95 Cum să-i învețe pe actori în gitis să le spună elevilor, artgang despre film

"Tu ești ceea ce faci.
Sunteți alegerea voastră.
Cel pe care îl transformi în tine.
Johnny Depp

Bună ziua, cititorii de ArtGang. Ai visat vreodată să te uiți în spatele scenei uneia dintre cele mai renumite licee de teatru, ridicând actorul? Astăzi va fi "dulce" pentru actorii-intrați. Un pic despre studiile și impresiile lor vor spune actorilor - Makarov Alexander și Yelkhimova Yulia. Ele sunt studenți ai GITIS. Workshop - Boris Afanasievich Morozov. Julia ți-a spus deja despre admiterea ei la GITIS. acum continuarea povestii)







Profesorii noștri (chiar și ei doresc să rețină):
Dolgorukov Vladislav Alexandrovici
Livnev David Grigorievich
Kaydalova Marina Yuryevna
Abramov Valery Vladimirovici

Vom închide fotografii din momente diferite. Din păcate, în imaginile pe care nu le-am capturat încă)

Principalul lucru este să puteți aplica orice cunoștințe care vi se oferă. Dar cel mai important lucru este că studiile nu se termină în pereții institutului. La 22, 00, după o lungă repetiții greu merge obosit institutului, mers pe jos pe bulevardul slab luminat și amintesc erorile care au stăpânul tău la locul de muncă, ruleaza metrou stai jos în mașină, începe să scotocesc prin geanta pentru a găsi o carte pe care pur si simplu nu se poate termina de citit si arunca o privire rapidă la pasagerii din mașină, și dintr-o dată opinia dumneavoastră constată neostentativ, dar o persoană interesantă pentru tine, și dintr-o dată începe să absoarbă toate expresiile gesturile sale faciale și încercând să aplice mental pentru eroul pasajului sau performanță, ka Designer prin adăugarea sau eliminarea cutare sau cutare detaliu și îți dai seama dintr-o dată că un lucru simplu pe care toată lumea încerca să găsească. Vizionând viața, asta este important în procesul de învățare.

Trebuie să te poți descărca. Am ales muzica și muzica a devenit o parte din viața mea. Perfecțiunea nu are nici o capelă, iar această infinitate de muncă îți dă seama că ești o persoană de interes pentru oameni, și dacă ești interesant pentru oameni, atunci ești în căutare. În general, după ce am ajuns la institut, mi-am dat seama că studiile mele nu se vor sfârși niciodată și că-mi place, pentru că eu dezvoltăm și, dacă dezvolt, trăiesc.) "

- "Sunt de acord cu Sasha în totul. Da, într-adevăr, în GITIS, formarea nu se limitează la zidurile universității și vom continua să lucrăm pe cont propriu în permanență. Voi încerca să vorbesc despre asta în detaliu.







În primul curs, de exemplu, în atelierul nostru, am trecut prin etudii. Etude este un exercițiu, în profesia de actorie, o etudă este o mică bucată de viață în care o persoană se confruntă cu un eveniment extrem de important. Deci, pentru a exista cu adevărat într-o astfel de situație pe scenă, trebuie să vă gândiți la toate circumstanțele dvs., totul - totul: ceea ce preced această situație înainte de a intra în scenă. Și nu e doar - ceea ce făceam, cum pentru a curăța dinții care au mancat, dar, de asemenea, - ce fel de relație am cu anumite persoane asociate cu această situație, de ce este important pentru mine, ce a avut loc, ce se va întâmpla cu mine dacă nu fac eu atinge obiectivul, care rezultă dintr-un eveniment trecut ... Deci, pentru a face o schiță, uneori ne-am dus săptămâni întregi de umplere baloții în sine circumstanțe, nuanțe, gânduri și emoții. Și apoi, uneori, dacă nu obțineți ceva - veți merge pe scenă - și nu vreți să faceți nimic! Și începeți să imaginați ceva! Imediat există o minciună și privitorul nu este interesat. În profesia noastră, pentru a fi interesant, trebuie să fii extrem de interesat. Asta am fost învățați în primul curs.

În al doilea an, am încercat să interpretăm fragmente din clasicul rusesc. Toate cunoștințele și abilitățile dobândite pentru 1 curs, desigur, au fost utile. Pentru un semestru întreg în fiecare zi, am căutat în mintea noastră acele situații care ne-ar atinge și ar provoca astfel de scopuri și sentimente pe care eroii noștri le simt în scenă. În teatru de experiență diferit - în orice fel. Încercați uneori să nu trăiți emoția, ci doar să o arătați. Dar acest lucru trebuie, de asemenea, să fie capabil să facă măiestrie. Din păcate, nu ni se învață atât de mult. În atelierul nostru sunt învățați să dea naștere la un gest, pentru a înțelege bine ceea ce vrei ca te duci la acest lucru, atunci gestul este foarte plin de viață și interesant, fără prea mult de ascutit si de tehnici, pentru că scena este o persoană vie!

Cu toate acestea, pentru corpul nostru se poate da gestul corect și vocea ar putea exprima exact emoțiile noastre, noi cu siguranță facem stsen.dvizheniem, dans, voce și stsen.rechyu. Aceste subiecte sunt ca simulatoare tehnice pentru actor. Pe scena, a face aceste discipline, putem într-un nou mod de a ei înșiși și abilitățile lor deschide, nu împovărat cu gânduri grele și circumstanțele care sunt indispensabile pentru cei mai acționează. Și așa se întâmplă - a antrenat aparatul în discurs, scenă, mișcare, dans, voce. Încărcat cu circumstanțe, scop - și a mers pe scenă în cele mai sofisticate moduri de a ajunge la el, de a-și face drumul de la un partener. Și el, la rândul său, se străduiește să-și atingă scopul de la tine. Și așa apare conflictul. Și devine interesant pentru spectator să ne urmeze. Dacă facem totul bine, bineînțeles. Dacă credeți.

Pe lângă lucrul pe scenă, gazul este învățat să se angajeze în montare - adică să poți să dai în tăcere, în mod clar și rapid pozele necesare pe scenă - acestea sunt fete și băieți - pentru a expune mobilierul. Acest lucru este foarte important, pentru că în spectacole cel mai adesea se face de către actorii înșiși, fără a întrerupe performanța la intermitență.

Navigare după înregistrări







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: