Cluburile ucrainene au jucat la zero

În meciul cu Aalborg, portarul Dinamo a fost uneori la înălțimea sa Foto: FC "Dynamo"

În a treia rundă a rundei de grup a Ligii Europei, toate cluburile ucrainene au jucat fără succes. Joi, conducerea din cvartetul J "Dynamo" a eșuat în meciul Danemarcei cu Aalborg și a obținut un scor de 0: 3. "Dnepr" în capitală NSC "Olimpice" nu a putut face față modestul "Karabah" din Azerbaidjan și a pierdut 0: 1. Nu a fost încă marcat un singur punct, "Metalist" - miercuri la Kiev Harkov a suferit oa treia înfrângere consecutivă - de la Legia poloneză - 0: 1.

"Dinamo" a început convingător performanța în Liga Europeană. Echipa de la Kiev a început cu o victorie înfrânată în spatele portughezului Rio Ave 3: 0, iar în a doua rundă, a învins Steaua României - 3: 1. Echipa lui Sergei Rebrov a marcat 6 puncte și a condus grupul J. Un alt rival, "Dinamo" - Aalborg danez, a avut trei puncte. Danezii din prima rundă au fost înfrânți în România de Steaua cu scorul de 0: 6. Cu toate acestea, în al doilea tur de scrutin Aalborg a reușit să îmbunătățească poziția de turneu datorită victoriei asupra Rio Ave - 1: 0.

Pentru "Dynamo" începutul meciului în Danemarca a fost descurajator. Kievans a ratat deja în minutul 11. După transferul de adâncimea câmpului de la Kiev apărător Aleksandar Dragovic la marginea capului prost jucat de pedeapsă și a aruncat mingea trece direct la Thomas Enevoldsen, care a lovit puternic pe poartă și a deschis scorul.

Dynamo ar putea recupera în doar zece minute. Serghei Sidorchuk transfer excelent a adus pe Andrew Yarmolenko unul câte unul, dar extrema Kiev a lovit barul.

Data viitoare oaspeții au luat capul în minutul 27 după colț. Rămas fără îngrijire la extrema post-Jermain Lens lovit pe gol de la patru curți, dar a ratat de la obiectivele Aalborg a salvat un mod incredibil de a reacționa la portarul lovitură Nicolai Larsen.

Pentru că extravaganța "Dynamo" a fost pedepsită în minutul 39. Din nou, problemele au început cu un cap de reducere fără succes - de această dată în spectacolul Danila Silva, danezii au luat mingea, Andreas Broome a împins spre dreapta și Nikolai Thomsen și-a închis transferul.

În a doua jumătate, jocul "Dinamo" a mers în cele din urmă. Kievans nu a putut ține măcar o minge în schimb și a ratat al treilea gol. Deja în timp oprire, Soren Frederiksen a făcut o trecere spectaculoasă dreapta flanca și a trimis mingea în zona de pedeapsă, iar Thomsen a lovit doar cu linia de portar, și a adus cazul înfrângerii - 3: 0. Într-un alt meci de grup, J Steaua la bătut pe RioAve 2: 1 acasă, ceea ce a confundat în cele din urmă situația din cvartet. Românii, danezii și ucrainenii aveau câte șase puncte.

"Dnepr" în actuala Europa League face o impresie ambiguă. Pe de o parte, echipa lui Miron Markevich, după două runde, a avut doar un punct, pe care jucătorii din Dnipropetrovsk l-au mulțumit pentru egalarea cu zero a ieșirii cu francezul St-Etienne. Pe de altă parte, Dnipro în această întâlnire și în meciul de la Kiev cu Inter Internațional (0: 1) nu a fost mult inferior adversarilor.

Pentru toți, poziția de turneu a vice-campionilor din Ucraina nu a fost deloc critică. Ei, precum "Karabah", au rămas în urma francezilor cu doar un punct. În afara competiției din grupa F a fost Inter, care a câștigat 6 puncte.

Joi de la Kiev „Dnipro“ Azerbaidjan a luat un club care a reușit să se arate bine în Europa League, joacă acasă, la egalitate 0: 0 cu St-Etiene și pentru a se potrivi pentru a pierdut in deplasare meciul Inter - 0: 2.

Faptul că "Karabah" nu este atât de simplu, a devenit clar deja în minutul 10, când Dnipropetrovs a ratat aproape obiectivul. Azerisii nu s-au gândit să-și închidă jumătatea terenului și au obținut rapid o bună ocazie de a se prezenta. Reinaldo colț, aproape de carcasa portar controlează balonul cu mare Ondřej Mazuch și împușcat, dar echipa Markevich salvat portarul Denis Boiko, a răspuns la greva din gama aproape.

În minutul 21, oaspeții au fost conduși în cont. "Dnepr" a ratat contraatacul, ceea ce a dus la intrarea portarului la doi rivali. Dnepropetrovsk a reușit și a reușit să se întoarcă, dar din cauza golului nu le-a salvat. Muarem Moirem la spate a scos Mazuh și Douglas și a trimis mingea în plasă.

Gazdele nu au jucat în joc constructiv în atac, din cauza momentelor cu adevărat periculoase la porțile "Karabachului" au fost complet absente. Atacul și apariția pe teren după spargerea celui de-al doilea înainte - Evgeni Seleznev, care a mers să-l ajute pe Nikola Kalinich, nu a sporit atacul. Încercările de a activa jocul liderului Dnipropetrovsk -Evgenia Konoplyanki nu au dus la nimic.

"Dnepr" a avut cel mai rău meci din acest sezon, a pierdut 0-1 și a fost ultimul loc în clasament. Într-un alt meci al grupului, F Inter a jucat acasă într-o remiză 0: 0 cu StEtienne, a marcat 7 puncte și a păstrat plumbul. "Garabagh" a venit pe locul al doilea cu 4 puncte, francezii ocupând locul 3 cu 3 puncte.

Singurul club ucrainean care nu a avut un singur punct după primele două meciuri din Europa League a fost Metalist. Harkiviții au pierdut la Trabzonspor 1: 2 în primul tur al Lvivului, iar în al doilea - au pierdut la Lokeren belgian - 0: 1. Nu a fost posibil să înscrieți puncte pentru echipa lui Igor Rakhaev și în runda a treia. Miercuri, la Kiev, "Metalistul" a avut un alt meci inexpresiv și nu a reușit nici măcar să facă față leziunilor slăbite ale legiunii poloneze.

Harkov a recunoscut un gol în minutul 28, când mijlocașul Legia Ondrej Duda sa mutat de pe flancul stâng în zona de pedeapsă, cireasa balonul peste un apărător și apoi bate celălalt, și a lovit doar gol.

Pentru a elimina toate întrebările despre câștigătorii polonezilor, ar fi putut să se obțină la începutul celei de-a doua jumătăți, când au dreptul la o pedeapsă. Ivica Vrodlyak nu a reușit însă să-l depășească pe portarul lui Metalist Alexander Goryainov, care a respins mingea în colțul golului.

În minutul 69, echipa de la Rakhaev a obținut deja dreptul la pedeapsă. Arbitrul ia arătat cartonașul galben jucătorului de la Legia Dusan Kutsiak, care a pătruns pe stânga și a șutat printre picioarele portarului oaspeților.

"Metalist" a pierdut 0-1 și a rămas în ultimul loc în clasament. Într-un alt meci al grupului, L Trabzonspor a câștigat Lokeren 2: 0 acasă. Datorită acestei victorii, echipa din Turcia a obținut 6 puncte și a intrat pe locul al doilea. Pe locul trei, cu 3 puncte, a părăsit clubul din Belgia. Conduce în cvartetul Legia, care a marcat deja 9 puncte.