24 obiceiuri utile care vă vor schimba viața

Ori de câte ori faceți ceva în fiecare zi, devine un obicei cu timpul. Această listă de obiceiuri foarte puternice, care, dacă le-ați respectat, vă vor schimba complet viața.







  1. Zâmbet. Cel mai probabil ați auzit despre cât de important este să zâmbească, dar cum se spune: „bun-simț - un fenomen destul de rar.“ Încerc să zâmbesc în timpul zilei. Și crede-mă, acest lucru nu numai că mă face mai fericit, dar, de asemenea, mă ajută să zâmbesc altor oameni.
  2. Evidențiați cele mai importante. Încerc să nu mă concentrez asupra sarcinilor care trebuie îndeplinite urgent, dar nu semnificative. Primul lucru pe care trebuie să-l faci este să faci cele mai importante sarcini. Aflați cum să prioritizați prioritățile.
  3. Nu fă prea multe promisiuni, fă-o. La locul de muncă, încerc să fac totul la maxim, acordă atenție detaliilor și detaliilor pe care mulți le lipsesc. Înainte de fiecare sarcină am pus anumite termene și, ori de câte ori este posibil, încerc să fac față cu totul în avans.
  4. Fii activ. A fi activ înseamnă a lua inițiativa și a-și asuma responsabilitatea pentru ceea ce sa întâmplat. Ori de câte ori vreau să se întâmple ceva, mă întreb: "Ce pot face pentru a face acest lucru?"
  5. Mâncați bine. Înlocuiți chipsuri, dulciuri și ciocolată pentru fructe, legume (morcovi, țelină, de altfel, bine mestecat) și nuci.
  6. Fiți mai aproape de natură: pentru o sănătate bună este bine să vă petreceți timpul în aer liber. În zilele lucrătoare încerc să merg la cină.
  7. Păstrați legătura cu prietenii. Încerc să trimit SMS-uri prietenilor mei în fiecare zi. Cred că este o modalitate excelentă de a păstra legătura, chiar dacă suntem foarte ocupați.
  8. Salvează-l. Cel puțin 10% din salariul pe care încerc să-l retrag. Cea mai bună modalitate de a economisi bani este să vă reduceți limita zilnică.












Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: