11 Ritualul despărțirii

Trebuie să treci acest ritual împreună cu persoana cu care pleci sau cu care relația cu care tocmai sa încheiat. Dacă partenerul dvs. nu poate sau nu dorește să participe la ritual, vă recomandăm să mergeți la exercițiile din Capitolul 9, deoarece ritualul de despărțire este pentru doi.







Această ceremonie poate fi organizată chiar în timpul procesului de despărțire, pentru a trage într-un fel o linie sub încheierea relațiilor. Puteți face acest lucru și mult mai târziu, când pasiunile trecute se vor abate, pentru a comemora faptul că a fost stabilit un nou tip de relație între cei doi foști parteneri. În orice caz, va trebui să dezvoltați noi repere pentru o viață viitoare. De exemplu, doi oameni efectuează un ritual, apoi sunt de acord să nu se vadă unul pe celălalt timp de o lună, după care se întâlnesc și discută posibilitatea stabilirii unui nou tip de relație. Sau imediat după ritual, aceștia sunt trimiși la restaurant ca prieteni și repară nașterea de noi prietenii. Se poate întâmpla, de asemenea, ca, după ritualul despărțirii, oamenii să se abată să nu se întâlnească niciodată. Cel mai important lucru este să elaborăm o soluție comună, reciproc acceptabilă.

Acest ritual poate fi folosit și ca etapă finală de vindecare de către oameni care și-au încheiat de mult relația. Cunosc un cuplu care a profitat de acest ritual pentru reconcilierea finală unele cu altele - și căsătoria lor sa încheiat în divorț nu este o mulțime - nu un pic, și acum 20 de ani. Nici unul dintre cei doi nu a putut găsi dragoste adevărată într-o perioadă atât de lungă, dar este uimitor: la câteva luni după ritual, fiecare dintre ei a întâlnit un bărbat cu care sa căsătorit mai târziu.

Nu contează în ce ordine specifică folosiți ritualul de separare. Intuitiv, determinați pentru ei înșiși atunci când este cel mai bine este să-l dețină. În orice caz, ritualul vă va aduce sentimentul de reconciliere cu incidentul, precum și libertatea de a merge mai departe. Ora și locul ritualului negociați cel mai bine împreună. Ați putea prefera să efectueze ritualul în atmosfera familiară a casei în care a locuit o dată împreună, sau de a alege un loc complet nou, ca și în cazul în care anunță o nouă etapă a călătoriei vieții tale - de exemplu, în parc, într-o cameră privată a restaurantului, chiar și în capela bisericii. Pentru a face acest lucru, fără a afacerilor si agitatia zilei. Bună ritual cu lumânări și muzică pentru a crea calm corespunzătoare, atmosferă neutră sau utilizate pentru aceleași scopuri, bețișoare parfumate sau flori. Mulți oameni schimb de cadouri, care, în viitor, poate simboliza atât relația strânsă sau poate provoca bune amintiri ale zilelor trăit împreună. Cel mai important, petrec suficient timp ritual de despărțire. Permiteți-vă și partenerul tău complet rostit. Prin acest ritual unii oameni sunt în cele din urmă încep să înțeleagă valoarea relațiilor sa încheiat sau profund le simt: că se confruntă cu unele revelații pentru a le ajuta cu adevărat să ia toate lucrurile bune pe care le-a dat relație completă, și mai liberi să se miște mai departe. Vă puteți gândi în avans, ceea ce va face după ritualul de separare. De exemplu, du-te la filme sau să iasă din biserică sau la domiciliu, ceea ce a condus ultima conversație, și se dispersează în direcții diferite. Este mai bine pentru a rezolva acest lucru în avans, astfel încât efectul nu este dovedită ceremonia neclară discuție despre „ceea ce facem acum.“

De obicei, ritualul despărțirii este după cum urmează: un partener cere celuilalt și să asculte răspunsurile. Apoi, aceeași întrebare a răspuns de primul partener. Astfel, atât oamenii sunt capabili să înțeleagă ceea ce a fost comună în experiența lor și ce diferențele au observat. Odată ce fostul partener a răspuns la întrebare, poți să-i spui: „Vă mulțumesc pentru a spune (a) mi despre ea“ sau „nu știu (a). Foarte interesant (instructiv, distractiv), sa constatat, așa cum este percepută (și) tu. " Nu trebuie să se complacă în discuția răspunsului partenerului, să-l contrazică, și așa mai departe. N. Nu vin împreună pentru a concepe din nou dispute, și să asculte cu atenție și în liniște unul cu altul. Amintiți-vă că ritualul despărțirii ar trebui să fie făcut cu dragoste. Uniunea ta sa prăbușit. Nimic nu poate schimba. Amândoi aveți posibilitatea să se ridice la un nou nivel de iubire și bunătate. Îmi doresc ca ritualul despărțirii ajutat să înțeleagă pe deplin semnificația acelor ani, pe care le-ați trăit împreună, și a făcut posibilă eliberarea unul pe altul cu un sentiment sincer de recunoștință și bucurie.







1. Doar să mă iubești, spune-mi în ce etapă a relației noastre te-ai îndrăgostit de mine.

2. Ce perioadă în viața noastră împreună considerați a fi cea mai fericită?

(Eveniment, experiență obișnuită, moment de atingere.)

3. Ce eveniment, ce fel de experiență ți-a încălcat încrederea în mine și te-a indus să te uiți la relația noastră diferit?

Am discutat despre această problemă în acel moment sau încă îi găsiți un loc dureros pentru dvs.? (Persoana care pune întrebarea, trebuie să spun în același timp: „Îmi pare rău pentru asta, te rog să mă ierți.“ Sau „Sper că într-o zi vei reuși să scapi de amintiri rele.“)

4. Ce ți-a plăcut cel mai mult împreună cu viața noastră? (De exemplu, „viața noastră de familie“, „modul în care am fost aduși împreună pentru copii“, „dans“, „sex“, „călătoresc împreună“.) (El (sau ea), mulțumesc pentru acest lucru.)

5. Ce bine ai primit de la uniunea noastră? Ce ați învățat (învățat)? Ce crezi că e cel mai important lucru pe care ți l-am dat? Cum te-ai schimbat (schimbat) din cauza dragostei noastre?

De exemplu, puteți răspunde: "Pentru mine, cea mai benefică a fost grija mamei voastre. N-am mai avut acest lucru înainte, nu am știut că mângâie și îngrijeam până nu mi-ai dat-o cu generozitate nelimitată. Mulțumesc că mi-ai oferit ocazia de a fi copil. Mulțumită acestui fapt am reușit să cresc în cele din urmă. Vă mulțumim că ați continuat să aveți grijă de mine, chiar și atunci când sunteți deja obosit de ea. Într-un fel, mi-ai salvat viața. Mulțumesc, mă simt destul de puternic pentru a lua noi pași în viață. "

6. Spune-mi infracțiunea pe care am suferit-o, despre care nu ai îndrăznit niciodată (nu îndrăznești) să-mi spui.

De exemplu: "Nu m-ați dus la spital cu mine când a trebuit să fac avort. Am fost atât de șocat că nu ți-am spus niciodată despre asta. Sau: "Am fost foarte jignită că nu vroiai să-mi iei părinții de la noi".

După ce ați cerut infracțiuni reciproce, întrebați-vă unii pe alții pentru iertare. De exemplu: "Îmi pare rău. Nu mi-a trecut prin minte că ai fost atât de jignit. Mulțumesc că m-ai mărturisit în cele din urmă.

7. Ce ușurare a adus finalizarea unirii noastre?

De exemplu: "Acum nu mai trebuie să ghicesc mai mult, vrei să-mi faci o ofertă? Acum te pot trata bine de la distanță.

8. Spune-mi, vă este frică că ceva care a fost în relația noastră, nu veți avea un alt (altul)?

"Sentimente profunde", "relații sexuale mari", "copii obișnuiți, îngrijirea reciprocă de zi cu zi despre ei".

Acum găsi propriile lor cuvinte pentru a exprima faptul că, datorită faptului că te iubesc unul pe altul (și, într-un sens, iar acum dragoste), din cauza a ceea ce au învățat și au învățat împreună, acum sunteți gata pentru a satisface noua iubire. Spune unul altuia ce dragostea nouă nu va șterge din inimile voastre bune amintiri din fosta iubire și niciodată nu se va rupe legătura care există între tine la un nivel profund. Acum, pentru fiecare dintre voi este timpul să treci altora darurile pe care le-au primit în aceeași alianță. Este timpul pentru a merge mai departe. De exemplu: „Sunteți de îngrijire atât de minunat de mine, acum mă simt gata să dea dragoste-copil“ sau „mă desfăta ca o femeie mi-a dat încrederea în sine în propriile abilități, iar acum am de gând să ia lecții de canto.“ Sau: „Mi-a avut o mare încurajare și sprijin în cariera mea, iar acum sunt gata să își asume riscuri pentru a obține un loc de muncă nou, care a fost visul.“

Și, în sfârșit, îmbrățișați-vă sau să vă sărați unul pe celălalt cu cuvintele: "Vă mulțumim pentru dragostea voastră." Dacă credeți că este corect, puteți adăuga: "Vă voi iubi mereu".

După terminarea ritual, ai planificat în avans, care este, du-te pentru masa de prânz împreună, la revedere la ușa casei sau ieșind din biserică, în cazul în care ați efectuat ritualul, spune la revedere și se dispersează în direcții diferite.

După ritual, dă-ți puțin timp să rezolvi emoțiile. Dacă decideți să nu mai vedem, puteți merge într-o zonă liniștită și cred că sentimentele sale de jurnal trezit în tine ceremonie, precum și a scrie în jos planurile lor de viitor.

Sper că ritualul despărțirii, condus cu respect și bunăvoință, va deschide calea către o nouă dragoste fericită.

Distribuiți această pagină







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: