8 Lecții de viață care pot fi învățate din sport

Acest articol enumeră unele dintre lecțiile valoroase ale vieții. care sunt descrise în cartea "Țineți acest gând" de Ronan Scully. Am adăugat interpretarea mea. Acestea sunt lecțiile pe care diferitele situații de viață le învață pe tot parcursul vieții.

8 Lecții de viață care pot fi învățate din sport

În această dimineață, căutam un fel de timp contemplativ. Voiam să citesc ceva care să mă facă să mă gândesc la viața mea. Am găsit o carte grozavă "Țineți acest gând" de Ronan Scully. În cartea sa, Ronan oferă 52 de reflecții atent. Aceste reflecții sunt lecții valoroase ale vieții. care pot beneficia oricare dintre noi. Acestea sunt lecții de viață care te ajută să te conectezi cu esența a ceea ce ești, practicând doar o mică reflecție personală. Am deschis cartea despre o poveste care mi-a interpretat într-adevăr filozofia vieții - "Vreau să vorbesc cu managerul".

Întotdeauna înveți lecțiile vieții

Ceea ce ma învățat această poveste este că, indiferent de ceea ce studiezi, primești și o lecție de viață valoroasă. Dacă sunteți manager, antrenor sau profesor, nu afectează doar o zonă a vieții unei persoane. Transmiteți lecțiile și principiile vieții. care afectează fiecare zonă a vieții sale. Modul în care tratăm unul pe celălalt, lecțiile pe care le predăm și lecțiile pe care le primim sunt mai importante decât am putea înțelege cu adevărat. Sportul, hobby-urile și știința sunt părți importante ale societății. Ele ne oferă distracție sau o oportunitate de a ne ridica la scară, dar, mai important, ne ajută să ne dezvoltăm ca indivizi prin lecții valoroase de viață.

În povestea lui Ronan Scully, străinul îi învață pe mai mulți băieți mai multe abilități de aruncare subtile (un sport irlandez uimitor). El ajută fiecare tânăr să-și îmbunătățească abilitățile. Când se termină antrenamentul, el spune că le-a învățat mai mult decât aruncând mingea. Iar el explică cât de multe cunoștințe și aptitudini pe care le-au câștigat sunt lecții valoroase în viață.

8 lecții de viață

Dacă nu aveți un gol, nu aveți un joc

La fel ca în sport, viața este cel mai bine realizată atunci când aveți obiective clare. Dacă doriți să creați viața pe care o doriți cu adevărat, trebuie să înțelegeți exact ceea ce doriți cu adevărat. Ar trebui să aveți o idee clară despre cum arată această viață.

Dacă nu împărțiți o victorie, veți pierde

Cea mai bună cale de a reuși este să-i ajuți pe alții să reușească. Nu puteți atinge obiectivele numai pe cont propriu. Chiar și cei mai buni sportivi au nevoie de antrenori, asistență medicală, finanțare etc. Această lecție de viață arată că dacă vrei să devii de succes. trebuie să construiți relații de întărire reciprocă, unde toate părțile se ajută reciproc.

Dacă nu respectați regulile, nu puteți câștiga

Toată lumea dorește să utilizeze calea cea mai scurtă pentru a-și atinge obiectivele. Nu este nimic în neregulă cu găsirea unei modalități mai eficiente de atingere a obiectivului. Cu toate acestea, există reguli și principii care trebuie respectate. Ruperea regulilor poate oferi recompense pe termen scurt, dar dacă construiți castelul pe o fundație de nisip, acesta se va prăbuși în cele din urmă. Și mulți dintre noi trăim această lecție despre noi înșine.

Trebuie să fii cinstit cu tine însuți

Puteți înșela pe toată lumea, dar nu vă puteți înșela niciodată. Această lecție de viață a fost stăpânită de fiecare dintre noi. Dacă nu faceți ceea ce este necesar sau dacă nu depuneți eforturi, veți ști despre el. Acest lucru se întâmplă adesea persoanelor care au nevoie de gestionarea timpului în viața lor. Ei au adesea un program complet. Ei încearcă să se convingă că, fiind ocupați, acționează eficient. În spatele minții lor, ei știu că ceva nu este în regulă. Când sunt de acord că trebuie să facă schimbări în viața lor. și apoi să facă aceste schimbări, rezultatele lor să se îmbunătățească în mod semnificativ și ei învață această lecție, care le-a dat viață.

Concentrează-te pe ceea ce faci cel mai bine

Aveți abilitățile și calitățile. Există lucruri care vă sunt date cu ușurință și lucruri în care nu sunteți atât de puternici. Nu trebuie să fii stăpân în tot. Aveți propriile dvs. talente unice. se concentreze pe manifestarea lor.

Îmbunătățiți personajul, precum și jocul

Este minunat să lucrezi la un nivel înalt, dar asta nu e tot ce trebuie să știi despre performanță. Mai important este modul în care joci jocul. Dacă vă gândiți la toți oamenii pe care îi admirați și încercați să înțelegeți exact ce vă place despre ei. veți găsi că, în principiu, vă admirați trăsăturile caracterului lor. O lecție în viață care preda conștientizarea importanței caracterului în sine.

Eliminați erorile

Întotdeauna discutați cu "managerul"

În funcție de convingerile voastre, "managerul" poate fi Dumnezeul tău, conștiința ta, înțelepciunea interioară și intuiția, viața sau altceva pentru tine. Comunicarea cu "managerul" dvs. vă va ajuta să vă identificați și să respectați valorile și obiectivele dvs. Datorită acestei lecții din viața din vremuri dificile, veți ști ce să faceți. Există mai multe modalități prin care vă puteți contacta pe "managerul" dvs., și anume:

Din nou, metoda potrivită este cea care funcționează pentru dvs. Când includeți una sau mai multe dintre aceste acțiuni în programul dvs. zilnic, veți fi mult mai clari în ceea ce trebuie să faceți. <





?php include ($ _SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]. "/ vstavki / blokvtext2.php"); ?>

Viața nu trebuie divizată niciodată. Lecțiile pe care le studiem într-o zonă a vieții pot fi adesea aplicate în multe alte domenii ale vieții noastre. Suntem în mod constant oferite lecții de viață. Trebuie doar să le înțelegem. Povestea lui Scully a subliniat cum putem învăța lecții valoroase din sport. Fiecare dintre lecțiile vieții le-a oferit băieților oportunitatea de a dezvolta atât jucători, cât și personalități. Ori de câte ori înveți ceva nou, întreabă-te: "Ce lecții obțin din viață?" Dacă ești un profesor, un antrenor, un vorbitor etc. amintiți-vă că întotdeauna faceți lecții de viață, aveți grijă cu informațiile pe care le transmiteți.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: