6 Prelegeri despre creativitate, artă și inspirație

În convingerea noastră profundă, subiectul cel mai viu, interesant și captiv al TED este creativitatea. Toate mulțumirile lectorilor, care adesea nu spun nimic nou, dar se laudă cu propriile lor realizări. Dar o fac eficient si sanatos. Ne-am gândit că nu aveți timp pentru imagini frumoase și goale, dar eficiente. Prin urmare, cu un efort titanic, am promontorizat o mulțime de prelegeri pentru a găsi cele mai utile. Pentru că știm că printre cititorii noștri există multe personalități creatoare. Sau cel puțin cei care au nevoie de o bună lovitură blândă în fund pentru a face creativitate. Sperăm că aceste prelegeri vor deveni un fel de podzhopnikom îngrijit în viitorul luminos.







1. Sting: Cum am început să scriu din nou cântece


Trebuie să-i spun cine este Sting și de ce toată lumea îl iubește? Sting a vandut milioane de discuri, a câștigat o vilă în Toscana și viață confortabilă pentru copiii lor, dar odată ce a fost un lucru teribil - începutul unei crize de creație prelungită, și el a uitat cum să scrie. Pentru un creator (nu un om de afaceri, ci o persoană creativă), un astfel de diagnostic este ca moartea. Un tip obișnuit de la Newcastle, în timp util, el a făcut toate eforturile pentru a evita să devină un docher în curtea sumbru umed, dar acum, cu proprietatea din întreaga lume și contul solid, aceasta teama ar putea spune la revedere. Și apoi, când se părea că problemele nu pot fi evitate, ajutorul a venit toate același Newcastle, toate aceleași marinarii, șantierul naval este încă la fel, doar sa uitat la ei, Gordon Matthew Thomas Sumner altfel.







3. Jung-kha Kim: Începeți să creați chiar acum

4. Joe Sabia: Tehnologia povestii


Această prelegere foarte scurtă are un scop foarte nobil și clar - de a dovedi și de a spune că noile tehnologii merg întotdeauna în beneficiul creativității. Sabia explică faptul că orice lucruri și tehnologii, de pe pereții peșterii, la care au fost aplicate modelele și terminând cu Twitter, au ajutat creativitatea mult mai bine decât genurile și stilurile noi.

5. Julie Berstein: 4 lecții despre abordarea creativă


Prezentatorul de radio Julie Berstein câștigă, vorbind cu oameni creativi, discutând profesiile, realizările și abordările lor. A spus atât de mult că a scris o carte despre abordarea creativă. Cu toate acestea, acest capitol arată că doamna este bine versat în subiect și wow nu este cazul, schimbul de sfaturi, a auzit de regizorul Mira Nair, scriitorul Richard Ford, sculptorul Richard Serra și fotograful Joel Meierovics. Ideea principală este de a se asigura că inspirația poate fi găsit în viața de zi cu zi, astfel încât nu este nevoie să reinventeze roata, „Cand am ascultat povestile lor, am realizat că creativitatea își are originea în viața de zi cu zi mai des decât ne gândim, inclusiv ceea ce se întâmplă, indiferent de voința noastră cu voi. "

6. Luke Syson: Cum am oprit judecata și am învățat să iubesc arta "inutilă"


Dar o prelegere extrem de instructivă, care ar trebui să vă învețe să respectați orice fel de artă. Căci nu este nimic mai rău decât să nu fi înțeles, să împiediceți creativitatea unei alte persoane. Mai întâi trebuie să înveți, să înțelegi, decât să nu-ți placă rapul și baletul.

Iar povestea este foarte instructiv, pentru Saysonom a spus Luca, care a fost mult timp curator al Renașterii artă, și sa angajat într-un patrimoniu cultural important - imagini extraordinare ale diferitelor sfinți și italieni importanți. Și apoi a schimbat locul de muncă, și a primit o colecție de Muzeul Metropolitan de Ceramica - model sfeșnice drăguț „inutili“ si vase. Nu le-a plăcut, nu le-a înțeles. Și apoi sa îndrăgostit și acum va spune cum.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: