15 Citat din alice in Tara Minunilor


Mâine nu se întâmplă astăzi. Este posibil să te trezești dimineața și să spui: "Ei bine, acum, mâine?"


"Spune-mi, te rog, unde să merg de aici?"






- Și unde vrei să mergi? A răspuns la pisică.
- Nu-mi pasă ... - spuse Alice.
- Atunci nu contează unde să meargă, spuse Pisica.
"... doar ca să ajung undeva", explică Alice.
- Undeva veți ajunge cu siguranță acolo, spuse Pisica. - Trebuie doar să mergeți destul de mult.


- Nu poți să crezi în imposibil!
- Doar că aveți puțină experiență, spuse Regina. "La vârsta ta, i-am dat o jumătate de oră în fiecare zi!" În alte zile am avut timp să cred într-o duzină imposibilă înainte de micul dejun!


Cheshire Cat: Atitudinea serioasă față de orice în această lume este o greșeală fatală.
Alice: Viața e serioasă?
Cheshire Cat: Oh, da, viata e serioasa! Dar nu chiar ...


Dacă totul în lume este lipsit de sens ", a spus Alice," ce vă împiedică să faceți vreun sens?








"Uită-te la drum!" Cine vedeți acolo?
- Nimeni, spuse Alice.
"Aș avea o astfel de vedere!" - a observat regele cu invidie. "Nu văd nimeni!" Și chiar și la o asemenea distanță!


- Și unde pot găsi pe cineva normal?
- Nicăieri, spuse Pisica, nu sunt normale. La urma urmei, toate atât de diferite și diferite. Și asta, după părerea mea, este normal.


Zăpada, probabil, foarte îndrăgostită de copaci și câmpuri, deoarece le sărută atât de delicios.


- Cum înțelegi?
- Nu trebuie să înțeleg. Este necesar să iubim și să ne hrănim cu timpul.


Vezi ... vedeți, domnule, eu ... nu știu cine sunt acum. Nu, eu, desigur, știu aproximativ cine eram dimineața când m-am ridicat, dar de atunci am fost întotdeauna așa și așa, așa - într-un cuvânt, unii nu așa.


Mă bucur să vă spun tot ce mi sa întâmplat azi dimineață ", spuse Alice nesigur. "Și nu vă voi spune despre ieri, pentru că în acel moment eram complet diferit.


Și care sunt aceste sunete, acolo? Întrebă Alice, dând din cap la pădurile izolate de vegetație frumoasă.
-Și acestea sunt minuni ", a explicat indiscutabil Cheshire Cat.
- Și ce fac acolo? L-am întrebat pe fata.
"Atât cât este necesar", a șoptit Pisica. - Se întâmplă.


- Ce vrei?
Vreau să ucid timpul.
"Timpul nu-i place să fie ucis".

Lewis Carroll: Alice în Țara Minunilor







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: