20 de ani de petreceri ca un fast-food restaurant a format o întreagă viață în jurul valorii de sine

20 de ani de petreceri ca un fast-food restaurant a format o întreagă viață în jurul valorii de sine

Hamburgeri în tren

Minchanka Natalya a spus Satului despre ziua de deschidere:

- Am stat în această mulțime o mică companie prietenoasă. Înainte de a rămâne în linie, nu a funcționat, pentru că erau prea mulți oameni. Stăteam aproximativ o oră și ieșim, cumpărăm un cârnați și o pâine în magazin: mergeam să bem vin pentru un prieten. În interior au venit doar câteva luni: un bărbat invitat la o întâlnire. Mândria deosebită nu a fost, totuși, 25 de ani - vârsta în care un astfel de eveniment nu se mai lauda. Mâncarea, desigur, era neobișnuită pentru acea vreme, părea foarte gustoasă.







- Când a trăit într-o cămin la nod în anii nouăzeci la Locksmith, primul "Mac" a fost deschis la Moscova. Și la noi, într-o cămin, a fost primit primul "om de afaceri cu mac", care a plecat la Moscova în spatele hamburgerilor și coloilor. Prin tren de noapte acolo, toată ziua a stat o coadă lungă, iar seara trenul s-a întors. În dimineața următoare, la pensiune, am vândut mâncare, undeva de la doi la cinci dolari pentru diferite feluri de mâncare. A fost cu adevărat scump pentru studenți: la fel de mult ca rujul roșu Pupa, și un pachet de Marlboro - despre dolar, cu mâinile - unu și jumătate. Cu toate acestea, mulți oameni au cumpărat, dar l-am ales pe acesta din urmă atunci când aleg între produse alimentare sau haine-cosmetice.

Primii vizitatori ai oficialului Minsk McDonald's au fost copii, iar acum este imposibil să ne imaginăm un restaurant fast-food din Minsk fără ei. "Când fiica mea avea cinci - zece ani, orice ieșire din oraș sa încheiat cu" Mac "și" Happy Happy "cu o jucărie, - adaugă Natalia. - Fără acest lucru sa crezut că plimbarea nu a fost un succes. De asemenea, am avut o astfel de tradiție: dacă am merge să vizităm prieteni care au copii, atunci cu siguranță vor cumpăra Happy Happy pentru copii ".

20 de ani de petreceri ca un fast-food restaurant a format o întreagă viață în jurul valorii de sine

20 de ani de petreceri ca un fast-food restaurant a format o întreagă viață în jurul valorii de sine

"Mack" sub ceas

La sfârșitul anilor nouăzeci, compania "Pushe", care a vândut mașinile Škoda, a dat orașului câteva ore pe stradă. Acestea erau piedestaluri înalte sub forma unui paralelipiped dreptunghiular, care se roteau constant. Ceasul a fost amplasat lângă stația de metrou "Institutul de Cultură", lângă Academia de Științe și lângă "McDonald's", la colțul străzii Lenin. Și acest ceas a devenit instantaneu un ghid. Acceptând întâlnirea, ei au spus: "Ne vedem la ora șase la" Mack "sub ceas" sau pur și simplu "La șase sub ceas". Și, deși în oraș existau alte ceasuri de stradă, oamenii de la partide știau că dacă "sub ceas" era doar lângă McDonald's. În mijlocul ceasului zero sa rupt, sa oprit învârtirea și a arătat timpul corect; curând au fost complet îndepărtați. Dar expresia "se întâlnește sub ceas" a fost folosită de partid pentru o lungă perioadă de timp.

Pe Panikovke „hudozhku“, „alee“, Felix, „pătrat“, au fost distrați, consumul de bere și alcool diferite informale mai puternice: punk, din metal, rock și role, hipioți. Și cine se afla la "Mac"?

Muzicianul Ales Tabolich spune despre tuszka la McDonald's: "Erau plin de farmec sau ceva de genul asta. Ei popsoviki, cei care vor să comunice vor merge. Banii acestor tipi erau. De regulă, părinții. "

O altă femeie din Minsk ne-a spus:

- acolo studenții și raversii au ieșit; lângă ceas deseori numi întâlniri și oameni de la hangout, și doar în dragoste. În tranziția de lângă "Mack", în așa-numita "țeavă mică", muzicienii au cântat, colectând bani pentru bere. Printre ei a fost legendara Katya-Zemfira - o fata tanara, drăguță de aproximativ douăzeci de ani; cea mai mare parte a cântat melodiile Zemfira, pentru care a primit porecla. A adunat zeci de privitori, câteodată nu a fost împinsă.







20 de ani de petreceri ca un fast-food restaurant a format o întreagă viață în jurul valorii de sine

Cosmosul nostru! McDonald's pentru ravers

Totul despre rafturile de la colțul din apropierea "Maka" știe directorul agenției de concerte Alexander Kosach.

- "McDonald's" - acesta a fost un loc important nu numai pentru petreceri. Pentru mine, în ceea ce privește promotorul care a aranjat primele partide muzicale rave cu disc jockey, a fost, de asemenea, locul de diseminare a informațiilor. Apoi am făcut manual pliante, am venit la McDonald's central, le-am distribuit și am vândut bilete, am vorbit despre concerte. Îmi amintesc că primii noștri fluturași au fost scrise de mână, reproduse pe un copiator alb-negru. Mai târziu am avut acces la un copiator color, și am făcut aplicații, tăiate, lipite - fluturașii erau o operă de artă. De fiecare dată când le-am ștampilat 200-300 de bucăți - și toți s-au despărțit de "Mac".

Apoi, „McDonald“ a avut mai multe get-întâlniri, și cei din cercul meu de comunicare remarcat jachete luminoase, păr vopsit - acesta a fost un punct luminos printre gri Minsk sfârșitul anilor nouăzeci. Băieții s-au îmbrăcat elegant, scump, la modă. De fapt, sa dovedit că aproape toate acestea au fost o mașină second-hand de la Zhdanovichi, dar de marcă, au cumpărat pentru greutate pentru o mulțime de bani. Unii oameni aveau părinți bogați, unii nu au făcut-o. Oamenii care iubesc muzica electronică tocmai locuiau aici. În acel moment, muzica electronică - era ceva îngust, nișă, elită. Stați, schimbă casete și discuri, căutând informații. Și nu este întâmplător faptul că acest loc a devenit atât de atractiv: până acum nu existau restaurante de tip fast food în oraș. Și în restaurantul propriu-zis se aflau într-un loc, doar în condiții meteorologice nefavorabile ar fi putut avea loc un colț. Cea mai mare parte a mișcării era sub ceas. Și petrecerile noastre cu DJ-uri în sine au fost ținute în unele subsoluri, au abandonat clădiri de producție, cafenele, snack-baruri, restaurante informale, în locuri complet imprevizibile.

Finisajele finalizate, dar locul de pe colțul bulevardului și strada lui Lenin nu a încetat să adune tineri: "Sezonul de revigorare" petreceri continuă și astăzi.

Natalia, spune-ne despre „Makovsky de transfer“ de la Moscova, el a adăugat: „Cu câțiva ani în urmă, fiica mea a fost studiat la BSU liceul, și doi ani studiind întreg liceul atârnă în mod constant în“ McDonald „: pentru ei acolo foarte aproape. Au avut o astfel de glumă la concertul de absolvire: "McDonald's este primul meu loc de muncă", pentru că am petrecut mai mult timp în "Makee" decât pe perechi ".

20 de ani de petreceri ca un fast-food restaurant a format o întreagă viață în jurul valorii de sine

Ziua în Nemiga, noaptea - în Bangalore

- Noi și colegii mei aveau paisprezece ani când am început să ne întâlnim lângă "Maka" din Nemiga. Inițial, bineînțeles, nu aveam bani pentru mâncare, am cumpărat numai înghețată într-un corn ...

Nu am colectat ochelari și paiete goale, dar am avut alte interese: tăvile. Fiecare dintre noi a avut o tavă de la McDonald's, pe care l-am înjunghiat iarna cu dealuri acoperite cu zăpadă. Unul dintre colegii mei a strâns un lanț pe tavă și la purtat într-un rucsac. La orice ocazie convenabilă, el a scos o tavă pentru a merge sau a mânca din ea.

Când am îmbătrânit, am petrecut o seară la "Mack". Uneori, se lasă să se bată - în liniște adăuga la cola ceva mai puternic, sa dovedit într-un mod adult. Apoi am început să stau pe "piețele" de lângă Palatul Republicii sau să dispar în supermarketul "Central".

20 de ani de petreceri ca un fast-food restaurant a format o întreagă viață în jurul valorii de sine

În timpul nopții, în parcarea de la McDrive, adesea s-au adunat autovehicule romantice. Au venit aici ca un teatru de film auto, numai fără un film. Și a fost important să nu intrăm în "timpul liniștit": de la patru la cinci dimineața - o pauză. Natalia își amintește:

"În timpul verii, am stat de câteva ori în mașină în parcarea de la Bangalore. Prietenul meu și cu mine ne-am întâlnit pentru a discuta problemele noastre personale și, bineînțeles, pentru bărbați și pentru a avea o mușcătură în același timp. Și până în dimineața practic erau doar cupluri. Această parcare era o linie nebună, așa că au oprit în prealabil și au murit deja acolo.

20 de ani de petreceri ca un fast-food restaurant a format o întreagă viață în jurul valorii de sine

"Poppies" din epoca modernă

În ultimii ani, tinerii și-au ales noi locuri de întâlniri: mari centre comerciale, în special în care există un tribunal alimentar. Într-unul dintre centrele comerciale aproape de gară, „McDonald“, care a deschis în urmă cu doi ani, a devenit doar unul dintre aceste centre Rave: datorită faptului că el a închis mai târziu, toate celelalte lanțuri de restaurante (două în dimineața), apoi permanent blocat de partid-tate dintre cei.

Tipii de pe canalul YouTube "Livrat" sunt implicați în revizuirea produselor alimentare din serviciile de livrare din instituțiile din Minsk. Într-una dintre reclame, au comparat hamburgerii și cartofii de la McDonald's și unul dintre concurenții rețelei.

Promotorul Alexander Kosach nostalgic:

- Bineînțeles, tusovca noastră la început, la sfârșitul anilor nouăzeci, a crescut bine. Apoi era mai întâi nou, interesant. Apoi au venit o grămadă de noi instituții, cafenele, cluburi și oameni dispersați. Dar este normal ca oamenii să crească. Înainte de ochii mei, în petrecere, mai multe generații de copii s-au schimbat: două sau trei au trecut exact într-un ceas la McDonald's.

Dar locul în care a stat ceasul nu este gol chiar și astăzi: au apărut noi petreceri, iar Minskerii încă numesc întâlniri la colțul din apropierea McDonald's.







Trimiteți-le prietenilor: