1000 km pe Java 634

Blog-le. solidsnake → 1000 km pe Java 634

Am călătorit pe 1000 km de Vișnevka, împărtășesc impresiile mele ...

În această iarnă, mi-am cumpărat în anul 1974 un 634 ani de naștere. Achiziția a fost spontan - unul este interesat de tehnologia veche, a cumpărat-o eu, dar el a transformat imediat în sus restaurat Java, și aici a oferit Vishnevka mine pentru un preț ridicol.






Ea a venit la mine în timpul iernii, toate în versiunea stoc, 6 volți, cam aprindere. De la anvelopele din spate nu numai nativul din spate, iar anvelopele din față ar trebui să fie Barum.
De asta am fost trimisă



Dar am întâlnit-o cu un prieten


După o iarnă lungă, am încercat să o trezească, dar și experiența de a deține un vechi motociclete n-am, sa dovedit doar o singură dată, în a cincea, am vrut chiar să scap de ea.
El a început să o conducă, dar imediat problemele au început - cilindrul stâng a căzut, ca o bobină, veche ca un rahat mamut, a căzut; După apariția problemelor de aprindere, motocicleta a răvășit ca un epileptic, tras la conducte, au existat semne de supraîncălzire a carburatorului.
Ca rezultat, sa decis instalarea unui sistem de aprindere fără contact în Java. El a scos rezervorul, a demonstrat bobinele vechi (a stat nativ, mirosind firele arse).







Ingrediente: Cumparata bobina dvuhvyvodnuyu din Oka, lumânări Brisk, senzor Hall fire, de la clasic, comutator VTN, sârmă de silicon (tatăl lui Oka, a folosit cele două fire rămase de la ea). Modulatorul și tamponul au fost cumpărate de Avito, deoarece erau prea leneși pentru a le ascuți.


Camerele au fost eliminate, amuzante, dar ele și site-ul sunt marcate - Jawa.


Am pus tamponul, senzorul Hall și modulatorul, ajustând poziția senzorului Hall cu șaibe, astfel încât modulatorul să treacă direct în slotul senzorului.


În timpul funcționării circuitului schimbat - a crezut că întinderile de lanț, JTC a comandat 428, dar atunci când modificați sa dovedit că a existat un lanț de 128 de link-uri, și ar trebui să fie pus pe 126, astfel încât lanțul de chiuveta a fost link-uri, pur și simplu redundante. Prin eliminarea legăturilor suplimentare sa dovedit că circuitul stocului a fost nou, astfel că JT este încă în rezervă.
Un altul pe care l-am avut pe șosea răsucite pe carburant și aproape că am fugit de toată benzina. Un altul a rupt și aproape a pierdut numărul, a trebuit să-l fix într-un mod dovedit - pe o placă de tăiere din plastic)))


Dar, pe ansamblu, în ciuda acestor handicapuri, bătrâna oferă o mulțime de emoții pozitive, eu sunt pe place să călărească, așa că eu sunt pe ea naezdil deja 1000 km, iar Ryder și VRRka inactiv în garaj))) Mai ales îmi place atenția altora pe această bicicletă, mai ales generația mai veche)))
Acesta este Java pe motor-show.


În planurile - cred că pentru a termina sezonul, iar în toamna să înceapă să-l dezasambla pentru pictura și restaurare. Vreau, de asemenea, să modificăm rufele la 12 volți, nu este dificil să instalezi un generator de la Izh Jupiter 5 în el.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: