8 Cele mai frecvente greșeli pe care le facem în timpul epilarei ceară

8 Cele mai frecvente greșeli pe care le facem în timpul epilarei ceară

Îndepărtarea părului cu ceară este cel mai popular tip de îndepărtare a părului pentru ziua de azi, ceea ce este în mare măsură atât în ​​rândul femeilor, cât și al bărbaților. Mulți cred în mod eronat că îndepărtarea părului cu ceară este ușoară și că nu sunt necesare cunoștințe și abilități speciale pentru acest lucru. Cu toate acestea, ceara de îndepărtare a părului - o întreagă industrie în cosmetologie, și să stăpânească bine tehnica acestei metode de îndepărtare a părului și pentru a evita greșelile din cauza care scade eficiența procedurii, este necesar să se studieze în cursuri speciale și o mulțime de practică sub supravegherea unui cadru didactic cu experiență.







Care sunt principalele greșeli cele mai des întâlnite de cei care nu au pregătire profesională și nu sunt specialiști în domeniul epilării ceară?

Epilarea în salon

În ciuda faptului că saloane bune de masterat tind să dea toate ghidurile necesare pentru pregătirea pentru procedura, epilare cu ceară și produse de îngrijire a pielii, în intervalele dintre sesiuni, mulți dintre noi fac de multe ori aceste greșeli.

1. Lungimea prea scurtă a firelor de păr

Mulți clienți înainte de epilare simt că firele de păr sunt prea lungi și, prin urmare, le scurtează înainte de o vizită la maestru. Uneori aceasta prezintă o problemă întreagă pentru comandant, pentru că firele de păr se dovedesc a fi scurtate atât de mult încât ceara pur și simplu nu poate prinde firele de păr și le poate rupe de la rădăcină. Este necesar ca lungimea firelor de păr să fie de cel puțin 5-10 mm. Dacă firele de păr sunt mai lungi decât este necesar, nu vă faceți griji. În salon comandantul însuși le va scurta la lungimea necesară cu un dispozitiv steril special.

2. Cofeina sau alcoolul înaintea procedurii de îndepărtare a părului

Pare cu siguranță o idee bună - pentru a bea o pereche de pahare de vin înainte de procedura de îndepărtare a părului. Cu toate acestea, să fie conștienți de faptul că cofeina și alcoolul crește sensibilitatea pielii, astfel încât o ceașcă de cafea sau un pahar de băutură alcoolică ar tine deserviciu. Procedura ar fi mai dureros decât dacă ați venit la maestru, „să se usuce.“

3. Nerespectarea regulilor de îngrijire a pielii după epilare

În termen de 24-48 de ore după epilare, clientul nu trebuie:

  • Luați o baie fierbinte (temperatura ridicată a apei poate provoca roșeață și provoca senzație de mâncărime și arsură);
  • Înota în piscină și plajă (clor în apă, sau lotiune de bronzat poate provoca iritații severe, care pătrunde în pori deschiși);
  • Purtați haine prea strâmte (dupa epilat pielea ar trebui să respire prea strâmt de îmbrăcăminte nu permite transpirația să se evapore, astfel că există bacterii și pătrunderea lor în foliculii de par, care este plină de inflamație.);
  • Folosiți produse cosmetice parfumate, deodorante, auto-bronzare sau make-up;
  • Atingeți, frecați sau piepterați epilarea pielii. Acesta este riscul de infectare.






4. Proceduri de epilare fără ceară

Prima sesiune de îndepărtare a părului, ca regulă - cel mai dureros, deoarece firele de păr stau încă prea adânc în foliculii și păstrați-l destul de ferm. Dacă nu ceruire în mod regulat, aceasta va duce la faptul că foliculii de par va slăbi și scoate firele de păr vor fi mult mai ușor și mai puțin dureros.

Epilarea la domiciliu

În plus față de a face epilarea ceară acasă, facem deja o greșeală, pentru că fără a fi profesioniști, riscăm să-și facă rău, ceea ce face o astfel de procedură serioasă, fără o pregătire specială (mai în detaliu în articol: periculos decât ceara la domiciliu), vom face, de asemenea, o mulțime de alte greșeli care reduc eficacitatea ceara îndepărtarea părului. Principalele greșeli ale îndepărtării parului la domiciliu includ:

1. Îndepărtați banda în direcția greșită

Ceara trebuie întotdeauna ruptă în direcția opusă creșterii părului. Este necesar să se rupă cu o mișcare bruscă de încredere. Cu cât banda mai clară este ruptă, cu atât rezultatele sunt mai bune. Ușor întindeți pielea pentru a facilita eliberarea firelor de păr din foliculi.

2. Utilizarea neeconomică a benzilor de ceară

Dacă nu utilizați ceara fierbinte și benzi gata cu ceară de pre-aplicat pe ele, acestea pot fi folosite de mai multe ori în mai multe domenii. Mulți, de asemenea, cred că una dintre bare este potrivit doar pentru o singură aplicare, și secționarea-l din piele o dată, acesta trebuie aruncat imediat.

3. Ignorarea pulberii sau a talcului înainte de aplicarea ceară

4. Neglijarea exfolierii celulelor moarte

Este necesar să exfoliați în mod regulat celulele moarte ale pielii cu ajutorul scruber-urilor sau a unui prosop. Acest lucru va ajuta la înmuierea pielea și pentru a evita apariția firelor de păr îngroșate.

Petersburg că fetele cred că de depilare salon de epilare cu ceară Interviu cu Sphinx - am vorbit cu fetele din Sankt-Petersburg, și știu ce cred ei despre epilarea cu ceară, Shugaring și procedurile de siguranță.

Nu m-am îndrăgostit niciodată să fac ceară la domiciliu, întotdeauna am investit în stăpâni experimentați și așa cum nu văd în zadar. # 41; # 41;

Când a apărut gândul de epilare, ea sa hotărât să o facă singură acasă și a reușit să o facă, dar nu așa cum dorea. Deci m-am dus la specialiști și tot așa vă sfătuiesc să trișezi.

Am cumpărat o ceară în cartușe. Am inceput sa fac picioarele Epilare ca acasă a făcut totul corect, dar atunci când sunt aplicate la ceara pielii părul încurcat și lipite împreună, ceara era încă fierbinte aplicata pe cresterea parului. Cine îmi poate spune ce este greșeala mea?

Alte intrări în blog

Bar-boutique "Strip" ia Londra de furtună! Doriți să deveniți un bun maestru al îndepărtării părului? Deveniți psiholog! Revelații interesante ale clienților de maeștri celebri de epilare

Mai multe „Da“ și „Nu“ epilarea cu ceara, pe care oamenii uita de cele mai multe ori câteva sfaturi pentru începători de masterat shugaring







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: