spre dreapta și ca și cum nu așteaptă trecerea Rodionov. Este uimitor, dar nici unul dintre "ziduri" nu sa repezit. De ce? Da, pentru că Rodionov a reprezentat pur și simplu actori o confuzie și a dat imediat o lovitură - calculată, puternică și precisă.

După pauză, olandezii, așa cum se cuvine proprietarilor de teren, și chiar în aceeași parte a pensionării, au venit mult. Dar cu același academicism unilateral neschimbat.

Cu toate acestea, momente de fotbal „Sparta“, ca și cum amintindu-și zilele glorioase ale echipei naționale olandeze, care explodează brusc vârtej de vânt incredibil, centrifugate la o viteza ametitoare in jurul zonei noastre de pedeapsă, cum ar fi treptele de viteză în mecanismul ceasului. Dar Spartacus rezista cu curaj acest fotbal totală de testare și adversarii suficient pentru un minut sau două, și au calmat, s-au întors la rack familiar-dreapta față.

Dar așteptarea noastră și un alt test de forță. Timp de 21 de minute au trebuit să se joace cu zece bărbați. Nu puteau rezista nervilor lui Hess. Nu voi căuta scuze pentru el, dar este necesar să spun că arbitrul portughez nu și-a urmat conștiința. Atunci când, la sfârșitul primei reprize, la cinci minute până la Hess a oferit asistență în urma unei coliziuni cu un orb fără inimă, arbitrul și urechea nu conduce, iar atunci când van Gaal și periculos la interval de aproape tras la el mingea și Hess a încercat pe pumni, lovituri fluierul. Aici Hess nu merita arătat emoții.

Zece bărbați, întâmplător, au jucat jucătorii Spartak, precum și în toată puterea. Chiar mai bine. Activat Sochnov, Morozov. Și când 10 minute înainte de fluierul final al bucuriei Rodionova marcat măturat amărăciunea pedepsei lor infracțiuni (antijoc efectuate dur in careu), el a început să joace pentru două, trei. A ajutat în apărare, a reușit să pătrundă în pozițiile celorlalți și a luat cu îndrăzneală jocul, în cazul în care partenerii au fost puțin în urmă. Este activitatea lui Spartacus în jumătatea adversarului terenului care deține înapoi în acest moment de gazde atac forțat să acționeze cu prudență.