Întrebarea lui Roger Federer este, poate că Andy merge până la capăt - tenis

Roger Federer a intrat în finala din categoria individuală a bărbaților din Campionatul Australian de Tenis Deschis. care are loc în zilele noastre la curțile din Melbourne Park.

Vineri, în semifinale, nu a lăsat șansele lui Jo-Wilfried Tsong. învingând pe francez în trei seturi cu un scor de 6: 2, 6: 3, 6: 2. Pentru întregul meci, care a durat doar 1 oră și 27 de minute, Tsonga nu a avut nici un punct de rupere.
Pentru campionul Australian Open Federer de trei ori această finală a turneului de Grand Slam va fi deja în clasamentul său de 22, 15 dintre care a câștigat.
Duminică, în meciul principal al turneului, liderul mondial al ATP va juca cu Andy Murray, britanic

Primul rachet al lumii elvețian elvețian Roger Federer a ajuns la finala categoriei masculine a tenisului Australian Open. care are loc în zilele noastre la curțile din Melbourne Park.
În semifinale, el nu a lăsat șansele lui Jo-Wilfried Tsong. învingând pe francez în trei seturi cu un scor de 6: 2, 6: 3, 6: 2. Pentru întregul meci, care a durat doar 1 oră și 27 de minute, Tsonga nu a avut nici un punct de rupere. Pentru campionul Australian Open Federer de trei ori, acest final al turneului Grand Slam va fi deja pe locul 22 în cariera sa. 15 dintre ei a câștigat. Confruntați cu elvețianul vor fi britanicul Andy Murray.
"Andy va juca a doua finală a Grand Slam Final.

MOSCOVA, 30 ianuarie - RIA Novosti. Prima rachetă a lumii Roger Federer consideră că psihologic, Andy Murray este într-o situație mai puțin favorabilă înainte de meciul final al Australian Open, raportează Reuters.
Britanicii nu au câștigat la simplu turneu de Mare Slem a fost 74 de ani și așteptările asociate cu Murray în patria sa, ar putea afecta negativ jocul Scot în ultimul meci, a declarat Federer.
„Victoria lui este primul pentru tenis britanic pentru ceva în jurul valorii de 150000 ani - cu un zâmbet, a declarat câștigătorul 15-timp de Grand Slam -. Eu l cred că această victorie este mult mai important decât mine, așa că se va simți o mulțime de presiune vezi. , ca

Australian Open va fi britanicul Andy Murray pentru oa doua încercare de a câștiga cariera primul titlu de Grand Slam, și pentru elvețian Roger Federer - o nouă șansă de a deveni un campion de patru ori în Melbourne.
Federer. care a câștigat 15 din cele 21 de finale ale Grand Slamului, acum un an a pierdut într-un thriller cu cinci meciuri, Rafael Nadal. Acum cel mai puternic jucator de tenis al planetei este hotarat sa isi completeze colectia de trofee. Federer demonstrează în Melbourne exemple de cel mai bun tenis. în șase meciuri înainte de finală, a pierdut doar două seturi - rușii Igor Andreev și Nikolay Davydenko. Semi-finala împotriva lui Jo-Wilfred Tsong a fost mai mult ca un băiat, ca și cum mai târziu francezul era justificat de oboseală.
Britanicii nu au câștigat într-un singur loc

Primul rachet al lumii elvețian elvețian Roger Federer în ajunul meciului final al Australian Open, care va avea loc mâine, a împărtășit așteptările de la rivalul său britanic Andy Murray.
„Nu sunt surprins de faptul că Andy a ajuns la final. Eu cred că în acest an ar putea fi anul lui de progres real, și a fost deja confirmat parțial această victorie sfert de finala peste Rafa si accesul la finala. Acum, singura întrebare este, pentru a putea el trebuie să meargă tot drumul prin modul în care a jucat în semi-finala împotriva Cilic, - .. un semn de un adevărat campion în meciurile noastre cu ei sunt mereu tactica cruciale, asa ca va fi interesant care selectează fiecare

Ca elvețianul Roger Federer. adversarul său în finala Australian Open britanic Andy Murray va trebui să încerce foarte greu să câștige.
"Știu că vrea să câștige acest titlu pentru Marea Britanie, care va fi prima dată în ultimii 150 000 de ani, se pare?" - a declarat Federer la o conferință de presă în ajunul meciului.
„Cred că într-adevăr nevoie de ea mai mult decât mine, astfel că el va trebui să facă față presiunii psihologice se va vedea cum se va putea face față cu ea, dar va fi foarte dificil, asta e sigur ...“, - a spus jucătorul elvețian de tenis.
Federer, în vârstă de 28 de ani, a jucat deja în cele 21 de finale ale turneelor ​​Grand Slam, în care a câștigat de 15 ori. A câștigat Openul Australian

Ieri. Melbourne. Dupa semifinale, traseele lui Roger Federer Jo-Wilfried Tsongi, poreclit Ali (in prim plan), s-au despartit: primul merge in finala, al doilea se duce acasa. Sursa: Associated Press
Prima rachetă a lumii, Roger Federer, sa dus la finala Australian Open, învingându-i cu încredere pe francezul Jo-Wilfried Tsongu. Duminică, elveția va încerca să câștige al patrulea titlu în Melbourne într-un meci cu scorul Andy Murray. CONTABILE OLD
Exact acum doi ani, francezul negru Jo-Wilfried Tsonga. învingându-l pe Raf Nadal. a mers la finala Australian Open și a devenit dintr-o dată o stea. Mulți au realizat că, în plus față de aspectul luminos (pentru asemănarea cu marele boxer Tsongu a fost poreclit Ali), el a mai avut