30 Hadith despre moarte și ceea ce ne așteaptă după el, lumea șistului

Vezi de asemenea

Fiecare credincios se gândește la acel moment fatidic, atunci când nu va fi în această lume și el va pierde totul în ea a dobândit, dar faptele lor - doar că el va duce la mormânt. Și cu cât creștinul crede mai mult despre moarte, cu atât mai mult credincios el devine. Imamii Ahl al-Bayt, pacea fie asupra tuturor, ne-a cerut să-și amintească moartea sa ca unul dintre cele mai mari mistere mai des posibil și a ridicat vălul care a tras mințile oamenilor în orice moment, spunându-Shia lui care are loc în momentul morții. Pentru a vă familiariza cu această cunoaștere sacră, am tradus trei legende, pe care sperăm că vă va ajuta să vă puneți în ordine sufletul.







1. Imam Sadyk, pacea pe el, a spus: "Între fiecare dintre voi și jubilarea, bucuria și încântarea ochilor - numai în momentul în care sufletul ajunge aici" - și el a arătat spre gât. - "Când va veni agonia morții (pentru credincios), vor veni la el Mohamed, Ali, Jabrayil și îngerul morții. Domnitorul credincioșilor Ali se va apropia de el și va spune: "O, Mesagerul lui Allah, acesta ia iubit pe Ahl al-Bayt - se îndrăgostește de el!". Trimisul lui Allah va spune: "O Jabrail, acesta ia iubit pe Allah, trimisul Său și Ahl al-Bayt, Mesagerul Său - iubiți-L!". Jabrail va spune îngerului morții: "Acest om ia iubit pe Allah, trimisul Său și trimisul lui Ahl al-Bayt - iubiți-l și fii prietenul lui!". Și îngerul morții se va apropia de el și va spune: "Robul lui Allah! Ați câștigat securitatea, ați confiscat cea mai mare integritate din viața voastră apropiată! De ce ți-a fost frică - Allah ți-a îndepărtat de la tine și de ce ai sperat - ai luat. Bucurați-vă în predecesorii drepți, fiți însoțitor al Trimisului lui Allah, Ali și Fatima! "(Furu kafi, vol. 3, p. 131).

2. Abu Basir a relatat: "Imamul Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus:" Într-adevăr, atunci când o persoană moare, el a văzut pe Trimisul lui Allah și Ali, "" ( "Al fusul", adică 1, 311 ..).

3. Imam Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus: „Pe Allah, oricine moare pe dragostea lui Ali ibn Abi Talib, el o vede în cele mai iubite (pe moarte) locuri pentru el. Și cine moare în ura lui Ali ibn Abi Talib, el vede în locul cel mai urât pentru el „(“ Amalie „Tusi, vol. 1 p. 166).

4. Yahya ibn Sabur a spus: „Imam Sadiq, pacea fie asupra lui, a zis muribunzi, ai cărui ochi plini de lacrimi înainte de moartea sa:“ Acest lucru se întâmplă atunci când Mesagerul lui Allah o viziune:. El vede cel care-l place " Apoi a spus: "N-ați văzut vreun bărbat care vede ceva ce-i place și pe care îl iubește? De aceea, ochii lui se umplu cu lacrimi și râde "(Al-Kafi, vol. 3, p. 133).

5. Uqbah a relatat: „Imamul Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus:“. Un om vede, atunci când pieptul încetează să respire " Am întrebat: "Să devin o victimă pentru tine!" Ce vede el? ". El a răspuns: „A văzut pe Trimisul lui Allah, care îi spune:“ Eu - Mesagerul lui Allah. Bucură-te de vestea bună! ". Apoi a văzut pe Ali ibn Abi Talib, care îi spune: „Eu - Ali ibn Abi Talib, pe care l-ai iubit. Vrei să fiu util astăzi? ". L-am întrebat Imam Sadiq: „Există vreo unul dintre cei care îl văd, și apoi revine la apropierea lumii?“. El a spus: "Nu, niciodată. El moare și este maiestuos pentru el. Și există un cuvânt al Marii și Atotputernicul Allah în acest sens în Coran: „Cei care cred și se tem de Allah. Vestea bună în apropierea și în lumea următoare, și nu există nici o schimbare în cuvintele lui Allah „(10: 63-64)“ „(“ Al-Kafi „, care este 3-133 ..).

6. Abdussamad Ibn Bashir a spus unul dintre companionii Imamului Sadiq, pacea fie cu el „i-am spus Imam:“ Da, ai purtat bine cu Allah! Cine vrea să se întâlnească cu Allah, astfel dorește întâlnirea lui Allah și cel ce urăște întâlnirea cu Allah, urăște întâlnirea cu Allah. " El a spus: "Da". Am spus: "Dar urăsc moartea." La care a spus: "Nu este așa cum crezi tu. Aceasta se manifestă în viziunea în momentul morții, când muribunzii vede ceea ce iubește, atunci nu este nimic mai iubit pentru el a ceea ce el se întâmplă; Allah Atotputernic vrea să se întâlnească cu el și apoi vrea să se întâlnească cu Allah. Iar când muribunzii vede ceea ce nu-i place, nu este nimic mai odios pentru el întâlnirea cu Allah, iar Allah urăște să-l întâlnească ' «(» Al-Kafi“, vol. 3, p. 134).

7. ibn Yasar a spus că unul dintre fiii lui Sabur era bolnav. Said a spus: "Am fost acolo când a murit. El și-a întins mâna și a spus: "Mi-ai aprins mâna, O Ali!". Când am ajuns la Imamului Sadiq, pacea fie cu el, care a fost aproape de Muhammad ibn musulman, am o suspiciune că Mohamed a spus Imam despre acest om și mi-a trimis un mesager, cu care am venit. Imamul a spus: "Spune-mi despre acest om, aproape de cine erai când moare. Ce a spus el? ". I-am răspuns: "Și-a întins mâna și mi-a spus:" Mi-ai aprins mâna, O Ali! ". Imam Sadyk, pacea asupra lui, a spus: "Prin Allah, a văzut-o! Prin Allah, a văzut-o! Prin Allah, el a văzut-o! "(Al-Kafi, vol. 3, p. 131).

8. Imam Reza relatat de la Imamul Kazim că Imamul Sadiq, pacea fie asupra tuturor, el a fost întrebat: „ne Descrie la moarte“ El a spus: „Pentru cel credincios, este ca un parfum fin, din cauza care este eliminată din toate durerile și greutățile. Pentru necredinciosul, ea este ca înțepătura unui șarpe sau un scorpion, și este chiar mai dificil. " El a întrebat: „Se spune că moartea este mai greu decât de tăiere în bucăți, cu foarfece sau un ferăstrău decât pietre înfundarea decât rotația piatră de moară pe ochii elevului. Este așa? Imamul a spus: "Da, este pentru unii necredincioși și păcătoși. Nu i-ați văzut când aceste suferințe au venit asupra lor? Dar ce e mai rău decât atât - chinul lumii viitoare, care nu poate fi comparat cu chinurile lumii apropiat“. Imam întrebat: „Atunci de ce vedem, uneori, non-credincioși, pentru care moartea este ușor, astfel încât acestea să râd și vorbesc atunci când ea vine? Și unii credincioși - în același fel. Cu toate acestea, pentru unii credincioși și necredincioși agonie de moarte este la fel de greu. " El a spus, „greutăți și suferințe credinciosul este testat pentru ao purifica de păcatele, că a intrat în lumea viitorului fără cusur, merită răsplata veșnică, fără nici un obstacol. În ceea ce privește ușurința necredinciosului de a muri, ea poartă răsplata faptelor bune pe care le efectuate în apropiere de lume, că a intrat în lumea de lângă numai faptul că atrage după sine pedeapsa. Dar dacă necredinciosul simte povara morții, este - începutul pedepsei lui de Allah. Căci Dumnezeu este drept și nu comite opresiune ". El a fost, de asemenea, întrebat: "Spuneți-ne despre ciuma." El a spus: "Aceasta este pedeapsa lui Allah pentru unii și mila Lui pentru alții". Ei au întrebat: "Cum poate fi mila pedeapsă?". El a răspuns: „Nu știți că focul iadului - pedeapsa pentru necredincioși și mila pentru iad de detenție?“ ( „Uyun Akhbar al-Reza,“ care este de 1, 542 ..).







9. Domnitorul credincioșilor Ali, pacea să fie peste el, a spus în discursul său după moartea Trimisului lui Allah, să îl binecuvânteze pe Allah și pe felul lui: "O, oameni! Nu există o mai mare demnitate decât islamul; Nu există nicio nobilitate mai mare decât temerea lui Dumnezeu; nu există cetate mai solidă decât pietate; nu există nici un mijlocitor mai de succes decât pocăința; nu există o comoară mai utilă decât cunoașterea; Nu există o onoare mai înaltă decât răbdarea; nu există o nobilime mai perfectă decât o bună reproducere; nu există o rudă mai mică decât furia; Nu există o frumusețe mai frumoasă decât mintea; nici un rău nu este mai negru decât o minciună; nici un deținător nu este mai de încredere decât tăcerea; nici hainele nu sunt mai frumoase decât sănătatea și nu există un străin mai aproape decât moartea. Oameni! Cine a umblat pe pământ, va intra în adâncurile ei și zi și noapte se grăbesc să spele vieți. Căci oricine trăiește este o pâine zilnică și fiecare boabe se mănâncă; tu ești pâine pentru moarte, iar El, care cunoaște zilele, nu are nici o inimă deschisă față de pregătire. Nu există mântuire din moarte pentru bogați prin bogăția sa sau pe cei săraci prin sărăcia lui. Oameni! Oricine se teme de Domnul său va scăpa de pedeapsa Lui; care nu știe cum să se rețină în discursuri - își va face clar vorbele goale; care nu poate distinge între bine și rău - este ca un animal. Cât de mici sunt nenorocirile de azi înainte de greutățile de mâine! Oh, da! Nu respingeți acest lucru din cauza a ceea ce există între voi și neascultarea voastră. Cât de aproape este pacea minții față de oboseală și stresul față de favoruri! Răul, urmat de Paradis, nu este rău și bine, când Focul se află în spatele lui, nu este bun. Fiecare lucru bun, pe lângă Paradis, este desființat, și orice nenorocire, cu excepția Focului, este prosperitate "(Saduk, Tawhid, hadith 62).

10. Mesagerul lui Allah, Allah să-l binecuvânteze și familia lui, el a spus: „Cine moare cu faptul că el are, ca Allah va ridica“ ( „Gurarii al-Hickam,“ Hadith 319).

11. Imam Sadyk, pace pe el, spune despre moarte: "Mai întâi numărăți anii, apoi lunile, apoi zilele, apoi orele și, la sfârșit, ultimele respirații. Iar când moartea ajunge, ei nu se pot întoarce nici măcar o oră! "(Bihar al-Anwar, vol. 14, p. 463).

12. Imamul Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus: „În trecut, un grup de oameni a zis Profetul lor:“. Întrebați Allah că a înstrăinat de la noi moarte " Acest profet la întrebat pe Allah. Și apoi înmulțiți-le, astfel încât acestea au devenit aproape de casele lor, și-au înmulțit generație, și se trezesc, omul hrănit pe tatăl său și pe mama, și bunicul, și bunicul bunicului său, și să le spele și să le asculte, nici nu a fost timp , pentru a-și câștiga mijloacele de trai. Apoi au spus profetului: "Cere-i lui Allah să ne aducă înapoi în starea anterioară." Iar profetul împlinit cererea lor, și au revenit la starea anterioară "(" Bihar al-Anwar“, vol. 6, p. 137).

13. Domnul credinciosilor Ali, pacea asupra lui, a spus: "Dacă îți întorci fața la pacea aproapelui tău, atunci moartea îți va întoarce fața spre tine. Cât de aproape este întâlnirea ... "(Bihar al-Anwar, vol. 71, p. 263).

14. Domnitorul credincioșilor Ali, pacea asupra lui, a spus: "Timpul trecerii din această lume este foarte apropiat" (Ma'an al-ahbar, p. 289).

15. Domnitorul credincioșilor Ali, pacea asupra lui, a spus: "Nimic nu este la fel de aproape ca moartea" (Ma'an al-ahbar, p. 289).

16. Imam Sajjad, pacea fie asupra lui, a fost întrebat: „Ce este moartea?“. Imamul a răspuns: „Moarte pentru credincios - este îndepărtarea hainelor crummy și lanțuri, și înlocuindu-le cu parfumată și hainele cele mai scumpe și o schimbare a casei sale la domiciliu cel mai confortabil, la care el vine mod foarte convenabil. Pentru greșit - este peeling de la ea hainele cele mai scumpe, schimbarea de haine și o casă în condiții de siguranță în hainele cele mai hidoase și casa cea mai oribilă și chin „(“ Maan al-Akhbar“, 289.).

17. Trimisul lui Allah, Allah să-l binecuvânteze și familia sa, a spus: "Moartea este un dar pentru credincios" (Bihar al-Anwar, vol.6, p.191).

18. Imamul Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus: „Când el (credinciosul) moare, Muhammad Ali și spune-i vestea bună a Paradisului“ ( „Bihar al-Anwar“, cu 82-167 ..).

19. Trimisul lui Allah (pacea și binecuvântările lui Allah să fie asupra lui) a spus: "Amintiți-vă de multe ori moartea. Nu există nici un sclav care să nu-și amintească de moarte, iar Allah nu-și va reînvia inima și nu va ușura moartea "(Bihar al-Anwar, vol.6, p.133).

20. Domnitorul credinciosului Ali ia spus lui Imam Hassan: pacea să fie pe amândouă: "Fiul! Amintiți-vă de multe ori moartea Rămâneți în gânduri că veți merge după moarte pentru El, astfel încât atunci când (moartea) vă va învinge, veți putea sta cu toată puterea voastră în fața ei. Altfel, nu ar fi fost faptul că te-a surprins brusc și ți-a tăiat suspinul "(Bihar al-Anwar, vol. 82, p. 168).

21. Imam Sadyk, pacea asupra lui, a spus: "Comemorarea morții ucide dorințele sufletului și le rupe (dorințele) de rădăcină și întărește inima cu promisiunile lui Allah. Aceasta (comemorarea) amestecă bannerul dorinței și stinge focul dorinței și diminuează semnificația lumii înaintea ochilor tăi "(Bihar al-Anwar, v. 18, p. 370).

22. Stăpânul credincioșilor, Ali, pacea este asupra lui, a spus: "Mă simt uimit de oricine vede că viața lui scade în fiecare zi, dar nu se pregătește pentru el" (Al-Kafi 3: 259) .

23. Trimisul lui Allah (pacea și binecuvântările lui Allah să fie asupra lui) a spus: "Nici unul dintre voi nu dorește moartea decât pe cei care sunt încrezători în faptele lor" (Kashf al-gumma, p. 3, p. 42).

24. Imam Bakir, pacea asupra lui, a spus: "Un credincios este testat prin toate încercările și moare prin orice moarte, dar nu se sinucide" (Al-Kafi, vol. 3, p. 112).

25. Abu Basir a spus: "L-am întrebat pe Imam Sadyk, să fie pace cu el, despre moartea credinciosului. El a spus: "Un credincios moare prin orice moarte: se îneacă, moare sub ruine, este lovit de prădători, moare de fulgere. Dar fulgerul nu-l lovește pe cel care-și amintește de Allah Atotputernic "(Al-Kafi, vol. 3, p. 112).

26. În timp ce în tabăra Hadirin când vorbește despre Siffin, Domnul credincioșilor Ali a scris porunca fiului său, Imamul Hasan, pacea fie pe ambele cu privire la moarte, „Fiule, de multe ori amintește de moartea și locul unde te duci și pe care în mod neașteptat după moartea a ajunge, așa că, dacă este vorba de tine, te va păzi-te pentru sosirea ei fierte în mod corespunzător, așa că nu te va prinde prin surprindere Adventului surpriză. Feriți-vă, astfel încât să nu fie indus în eroare dorința oamenilor pentru viața lumească și atașamentul lor față de ea. Allah avertizat despre acest lucru, și lumea a informat despre moartea lui și răul lui înainte de a arătat. Într-adevăr, una dintre viața lumească papură, ca un câine care latră sau prădători, devoratoare reciproc, urăsc unii pe alții: devora puternic pe cei slabi, apăsați de mare scăzut. Unii - vite, cum ar fi legate, iar unele - cum ar fi untethered, au pierdut drumul lor în direcții diferite să se disperseze. Având efective pierderi Rătăcitor prin văi impracticabile. Nici nu mai au nici un păstor să păstreze sau îngrijitor să se adune în stoluri. Lumea le-a trimis pe drumul de orbire, ochi de a recunoaște ghidul de semnale luminoase a luat, astfel încât în ​​sălbăticia lui Rătăceau, îngropat și plăcere obținut, făcându-l pe Domnul lor, și ea joacă cu ei, și să se joace cu ea, și să uitați că, pentru (Nahj al-Balagha, Letter 31).

27. Domnitorul credincioșilor Ali, pacea asupra lui, a spus: "Moartea este poarta lumii dincolo de mormânt" (Gurar al-hikam, p. 319).

28. Domnitorul credincioșilor, Ali, pacea lui, a spus: "Nu există nici un secret mai aproape decât moartea" (Bihar al-Anwar, vol. 71 p. 263).

29. Al-Sadir Sayrafi întrebat Imamului Sadiq, pacea fie asupra lui: „Pot să fie sacrificiul, fiu al Trimisului lui Allah, poate fi un credincios nefericit atunci când este luat sufletul?“. La care imamul a răspuns: "Prin Allah, nu! În cazul în care credinciosul se apropie de îngerul morții și vede credinciosul în cauză, el spune: „O, prieten al lui Allah, nu fi trist! Prin El, care a ales Profetul Muhammad, eu sunt mai mult decât simpatic tată bun. Deschide ochii și vezi! ". El se uită: apare înainte de Mesagerul lui Allah, Domn al credincioșilor, Fatima, Hasan, Hussain și imamii din urmașii lui. Îngerul va spune: "Acestea sunt prietenii voștri". Și apoi un crainic va chema partea Tronului Divin: „O, tu l odihneasca! Întoarceți-vă la conținutul Domnului și mulțumiți! Intrați cu sclavii mei! Intră în Paradisul meu „(89: 27-30) !. In acest moment, nimic nu poate fi mai de dorit pentru credincios decât separarea sufletului și ascensiunea sa rapidă la herald „(“ Al-Kafi“, vol. 3, p. 112).

30. Imam Sadyk, pacea pe el, la întrebat pe unul din tovarășii lui: "Îți amintești durerea lui Hussein?". El a răspuns: "Da, sunt trist și plâng pentru el". Imamul a spus: "Asigurați-vă că în momentul morții voastre veți vedea că părinții mei vor da îngerului morții despre voi un ordin care va face ca lumina ochilor voștri să se facă. Știți că plânsul pentru Hussein va face un înger al morții mai bun pentru tine decât propria ta mamă! Plângerea lui Hussein îi va transforma pe morți într-un mormânt în lumină și bucurie și îl va îmbrăca în clipa în care o va părăsi, iar îngerii îi vor spune vestea despre Paradis și răsplata de la Domnul. Răsplata fiecărei lacrimi va fi adăpostul etern Paradis "(" Kamil Az-ziyarat ", pag. 101).







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: