7 Motive pentru care nu începeți să învățați independent

Despre educația de-a lungul vieții de azi nu vorbește doar leneș. Și încep să urmeze paradigma unității de "educație pe tot parcursul vieții". De ce?

Să deschidem faptul că în majoritatea cazurilor învățământul nu necesită nici o predare și nu poate fi organizat sau planificat. Fiecare dintre noi este responsabil pentru propria noastră eliberare din școală, și numai el poate face acest lucru.







Acum o săptămână, un prieten de la Delhi a călătorit prin sate pentru a colecta exemple de muzică tradițională, atât de diferită de regiune în regiune. Elevii Universitatea supleant Swaraj University in fiecare an, timp de 6 luni, se efectuează într-un „ucenic“ cu profesioniștii de afaceri care doresc să învețe - sunt propria lor parte, trăiesc și lucrează alături de acești oameni.

Citiți și:

7 Motive pentru care nu începeți să învățați independent
Obțineți o educație sau obțineți din sistemul de învățământ?

Pe „anti-conferinta» Hillhacks am întâlnit un programator profesionist care nu a vorbit despre utilizarea Arduino, și despre experiența sa în «Zoologie vie» - ultimul an, el a urmărit primatelor în habitatul lor natural (cu toate că pentru a obține acest loc de muncă este foarte dificil) .

Un prieten din Germania a intrat în magistratură pentru un departament teologic, deși a primit odată o diplomă de învățământ superior în domeniul managementului financiar. De data aceasta a venit la universitate pentru anumite persoane și cunoștințe specifice, care pot ajunge doar acolo.

Ce au acești oameni în comun? Cursuri diferite, diferite profesii (sau nonprofesiuni), țări diferite, personaje, posibilități materiale. Dar fiecare dintre ei învață un mod neobișnuit pentru noi - organizând în mod independent educația proprie. Eu numesc practicanții de auto-educație.

Știți, aceasta este a cincea versiune a introducerii acestui articol. În toate cele anterioare, am intrat în mod constant în săparea în istoria fenomenului de auto-educație, importanța acestuia în psihologia individului, metodologia sau contextul economiei moderne și lumea profesiilor. Pentru cele mai multe, ar fi plictisitor.

Și cu siguranță vreau să scriu acest text nu pentru comunitatea pedagogică, ci pentru noi toți. La urma urmei, esența educației de sine stă tocmai în faptul că profesorii nu o creează pentru noi, ci noi toți suntem pentru noi înșine.

7 Motive pentru care nu începeți să învățați independent

Patricia Nixon la școala N42 (cu studiul unor subiecte în limbi străine) în districtul Moscova din Cheryomushki, 1972

Se pare că totul începe cu o singură întrebare: "De ce este necesar?" Cea mai mare parte a activității mele educaționale am ajutat oamenii - adolescenții și adulții - să-și găsească propriul "motiv". Apoi, energia propriei motivații semnificative se va conduce pe calea auto-educației. În general, este așa. Dar acum să încercăm să facem un pas din partea cealaltă.

Citiți și:

7 Motive pentru care nu începeți să învățați independent
De la formarea secolului al XX-lea la auto-educația secolului XXI

Toată lumea are ceva de început. Poate că aveți deja un caz pe care doriți să-l dedicați întregii voastre vieți, sau poate că încercați doar ceva nou. Poate că vă aflați la o răscruce de drumuri la începutul unei cariere sau doriți să vă reconstruiți modul de viață, dar nu vedeți căi. Avem nevoie de orice scop pe care trebuie să-l învățăm să-l realizăm. Nu există un răspuns corect, găsiți a ta. Poate fi ceva pentru plăcere ("Am vrut mereu să învăț cum să îmbrățișez") sau activitatea profesională ("psihologie master"); pot fi cunoștințe (informații specifice), înțelegere, pricepere, competență, calitate personală, creștere spirituală. Poate vrei să cânte la chitară, dar niciodată nu a avut loc în mâinile unui instrument, și poate face un salt calitativ în cariera sa muzicală profesională. Poate că vrei să înțelegi mecanica cuantică sau să conduci primul tău maraton. Dezvoltați aplicații mobile, mucegai din argilă, pompați-vă memoria, învățați o limbă sau găsiți sensul vieții.

Este cu adevărat ceva ce considerați important pentru a "pune o imagine a ta însuți". Te-ai gândit? Apoi, există un secret pentru tine: poți să faci totul singur, organizându-ți educația. Și în acest moment, după o pauză de 10 secunde, începe de obicei: "Da, dar ...". Să începem cu cele mai frecvente concepții greșite care ne opresc.

Vârsta mea nu este potrivită pentru auto-educație

Există două variante: "Nu sunt încă ..." sau "Nu mai sunt ...". Să fim sinceri: da, copilul care a crescut într-un mediu bilingv, aproape nici un efort nu ar trebui să fie să dețină oa doua limbă, dar, de asemenea, adultul este destul de capabil să-l învețe. Da, „degetele punerea“ în 3 ani, ai face încă un pas mic pentru un viitor mare muzician (în 90% din cazuri motivația de a ucide muzica pentru tot restul vieții), dar tot cvartetului The Beatles nu a avut loc o chitară în mâinile lui în timpul anilor de școală.

7 Motive pentru care nu începeți să învățați independent

Clasele Palatului de Pionieri Leningrad din regiunea Sverdlovsk. 1950-55 gg.

Și invers - chiar dacă familia / societatea se consideră îndreptățită să-ți spună ce trebuie să înveți în virtutea vârstei, poți să înveți și ce vrei. Sunt familiarizat cu o femeie care, fiind o critică de artă pe tot parcursul vieții, a studiat sculptura la 65 de ani și a deschis propria afacere. De asemenea, am un prieten al unui adolescent care, de la vârsta de 15 ani, înțelege pedagogia și învață TRIZ la școală.

Noua poate fi studiată numai în școală / universitate

Acest argument funcționează chiar și atunci când oamenii vorbesc despre "învățarea de-a lungul vieții" (și numai oamenii leneși nu vorbesc astăzi despre asta). Uită-te la toți prietenii tăi. Desigur, cel puțin 2/3 dintre ei lucrează nu după specialitate. Sunt specialiști buni? Școala și universitatea oferă, probabil, imaginea de bază a lumii și formează abilitățile de gândire. Adesea ei nu fac asta.







7 Motive pentru care nu începeți să învățați independent

Acest lucru poate fi interesant:

7 Motive pentru care nu începeți să învățați independent
Educația în familie este la fel de lipsită de sens ca și statul

Să lucrăm mai bine cu ceea ce este în noi înșine. Știm cu toții exemple de oameni de succes care nu au absolvit liceul (Steve Jobs, Richard Branson, Paul Allen - Silicon Valley teems cu aceste povestiri). După ce ați răscolit în memorie, veți aminti cu siguranță exemple printre prietenii dvs.

Am întâmplat să comunic cu adolescenta Anskuler care nu a mers niciodată la școală - și au fost unul dintre cei mai erudiți pe care îi știu. Și eu, după ce am părăsit universitatea, să nu urmăresc înlocuirea ipocritică a educației cu o diplomă, am format 99% din educația mea în afara instituțiilor formale.

Nu vă îndeamnă să părăsiți urgent școala și universitățile. Dar să recunoaștem: în cazul în care participarea la astfel de instituții nu a fost considerată ca o condiție necesară / evidentă la nivel de bază, acestea ar avea nevoie de un număr mult mai mic de cazuri. Chiar ai nevoie de ele?

În general, dacă sunteți în școală acum sau au lansat deja - amintiți-vă că o mare parte a educației nu a rămas în cadrul universității, și te așteaptă afară.

Nu există bani și timp pentru auto-educație

Acest lucru poate fi interesant:

7 Motive pentru care nu începeți să învățați independent
Educația în Japonia modernă: cum este amenajat totul?

Cel mai adesea aceasta este proiecția gândului anterior, când universitatea a trecut de mult. "Aș fi învățat acest lucru, dar trebuie să mă înscriu în cursuri. Nu am bani pentru ei, va fi luat tot timpul, înseamnă că trebuie să ne oprim în activitățile noastre profesionale ... ".

Care sunt cursurile? Cineva pentru tine a reunit resursele care, în opinia lui, te vor ajuta să înveți și pentru asta ți-a plătit o taxă. Dar, în cele mai multe cazuri, puteți obține aceste resurse singuri. De exemplu, școlile de limbi străine sunt adesea lăudate pentru comunicarea cu "vorbitorii nativi" și cu cluburile de discuții; în timp ce în orice oraș (nu numai în capitală - I, de exemplu, din Krasnoyarsk) nu găsesc oportunități de a comunica cu străini: adăpost călătorului pe couchsur fi ng.com, du-te la întâlnirile deschise în universități, devin voluntar la eveniment cu străini ...

7 Motive pentru care nu începeți să învățați independent

Pionierii analizează poșta primită, 1967. Yu Mesnyankin. Fotografie cronică TASS

Și totuși, scăpând de paradigma cursurilor, poți fi format fără să te desparți de activitățile tale și să-l saturați - indiferent dacă ești antreprenor, un freelancer sau lucrezi pentru angajare. În acest din urmă caz, întrebați planul de angajator sub care forma de formare și va încerca să folosească rezultatele muncii (altfel de ce deranjez pentru a afla?). Un lider adecvat vă va sprijini cu siguranță (altfel există o mare întrebare despre dezvoltarea ulterioară în cadrul acestei companii, dar aceasta este o conversație separată).

În general, ca în cazul universităților: uneori cursurile sunt într-adevăr cea mai bună opțiune. Dar cu siguranță nu singurul.

O altă variantă populară este: "Vrei să fii operat de un chirurg care a studiat videoclipuri pe YouTube?". Într-adevăr, educația online are limita. În cele mai multe cazuri, într-un mediu virtual, nu se poate practica (excepția evidentă este atunci când activitatea în sine este în mediul digital: programatori, designeri, bloggeri); calitatea interacțiunii cu alte persoane nu poate fi comparată cu prezența fizică (deși cineva este mult mai confortabil); și, în plus, Internetul vă va arunca cu exactitate o grămadă de informații inutile, nefiltrate, adesea doar false.

7 Motive pentru care nu începeți să învățați independent

Nu cred că toate acestea se vor schimba fundamental chiar și odată cu apariția unui AI mai dezvoltat și a următorului salt în performanța calculatorului. Și totuși, chiar dacă știi toate acestea, poți să iei online foarte mult pentru antrenament. Pentru a face acest lucru, este totuși necesar să învățăm cum să folosim în mod eficient Internetul ca resursă (totuși, acest lucru este valabil pentru toate auto-educația).

Și cel mai important - nu, educația de sine nu poate fi redusă la internet. Puteți găsi o varietate și mai mare. Internetul este unul dintre modurile de învățare (deși foarte eficiente). Unul dintre mulți.

Auto-educația este costisitoare

Acest lucru poate fi interesant:

7 Motive pentru care nu începeți să învățați independent
Pentru fiecare dintre ele: lecții din experimentul din Singapore

Poate că acest obicei se întinde de la școală ("auto-educație = tutoring = scump"). În multe țări, acest lucru este asociat cu o educație superioară costisitoare. În general, într-o lume în care totul trebuie plătit, suntem obișnuiți cu prețurile ridicate pe care le expun profesorii profesioniști.

Fără iluzii: în comparație cu educația instituțională "shareware" (care, de fapt, a fost deja plătită de impozitele noastre) - da, va trebui să ne folosim resursele. Dar, credeți-mă, astăzi nu trebuie să fii milionar pentru a face auto-educație. În ultimele șase luni am petrecut călătorii în India, am participat la școli alternative, proiecte educaționale, ferme și comunități și aceasta a fost una dintre cele mai profunde experiențe transformatoare ale educației din viața mea. Și în cele șase luni pe care le-am petrecut fără bani, găsind ceea ce pot fi de folos oamenilor și oferind ajutor în schimb.

De fapt, din experiența mea, foarte puțini bani i-au fost plătiți pentru "educație pură": aproape întotdeauna a fost o investiție în propria mea pregătire în cadrul muncii pe care o făceam - deci obțineți imediat o întoarcere, forțând fluxul financiar să lucrați singur. În general (revenind la punctul de vedere al universităților și cursurilor), am economisit o mulțime de bani, preluând funcția de organizare a procesului educațional - pentru ceea ce plătim pentru instituții. Și sa dovedit mult mai eficient.

7 Motive pentru care nu începeți să învățați independent

Poster de Eugene Solovyov "Ordinul zilei", 1964.

Proiectul Academiei Khan, la începutul călătoriei sale, și-a declarat misiunea de a face ca educația bună să fie accesibilă tuturor. Este greu de spus care este meritul lor, dar aceasta este astăzi lumea; în care educația este într-adevăr accesibilă tuturor. Trebuie doar să începeți să căutați singur.

Auto-educația nu are un profesor. Și de multe ori am nevoie de cineva care să-l ajute

În multe cazuri, avem într-adevăr nevoie de un profesor: un maestru al muncii sale, un mentor sau doar o persoană care va da lovituri în momentul lenei și sprijinului în dificultate. Și puteți găsi o astfel de persoană.

Da, auto-educația poate fi cu profesorul. Diferența va fi că acesta va fi unul dintre elementele mozaicului educației pe care l-ați compilat. În general, auto-educația nu înseamnă "a merge la munți" și a face-o singură. Pentru mine, cei mai importanți factori au fost oamenii cu care am studiat. Dar căutarea / crearea unui astfel de mediu va fi în mâinile voastre.

Auto-educația este foarte egoistă

Acesta este un argument al multor educatori. Cea mai importantă calitate a auto-educației este alegerea independentă a unui student. Dar criteriile pentru această alegere pot fi foarte diferite: de la o simplă dorință de a câștiga abilitățile lor la nevoile unui cerc important de oameni. Acest cerc poate fi o familie, o organizație, un oraș, o țară, o umanitate sau întreaga planetă.

În India, am fost în locuri în care oamenii își construiesc căile educaționale, pe baza nevoilor comunității. Pentru mine, toate progresele în pedagogie sunt dictate de faptul că este mai bine să slujim oamenilor. Dar programul general obligatoriu, bazat pe nevoile mitice ale societății și creat de "mințile luminoase", este puțin probabil să ducă la o dorință sinceră de a avea grijă de bunăstarea altui. Este necesar mai întâi să vă permiteți să fii tu însuți, să te gândești la cei din jurul tău.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: