9) ruperea stabilizatorului lanțului

Bine ai venit! În această notă mare BZ, istoria luptei cu calendarul)))

La un moment dat, în timpul muncii, un sunet "nou" a fost auzit din compartimentul motorului: a fost sunetul unei lanțuri ...






Imediat verdictul: lanțul este întins? ceva cu un întinzător?

După muncă, am sărit în garaj, verificați întinzătorul și poate rezolva problema (:-) naiv) Dar acolo a fost, de menținere a tensiunii totul este în regulă, reîncărcat - inutil.

În general, deoarece sunetul a început să fie auzit mai mult și mai mult în fiecare zi mai clar și a devenit deja insuportabil. Sa decis reparații. trageți cu el, a fost deja riscant.
Imediat voi spune că nu am mai întâmpinat astfel de probleme și nu știam nimic despre sistemul de sincronizare)

După ce am studiat această problemă pe forum și am citit "murzilki" despre repararea mecanismului de sincronizare, mi-am dat seama că totul este "la dinți".

În general, odată cu apariția unui garaj și a unei găuri, mă ocup de fiecare defalcare a mea 2106 - eu :-) am uitat când eram deja în serviciu)

Rătăcind expansiunea rețelei în căutare de informații despre piesele de schimb necesare, a venit pe site-ul www.ntc-rodos.ru/. Acesta este locul producătorului dispozitivului automat de tensionare a lanțului Pilot, pe care l-am decis, de asemenea, să-l pun "pe viclean" pe motorul meu.

Site-ul a oferit seturi de kit-uri de reparații gata pentru a înlocui mecanismul de sincronizare cu "clasicul".

Iată setul pe care l-am cumpărat


Acesta cuprinde simultan toate componentele pentru tipul de sincronizare + tensionare "Pilot".

Sa decis să-l ia, și dacă vom schimba, asa ca dintr-o dată, pentru că de multe ori urca în calendarul, și de resurse a declarat de aproape 0,5 ori durata de viață a motorului, în general.

Comandând un set de Internet h3, am primit-o în 10 zile la îndemână. În aceste zile, conducând cu ușurință. Și ascultând soneria lanțului. Era înfricoșător că ceva era pe cale să se învârtă în motor și mă ridicam, pentru că nu mi-am imaginat ce se întâmpla înăuntru ...

Ei bine, vine ziua reparației. Având o abordare aprofundată, ținând "marshine" în fața lui și instrumentul necesar a început să se repare. Totul se făcea singur, în garaj, în groapă.







Partea 1. Debriefing

În procesul de analiză s-au constatat următoarele: stabilizatorul lanțului a întrerupt și a dezmembrat cele 3 părți:

Cel mai cald sa desprins și a rămas blocat cu un lanț și un bloc, deci sunetul ăsta. Partea dinspre el stingându-se

Asta am reușit să "prindem" din interior ... totul a mers cu grijă, pentru a nu lăsa una dintre piese în carter:

Resturile de tranchilizante au fost epuizate în întregime), aproape o săptămână a mers cu acest sunet:

Am acceptat instalarea de componente noi. Instalarea a avut loc fără probleme ... cu excepția unui singur ...

marcările de timp pe steaua arborelui cu came și pușca - NU GO! Aproximativ un dinte!
Schimbarea lanțului un dinte spre dreapta - spre stânga, rezultatele nu dau. Etichetele nu se potrivesc ... (

Tot ce poate fi judecat. Și am numărat dinții pe lanț - m-am gândit că poate că au alunecat din 2101 ... etc. Este inutil.
El a încercat să facă „greșit“ cu divergențe și gânduri, astfel încât, probabil, ar trebui să fie (în special citit pe forum ca divergenta pe unele motoare mai vechi - este permisă). În cele din urmă, am un motor teribil de STACKING!

Apoi, el a aruncat deoparte la dinte - bate, de asemenea, dar mai puțin.

După o scurtă cădere ... a început să se uite la noile detalii. Cumva nu am observat imediat, dar în caseta din cutie - doar stelele erau fără pachete și se așezaseră așa, fără urme de identificare. Pantoful de întindere, lanțul, funinginea, dispozitivul de tensionare Pilot - erau în cutii de marcă, indicând producătorul lor și stelele - NU. Aici am inceput sa intru in incercari cu privire la trecutul lor intunecat ...

Ca urmare, sa constatat - că stelele - FULL LEVAK!
Comparația cu "planta" a arătat - eticheta nu este acolo, scaunele stelelor "stângi" aveau, de asemenea, un diametru puțin mai mare - și luffs pe arbori.

Am cumpărat un set de stele AVTOVAZ, într-o cutie de marcă, cu o hologramă de autenticitate etc.

Setul original de stele ...

Cu o comparație vizuală, puteți observa imediat cu ochii că stelele VAZ sunt mai înalte în calitate. Și calitatea materialului, precum și delimitarea și prelucrarea.

După instalarea acestor stele - etichetele sunt 1 în 1!

Aici și așa mai departe! Am terminat reparația mea ... aproape 2 zile, dintre care o zi petrecută în zadar din cauza căsătoriei ...
4 Timpul de asamblare / dezmembrare a intregului sincronizare. 3 tampoane de căptușire alungită și un tub de etanșare)))

Dar victoria era în spatele meu ... Ura! Torturat până la slavă)

Ca urmare, funcționarea foarte silențioasă a motorului și funcționarea aproape silențioasă a mecanismului de sincronizare.
Lucrarea este satisfăcută. Dispozitivul de tensionare a pilotului este instalat și sper că nu vă va dezamăgi. În plus, performanța motorului la turații sa îmbunătățit, deoarece calendarul calendarului este setat corect, iar trecutul din cauza lanțului întins a fost "bătut".

Numai utilizatorii înregistrați pot participa la discuții.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: