5 fapte bune ale lunii! Sondaj te consideri o persoană bună

5 fapte bune ale lunii! Sondaj te consideri o persoană bună

Oare ceasul zilei, dragi cititori! În curtea frumoasei vremuri de primăvară, acum începe doar postul în creștinii ortodocși și am vrut să vorbesc despre bine. După cum știți, postul nu se abține doar de la anumite tipuri de alimente, ci și timp pentru rugăciune și fapte bune. Dar foarte des mulți dintre noi pur și simplu nu știu ce fel de fapte bune pot fi făcute. Așa cum a fost cântat în cântecul grupului "Înviere": "Sunt bun, dar nu am făcut bine nimănui. "Și este atât de vital! Ne petrecem zilele în îngrijirea de zi cu zi și nici măcar nu ne gândim dacă am făcut ceva bun astăzi. Vă ofer o listă foarte bună a faptelor bune pe care le puteți face în această lună și puteți face în fiecare lună și chiar în fiecare zi! Cine va place






1. Ajutarea copiilor.

Cel mai rău lucru este când copiii sunt bolnavi. Toată lumea știe despre asta, în special pe cei care au deja copii. Cum să ajutăm copiii bolnavi, ce putem face pentru ei, dacă nu suntem medici de primă clasă? Există multe organizații caritabile, mari și mici, care ajută copiii cu diagnostice diferite. De exemplu, renumita fundație caritabilă Rusfond ajută copiii bolnavi în toată Rusia. Acestea sunt cunoscute pentru acțiuni comune cu Channel One, când spectatorilor li se oferă să trimită SMS la numărul 5541 cu cuvântul "Bun venit". SMS costă doar 75 de ruble, dar când este trimis de milioane de oameni, suma este impresionantă. Așa că am salvat deja mii de copii care au nevoie de tratament scump. Site-ul Rusfond descrie în detaliu modalitățile prin care puteți ajuta copiii bolnavi. Vedeți toate căile pe care le puteți găsi aici. O sumă mică în favoarea copiilor este o mare faptă bună nr. 1.

2. Asistența bunicilor.

Gândindu-te la ceea ce se poate face într-o lume bună, să nu uităm de cei dragi! La urma urmei, bunicii noștri sunt cei mai apropiați de noi și pentru a le ajuta este foarte ușor. De exemplu, vin să le viziteze și să ajute cu treburile casnice, stau și beau ceai cu ei și să asculte poveștile lor despre proshlom.Esli nu sunt folosite pentru a merge la vizita cu mâinile goale, bunica a dat un mic cadou. care o va placa. Și dacă rudele în vârstă departe de tine, poți pur și simplu apel și asculta informații cu privire la starea lor de sănătate, simpatiza - acesta va fi un lucru bun pentru ei!







Este necesar să ajuți, în primul rând, pe cei care nu reușesc să o facă singuri. Frații noștri mai mici sunt un excelent exemplu al acestui lucru. Cum pot ajuta animalele? De exemplu, puteți găsi un centru de voluntariat, care se ocupă cu ajutorul animalelor, precum și pentru a le ajuta cu bani, alimente sau supraexpunere animale (un foarte frecvente fenomen de azi - îngrijiți la domiciliu pentru o pisică sau un câine până când găsesc o locuință permanentă). Sau poate vă decideți să faceți un pas mai serios și să salvați unul dintre animalele de companie, luându-l acasă pentru totdeauna? Ei bine, acest lucru este posibil. Dacă nu aveți încredere în centrele de voluntariat sau pur și simplu nu doriți să vă deranjezi cu căutarea, atunci puteți pur și simplu să hrăniți cel puțin păsările în curte sau un câine pierdut - este, de asemenea, un lucru bun.

5. Ajutați mereu și peste tot!

Și acest articol din lista faptelor bune poate include mai multe sub-elemente mici. Aici vă sugerez să faceți mici fapte bune. De exemplu, pentru a se agită mâinile cu bunica lui, lăsând autobuz, du-te la magazin pentru a ajuta o femeie cu un cărucior, Granny citiți eticheta de preț în magazin, pentru a da drumul pentru pietoni, pentru a ajuta pe omul căzut, deschide ușa pisica la scara, si da drumul la nerezidentului. Într-adevăr, toate aceste acțiuni pot fi considerate acum aproape o faptă! Am fost foarte surprins când soțul meu mi-a spus cum încearcă să afle calea către Moscova. Tocmai a început fraza "Ne pare rău, nu veți spune. "Cum a răspuns cu un nepoliticos" Nu! "Și ce fel de femei cu un cărucior? La urma urmei, câțiva vor deschide ușa sau cel puțin o vor ține înapoi! La treceri de pietoni auto graba, nu a suspendat, cu toate că pietonii sunt bune - arunca sub roțile hurl. Prin urmare, în fiecare zi și oră puteți să faceți o mulțime de fapte bune, trebuie să fii puțin mai atent la ceilalți!

Sper că aceste exemple de fapte bune vor inspira cel puțin pe cineva și lumea va deveni puțin mai bună

Compasiunea este un popor foarte frumos și natură este proprietatea națiunii în special rus nostru, ci se referă la faptul că a face bine altora ca în arunca în apă și după un timp, pe mare gramada de aceasta apa zicalei vine la suprafață. și după astfel de situații, bine cum nu este foarte de dorit

Nimeni nu se va considera o persoană rea. Dar un egoist rău poate iubi pisicile și, prin urmare, vă considerați foarte buni. Este foarte dificil să găsim criteriile: bunătate - delicatețe, stingere grea - îngălbenire. Și toată lumea vede situația în felul lor. Și în momente diferite, o persoană poate fi diferită.

Dmitri cu Burido.

Valeria, ai ridicat un subiect bun!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: