12 Citate inspirate din filmul "în căutarea fericirii"

12 Citate inspirate din filmul

"În căutarea fericirii" - un film sincer și optimist bazat pe evenimente reale. Aceasta este povestea clasică a unui om care "sa făcut". El pune toate economiile într-o afacere insolvabilă și eșuează, se luptă cu nevoi și probleme familiale.







Interesant fapt - în finalul filmului, când Chris Gardner și fiul său de mers pe jos pe stradă, vorbind despre planete și gluma din spatele lor merge negru într-un costum - aceasta este reală Chris Gardner, protagonistul se întoarce după el.

AdMe.ru amintește cele mai vii citate din filmul dvs. preferat:

  • "Fiul, n-ai lăsat pe nimeni să-ți spună că nu poți să o faci!" Chiar nu mă lăsa! Bine?
    - Da!
    "Dacă aveți un vis, trebuie să îl protejați". Dacă oamenii nu pot face ceva în viața lor, ei vor spune că și tu nu poți face asta în viața ta! Dacă vrei ceva, du-te și ia-o!
  • Ca și acum îmi amintesc acel sentiment: toată lumea din jurul meu mi sa părut atât de fericită. Și eu. Mai rău.

12 Citate inspirate din filmul






  • Vrei să spui o poveste amuzantă, tată? Un bătrân a pescuit într-o furtună, o navă înotată, căpitanul a întrebat: "Ai nevoie de ajutor?" El a răspuns: "Dumnezeu mă va ajuta". Bătrânul înecat, a ajuns la cer și spune: „Doamne, de ce nu ma ajuta“, și el a răspuns: „Un nebun, am trimis pentru tine nava“
  • "Chris, ce ai spune dacă cineva a venit pentru un interviu fără cămașă, l-au luat." Ce ai spune?
    - Probabil a avut pantaloni chic.
  • Este un pas înapoi pentru a merge la cursanți? - Nu-mi spune.
  • Sunt o astfel de persoană care, dacă pun o întrebare la care nu cunosc răspunsul, voi răspunde că nu știu. Dar, crede-mă, știu cum să o găsesc, acest răspuns, și o voi găsi. Nu este așa important?
  • I-am văzut pe tatăl meu pentru prima dată când aveam 28 de ani și mi-am promis un copil: când am copii, vor ști cine este tatăl lor.
  • Iată ce cred eu despre Thomas Jefferson, Declarația de Independență, pe acea parte a acesteia, care se referă la dreptul la viață, libertate, exercitarea de fericire. De ce a scris despre aspirație? Poate fericirea nu poate fi atinsă în principiu? Și indiferent de ce faceți, indiferent cât de greu încercați, se îndepărtează.
  • - Mă duc înainte de muncă pentru un interviu, voi încerca să obțin un loc de muncă ca broker.
    - Broker? Și de ce nu un astronaut?
  • - Cuvântul "fericire" este scris pe gard în mod incorect.
    - Un cuvânt dracu '- nu?
    "Hmm, da, dar e mai bine să nu o folosiți".

- Mâine începi să lucrezi. Felicitări, Chris! A fost totul ușor?
- Nu, domnule. Nu este ușor deloc.

Fericirea este ceva care, probabil, nu vom găsi, deși vom privi mereu, indiferent de ce.

12 Citate inspirate din filmul







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: