2 Supă de vară rece de la castraveți și caldă de la morcovi

În zilele fierbinți, când nu sunteți foarte foame, dar aveți nevoie de ceva de mâncare cu ceva lumină, apropo, veți avea rețete pentru supe-cartofi piure. Pot fi pregătiți repede dimineața și luați cu ei să lucreze: numai gazpacho cu castraveți și ananas trebuie să se răcească și piure de supă de morcovi - să ardă.







Gazpacho din ananas și castraveți

Rețetă pentru Christy Morgan

2 Supă de vară rece de la castraveți și caldă de la morcovi

Adesea m-am culcat cu o supă similară într-o cafenea de vară. Dar a fost prea mult ceapa proaspata, asa ca am venit cu reteta mea, unde ceapa este exact cat este necesar, in opinia mea. Această supă este foarte ușor de gătit, deci este ușor pentru ei să se bucure toată vara.

  • 2 castravete lungi tocate (fara piele)
  • 1 ½ ceasca ardei dulce verde tocata
  • pene fin tocate dintr-o ceapă verde (opțional)
  • 2 linguri tamari sos
  • 1 cană cilantro tocată
  • 1/2 cutie (aprox. 820 g) de ananas în suc propriu fără zahăr sau 1½ cani de ananas proaspăt și 1 pahar de apă
  • 1 lingurita de chimen de pamant
  • 2 linguri de suc proaspăt de lămâie
  • 2 linguri de suc de lămâie proaspăt stors
  • sare de mare si piper negru macinat
  • ananas pentru decorare (opțional)
  1. Grind toate ingredientele într-un blender într-o masă omogenă.
  2. Sare și piper.
  3. Înainte de servire, se răcește timp de cel puțin 15 minute.
  4. Decoreaza cu inele de ananas.

Supă de morcovi

Rețetă pentru Lindsay Nixon

Acest piure de supă, preparat din morcovi sau morcovi din recolta trecută, cu lapte natural sau înlocuitor de lapte, se va deosebi de gust.

2 Supă de vară rece de la castraveți și caldă de la morcovi

  • 2 cani de bulion de legume
  • 4 morcovi, în cuburi
  • 1 măr roșu, în cuburi
  • ¼ ceasca de lapte (sau înlocuitor de lapte - pentru vegetarieni)
  • curry pulbere sau ghimbir măcinat
  1. Se toarnă o supă în tigaie, se adaugă morcovii și se fierbe pentru aproximativ 4 minute la căldură mare, până când începe să se înmoaie.
  2. Adăugați mere, dacă este necesar, mai multă bulion, reduceți căldura la mediu și acoperiți tigaia cu un capac.
  3. Gatiti merele si morcovii timp de 1-2 minute inainte de inmuiere (trageti-le cu o furculita pentru a vedea daca sunt fierte). Merele vor avea o nuanță de aur galben.
  4. Se toarnă conținutul tăvii într-un amestecător și se sfărâmă într-un pudră cremoasă de o consistență uniformă, turnându-se, dacă este necesar, mai multă bulion - adesea adaug cel puțin un pahar. Din nou, turnați toate într-o tigaie.
  5. Se amestecă, se adaugă ¼ ceasca de lapte, praf de curry sau ghimbir măcinat, începând cu ¼ linguriță. Dacă puneți prea multe condimente sau merele sunt foarte dulci, adăugați mai mult lapte.
  6. Serviți supa caldă.

Cumpărați această carte

Rețeta pentru supă de sfecla, cartofi, castraveți și kefir este o răceală. Cum să gătești supa rece dintr-o sfeclă tânără. O rețetă cu o fotografie. Care este vârful dvs. 5-10-20? Mănâncă (în ordinea descrescătoare a plăcerii) - supa-mare, cu orz și perle.







lasa-ma (voi impartasi ceva).

1. Se fierbe sfecla si cartofii.
2. Suc de sfeclă roșie, cartofi, ceapă, castravete de salvie. (se pare totul). Adăugați sare.
3. Luați un iaurt natural (puteți stil grecesc), chefir (probabil), puteți. Se diluează 1: 1 cu apă (fiartă)
4. turnați legumele tăiate cu un iaurt
5 adăugați verdețuri, ceapă verde și ou fiert.

Ei bine, foarte gustos.

Eu scriu ca sfecla I varyu.Chischu și se fierbe în apă sărată, picurare puțin oțet sau suc de legume limonnogo.Zatem bulion ostuzhayu.Svoklu freca ras krupnoy.Svezhie castravete, de asemenea, am freca pe o răzătoare grosier, ouă melko.Zelen am tăiat, am usturoi pereterayu într-un mojar, dacă ea nu este doar tolkushkoy la orice posude.I toate umple toate componentele bulion răcit, am face-o portsionno.zatem smetany.Mozhno adauga mai multa carne fierte nu devine mai rău

okroshka, supă oxalică, salate (castraveți + roșii + smântână) înghețată.
deja o lună să mănânce, nu obosită încă

Dar nu, pentru cel puțin 10-12 ore, nimic nu va fi în căldura pentru ei! Cu condiția ca acestea să fi fost proaspete și nu "grijulii". Am pregătit același lucru

așa cum se numește în general? și cum să-l gătiți? supe normale - pielea copiilor nu mănâncă în această căldură. Rece de borscht din Lituania: 1. Castravete, ridiche, tăiate în verdeață. 2. Tăiați ouăle fierte.

Borscht rece din Lituania:

1. Castravete, ridiche, tăiate în verdeață.
2. Tăiați ouăle fierte.
3. Marinați sfeclă roșie detașată de marinada în exces.
4. Toate ingredientele se amestecă și se toarnă iaurt rece.
5. Sare.

Separat la borșul servi cartofii fierbinți.
Contrast foarte interesant al temperaturilor.

Nu scriu numărul de produse în grame. Totul depinde de preferințele individuale. Cuiva îi place mai multă castraveți, iar unii au mai puțină sfeclă, cineva nu-i plac deloc rădăcinile.
Nu este necesar să luați sfecla mărunțită, puteți să le gatiți pe un răzuitor tocmai gătit. În acest caz, borsch va fi numai cu aciditatea pe care o va da kefirul.
Puteți adăuga cârnați sau șuncă. Dar, în rețeta clasică, nu există produse din carne.

ZY În Lituania, special fabricat kefir pentru borsch rece. Pachete de 1 litru. Foarte convenabil.

Și de la bunica mea retseptik: Banca de sfeclă murat ras, castraveti, cârnați, ou fiert, ceapa, fenicul, toate tăiate fin, se adauga iaurtul, smantana si apa (în cazul în care sa întâmplat dens).

Supă rece cu "zazharkoy". Puteți servi cu castraveți tăiați, roșii, ardei (într-un cuvânt, din care a fost făcută supa) - "Supa bulgară Tarator.

Taratorul (bulgară). Curățați și tăiați castravetele, tăiați verdele, sare. Adăugați usturoi zdrobit și nuci fin tăiate. Toate se toarnă iaurt lichid sau iaurt, picură ulei de măsline. Puteți mânca cu cartofi fierți.
Bon apetit!

Rece borsch. Ei spun că este doar pregătit pentru Don. Poate adevărul.
Ceapa cu morcovi se prăjește în uleiul de floarea-soarelui, se adaugă roșiile la capăt și se pune puțin. Continuați să gătiți ca de obicei numai fără carne - cartofi, varză, prajit, mereu ardei dulci, verdețuri. Apoi se răcește până la temperatura frigiderului și se dovedește minunat.

Supă rece de castraveți. Castraveți curățate, tocat fin, se toarnă laptele biciuit, dacă se dorește, poate fi diluat cu apă. cum să sare castraveți. spălați. Dacă castraveții au fost îndepărtați nu numai, atunci trebuie să reziste câteva ore la castron rece.

Este oarecum complicat, dar în principiu o fac, dar nu în două seturi. Proporția de sare este de 2 lingurițe pe litru de apă.

Sectiunea: Reteta mea! Supa bulgărească bulgărească - Tarator T. n. Aici, de curând, Dimitri vorbea despre el, dar totuși sa hotărât să se ocupe de noul subiect. Cineva cere. Deci: - castravete. taie-l bine.

Și eu fac cu kefirul. Nu-mi place gustul laptelui acru :-(

Supa-tarator. Există o mulțime de rețete, îmi place: kefir diluat cu apă în jumătate, seleniu, ridichi, ouă, cârnați, puteți avea cartofi tineri. Pe scurt, bine, salata lichida ochchen :)

Supa de fructe (aproape de desert)
Mere, banane, pere, mandarine, portocale, kiwi - la cerere, care au boabe, le taie, se toarnă iaurt, iaurt cu fructe, smântână. Zahăr la gust. IMHO, în cazul în care copilul este greu de mestecat, puteți pisa mixer (să fiu sincer, nu am încercat)

Sau borsch rece, puteți să vă sprijiniți (deși trebuie să mestecați: (

Vă rugăm să împărtășiți rețetele de supe rece. dar o frig? sfeclă roșie. Îmi place mai mult pe razb. kefir, dar este posibil pe bulionul oxalic. gazpacho - roșii răsucite, piper, castraveți, usturoi.

dar o frig? sfeclă roșie. Îmi place mai mult pe razb. kefir, dar este posibil pe bulionul oxalic. gazpacho - roșii răsucite, piper, castraveți, usturoi. Se diluează sucul de roșii și se aruncă biscuiții prajiti. greens un pic.
tătarul bulgar. chefir diluat sau lapte coapta, plus castraveți și verdețuri. "pentru iubitul meu". Îmi amintesc retetele, voi scrie. Am cea mai rece băutură rece, câteodată fac diferite ingrediente

Supă de castraveți. Ciudat, dar gustos. Maine ma uit la reteta exacta si sa scriu.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: